УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2016 р.Справа № 820/2884/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
представників позивача: Верещагіна Є.В., Середи В.І.,
представників відповідачів: Васильківської В.М., Черніченко І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.08.2016р. по справі № 820/2884/16
за позовом Акціонерної компанії "Харківобленерго"
до Державної фіскальної служби України , Державної казначейської служби України
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання виконати певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Акціонерна компанія "Харківобленерго", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нездійснення збільшення суми поповнення електронного рахунку Акціонерної компанії "Харківобленерго" у системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.;
- визнати протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо нездійснення зменшення залишку податкових зобов'язань Акціонерної компанії "Харківобленерго", що обліковується Казначейством у системі електронного адміністрування ПДВ, у сумі 61929110,13 грн.;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України збільшити суму поповнення електронного рахунку Акціонерної компанії "Харківобленерго" в системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.;
- зобов'язати Державну казначейську службу України зменшити залишок податкових зобов'язань Акціонерної компанії "Харківобленерго", що обліковується Казначейством у системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.;
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 04.08.20016р. адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України щодо нездійснення збільшення суми поповнення електронного рахунку Акціонерної компанії "Харківобленерго" у системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.
Визнано протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо нездійснення зменшення залишку податкових зобов'язань Акціонерної компанії "Харківобленерго", що обліковується Казначейством у системі електронного адміністрування ПДВ, у сумі 61929110,13 грн.
Зобов'язано Державну фіскальну службу України збільшити суму поповнення електронного рахунку Акціонерної компанії "Харківобленерго" в системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.
Зобов'язано Державну казначейську службу України зменшити залишок податкових зобов'язань Акціонерної компанії "Харківобленерго", що обліковується Казначейством у системі електронного адміністрування ПДВ на суму 61929110,13 грн.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог позивача.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідачі, Державна фіскальна служба України та Державна казначейська служба України, посилаються на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваної постанови.
Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив рішення суду залишити без змін, а апеляційні скарги без задоволення.
В судовому засіданні апеляційної інстанції представники відповідачів підтримали апеляційні скарги, просили задовольнити їх, посилаючись на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційних скаргах.
Представники позивача вважали рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим та просили залишити його без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що позивач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання-юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (код ЄДРПОУ 00131954). На обліку як платник податків підприємство перебуває у Спеціалізовані Державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального головного ДФС. Крім того, АК "Харківобленерго" є платником податку на додану вартість.
У зв'язку зі змінами, внесеними в Податковий кодекс України, Акціонерну компанію "Харківобленерго" зареєстровано в системі електронного адміністрування з податку на додану вартість за номером 00131954 та Державною казначейською службою України підприємству автоматично відкрито електронний рахунок за № 37519000230028, з якого відбувається сплата вказаного податку до бюджету (а.с. 9).
Відповідно до п. 200-1.1. ст. 200-1 ПК України система електронного адміністрування забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку, насамперед, суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, який обчислюється за формулою, визначеною абз. 2 п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України.
Розрахована сума податку за зареєстрованими податковими накладними повинна бути більшою або дорівнювати сумі коштів, що знаходяться на електронному рахунку такого платника. Інакше, у разі, якщо загальна сума податку, визначена в зареєстрованих податкових накладних платника податку є більшою, ніж сума, електронного рахунку в СЕА з ПДВ, або сума коштів такого рахунку має від'ємний показник, то у платника податку на додану вартість виникає обов'язок поповнення свого електронного рахунку для реєстрації податкових накладних на відповідну суму.
Метою такого адміністрування ПДВ є своєчасна сплата ПДВ в повному обсязі, оскільки, відповідно до умов п. 200.2 ст. 200 ПКУ, податок до бюджету сплачується з рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкритий рахунок платника у системі електронного адміністрування податку на додану вартість за реєстром платників, надісланим Державною фіскальною службою України.
Судовим розглядом встановлено, що Акціонерна компанія "Харківобленерго", як підприємство житлово-комунального господарства, функціонує в умовах дії економічно необґрунтованих тарифів, встановлених Державою, тому у відповідності до положень ст. 32 Закону України від 28.12.2014 р. № 80 "Про державний бюджет України на 2015 рік", Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 р. № 375, якою затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету на погашення заборгованості з різниці в тарифах підприємствам, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення" та постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 р. № 912 "Про внесення змін до Порядку та умов надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах" отримало у 2015 році субвенцію з державного бюджету у розмірі 61 929 110,13 грн., на погашення різниці в тарифах, з цільовим призначенням погашення заборгованості з податку на додану вартість.
Вказані субвенційні перерахування мали чотири епізоди: 1) транзакція на суму 14 527 700,00 грн. за договором № 623/21 від 10.12.2015 року, платіжне доручення від 16.12.2015 року № 2 (а.с. 14); 2) транзакція на суму 13 671 363,00 грн. за договором № 623/21 від 10.12.2015 року, платіжне доручення від 16.12.2015 року № 3 (а.с. 15); 3) транзакція на суму 15 494 107,00 грн. за договором № 623/21 від 10.12.2015 року, платіжне доручення від 16.12.2015 року № 4 (а.с. 16); 4) транзакція на суму 18 235 940,00 грн. за договором № 623/21 від 10.12.2015 року, платіжне доручення від 16.12.2015 року № 5 (а.с. 17).
