ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2016 року № 813/3326/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до державного підприємства "Новояворівське державне підприємство "Екотрансенерго" про застосування заходів реагування -
встановив:
Головне управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до державного підприємства "Новояворівське державне підприємство "Екотрансенерго" (далі - відповідач, ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго"), у якому просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго", а саме - зобов'язати відповідача припинити подальшу експлуатацію технологічних транспортних засобів: екскаватора ЕО-2621А, 1991 року випуску, заводський № 41777, реєстраційний номер № Т1473ЛВ; екскаватора ЕО-5111Б, 1983 року випуску, заводський № 895, реєстраційний номер № Т2160ЛВ; бульдозера ДЗ-171.1, 1988 року випуску, заводський № 4288/19569, реєстраційний № Т2161ЛВ; навантажувача ПК-6 1991 року випуску, заводський № 1571, реєстраційний номер № Т1189ЛВ; автогрейдера ДЗ-98А 1987 року випуску, заводський № 830/172, реєстраційний номер № Т1180ЛВ, які експлуатував цех технологічного забезпечення ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго", Яворівский р-н, с. Новий Яр, Львівської області до усунення зазначених в позовної заяві порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що уповноваженою особою ГУ Держпраці у Львівській області проведено перевірку цеху технологічного забезпечення ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго" щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки у цеху та експлуатації технологічних транспортних засобів, якою встановлено факти порушення, які створюють загрозу життю працюючих, а саме екскаватор ЕО-2621А, реєстраційний номер № Т1473ЛВ, екскаватор ЕО-5111Б, реєстраційний номер № Т2160ЛВ, бульдозер ДЗ-171.1, реєстраційний № Т2161ЛВ, навантажувач ПК-6, реєстраційний номер № Т1189ЛВ, автогрейдер ДЗ-98А, реєстраційний номер № Т1180ЛВ не пройшли періодичного технічного огляду, чим порушено ст. 13 Закону України "Про охорону праці", п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, вимоги 7.3.3 НПАОП 0.00-1.22-08 "Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів". У зв'язку із чим, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго".
Ухвалою суду від 07.10.2016 відкрито скорочене провадження в адміністративній справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
Відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку скороченого провадження, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. У зазначений в ухвалі строк заперечень на адміністративний позов або заяви про визнання позову не подав.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив.
На підставі наказу від 09.09.2016 № 1193-П направлення від 09.09.2016 № 1191 ГУ Держпраці у Львівській області з 12.09.2016 по 26.09.2016 проведено перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки ДП "Новояворівське ДП "Екотрансенерго" за наслідками якої складено акт від 20.09.2016 № 13/29/091/1638 (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення ст. 13 Закону України "Про охорону праці", зокрема:
- екскаватор ЕО-2621А, реєстраційний номер № Т1473ЛВ не пройшов періодичного технічного огляду, порушено п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00-6.01-10;
- екскаватор ЕО-5111Б, реєстраційний номер № Т2160ЛВ не пройшов періодичного технічного огляду, порушено п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00-6.01-10;
- бульдозер ДЗ-171.1, реєстраційний № Т2161ЛВ не пройшов періодичного технічного огляду, порушено п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00-6.01-10;
- навантажувач ПК-6, реєстраційний номер № Т1189ЛВ не пройшов періодичного технічного огляду, порушено вимогу 7.3.3 НПАОП 0.00-1.22-08 "Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів";
- автогрейдер ДЗ-98А, реєстраційний номер № Т1180ЛВ не пройшов періодичного технічного огляду, порушено п. 5 Порядку проведення державного технічного огляду великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів НПАОП 0.00-6.01-10.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V.
Приписами статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України "Про охорону праці" державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно приписів Положення про Управління Держпраці, Управління відповідно до покладених на нього завдань:
здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
-монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
-організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
У відповідності до п. 1.4 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 (далі - Положення) загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
На підставі ч. 1 ст. 183-2 КАС України справи, щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, розглядаються у скороченому проваджені.
На підставі вищезазначеного та у зв'язку з тим, що виявлені порушення створюють загрозу життю, керуючись частиною другою 2 статті 19 Конституції України, частиною п'ятою статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 158-163, 167 , 183-2 КАС України, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до державного підприємства "Новояворівське державне підприємство "Екотрансенерго" (81051, Львівська область, Яворівський район, с. Новий Яр; код ЄДРПОУ 34509969) шляхом припинення подальшої експлуатації технологічних транспортних засобів: екскаватора ЕО-2621А, 1991 року випуску, заводський № 41777, реєстраційний номер № Т1473ЛВ; екскаватора ЕО-5111Б, 1983 року випуску, заводський № 895, реєстраційний номер № Т2160ЛВ; бульдозера ДЗ-171.1, 1988 року випуску, заводський № 4288/19569, реєстраційний № Т2161ЛВ; навантажувача ПК-6, 1991 року випуску, заводський № 1571, реєстраційний номер № Т1189ЛВ; автогрейдера ДЗ-98А, 1987 року випуску, заводський № 830/172, реєстраційний номер № Т1180ЛВ - до проведення державного технічного огляду.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.