Так, згідно з п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України обов'язок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у разі проведення розрахунків з платником податку по відшкодуванню йому різниці в тарифах на послуги, за рахунок субвенції з державного бюджету з подальшим спрямуванням коштів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України" в рахунок погашення заборгованості з податку, враховувати в поповнення рахунку в СЕА з ПДВ в межах проведених розрахунків з податку, суму зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, термін сплати яких настав, що обліковується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.
Відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 16.10.2014 р. № 569 із змінами та доповненнями "Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" визначений обов'язок Казначейства у разі проведення розрахунків передбачених п.200-1.3 ст. 200-1 ПК України надавати не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення розрахунків, інформацію органам ДФС щодо проведення таких розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах.
На підставі інформації про проведення розрахунків, отриманої від Казначейства, ДФС повинна сформувати та не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації надіслати Казначейству коригуючі реєстри у межах залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, але не більше суми проведених розрахунків.
У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство повинно зменшити залишок узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, та повідомляє про це ДФС.
ДФС на підставі інформації про зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати отримання такої інформації повинна збільшити суму поповнення електронного рахунка такого платника податку на суму такого зменшення.
Враховуючи вказане вище, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно визначено, що в даних правовідносинах, ані ДКС України, ані ДФС України не вчинено дій, передбачених наведеними нормами податкового законодавства, оскільки отримані АК "Харківобленерго" бюджетні асигнування у вигляді субвенційних коштів не знайшли свого відображення на електронному рахунку підприємства в СЕА з ПДВ, така бездіяльність органів державної влади свідчить про порушення приписів діючого законодавства та спричиняє перепони у господарській діяльності позивача у вигляді відсутності можливості реєстрації та видачі податкових накладних контрагентам АК "Харківобленерго" для формування останніми суми податкового кредиту за відповідний звітний період.
З матеріалів справи вбачається, що позивач намагався вирішити спірну ситуацію шляхом звернень до відповідних органів державної влади, однак не отримавши позитивного результату звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Так, з 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким ПК України доповнено статтею 200-1, що запровадила нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 16.10.2014р. № 569 із змінами та доповненнями "Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджена поетапно : з 1 січня до 1 липня 2015 року - у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року - на постійній основі.
Згідно з п. 200-1.1 ст. 200-1 ПК України, система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування ПДВ затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» із змінами та доповненнями (надалі - Порядок №569).
Відповідно до п. 2 Порядку №569 електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Згідно з п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України (у редакції, яка діяла до 29.07.2015р.) платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку, обчислену за формулою, яка зазначена у цій статті.
Крім того, 29.07.2015р. набрав чинності Закон України від 16.07.2015 року №643-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ доповнено пунктом 34, яким встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Відповідно до пп. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ «Прикінцеві положення» ПКУ зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (2015 року).
Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, враховуючи, що право збільшення суми поповнення електронного рахунку АК "Харківобленерго" у системі адміністративного адміністрування ПДВ на суму 61 929 110,13 виникло у позивача з прийняттям постанови КМУ від 04.06.2015р. № 375, дійшов правомірного висновку, про наявність у ДФСУ обов'язку автоматично збільшити таке значення платнику та про можливість задоволення позовної вимоги про протиправність бездіяльності відповідача, Державної фіскальної служби України.
Судовим розглядом встановлено, що відповідачами, позивачу виділено субвенцію у розмірі 6192911013,00 грн. на погашення різниці у тарифах, з цільовим призначенням погашення заборгованості з ПДВ, однак збільшення реєстраційної суми на загальну суму 6192911013 грн. у Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем так і не здійснено.
Таким чином, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не дотримали вимоги закону про захист охоронюваних прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому оскаржувана бездіяльність є протиправною, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що з метою гарантування дотримання і захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень про задоволення позовних вимог позивача.
Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.06.2016р. по справі №820/1237/16, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.06.2016р., адміністративний позов Комунального підприємства "Харківводоканал" до Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України, треті особи: Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління ДФС, Державна казначейська служба України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України щодо не зарахування на електронний рахунок Комунального підприємства "Харківводоканал" в СЕА з ПДВ сум погашення заборгованості з податку на додану вартість у вигляді субвенції.
Зобов'язано Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на електронний рахунок Комунального підприємства "Харківводоканал" коштів, які проведені по взаєморозрахункам з погашення заборгованості з різниці в тарифах в рахунок заборгованості з податку на додану вартість у сумі 37163307,48 грн.
Зобов'язано Державну фіскальну службу України та Державну казначейську службу України вчинити дії щодо зарахування на електронний рахунок Комунального підприємства "Харківводоканал" коштів, які відображені у табл. № 3 додатка № 5 "Розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів" Декларації за січень 2016 року, в сумі 29 428 852 грн.
В судових рішеннях по справі 820/1237/16 суди дійшли аналогічного висновку про протиправність бездіяльності суб'єктів владних повноважень по відношенню Комунального підприємства "Харківводоканал", вказані судові рішення набрали законної сили, а тому підставі ч. 1 ст. 72 КАС України не потребують доказуванню.
Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 04.08.2016р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідачів.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційних скарг, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційні скарги Державної фіскальної служби України, Державної казначейської служби України залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 04.08.2016р. по справі № 820/2884/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Рєзнікова С.С.Судді Бегунц А.О. Старостін В.В. Повний текст ухвали виготовлений 31.10.2016 р.