27.10.2016
Справа №489/3253/16-а
н/п 2-а/489/191/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого - судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (далі - УПФУ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У червні 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, який обґрунтувала тим, що вона з жовтня 2013 р. отримує пенсію по інвалідності за ст. 37 Закону України «Про державну службу», але їй при призначенні пенсії не враховано при її обчисленні винагороду за вислугу років 40%, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на соціально побутові потреби, індексацію доходів, які входили до структури її заробітної плати згідно довідок виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.
Листами від 26 та 27 травня 2017 р. відповідач незаконно відмовив в перерахунку пенсії з дня призначення. З цим вона не погоджується, оскільки з вказаних видів оплати праці були сплачені пенсійні страхові внески.
Вважає, що внаслідок скасування попередньої форми довідки про заробітну плату затвердженої постановою правління ПФУ №19-11 від 30 жовтня 2008 р., пенсійний фонд повинен нести відповідальність за відшкодування їй шкоди - суми недоплаченої пенсії 23947,18 грн.
Тому просила визнати протиправними дії УПФУ щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати та 40% винагороди за вислугу років в заробітну плату для призначення (перерахунку) відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення, перерахунку пенсії), які зазначені в довідках виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р. Також просила зобов'язати УПФУ здійснити розрахунок пенсії з 07 жовтня 2013 р. і по теперішній час з врахуванням складових заробітної плати зазначених в даних довідках та відшкодувати матеріальну шкоду в сумі 23947,18 грн. та просила залишити індексацію нараховану на пенсію з моменту призначення.
В судовому засіданні позивачка з представником позов підтримали.
Представник відповідача просила позов залишити без задоволення.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивачка перебуває на обліку УПФУ з 17 вересня 2013 р. та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про державну службу»
17 травня 2016 р. ОСОБА_1 звернулася до УПФУ із заявою про перерахунок пенсії згідно довідок за формою затвердженою постановою правління ПФУ України від 04 вересня 2013 р. №15-1 виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р. в яких зазначені складові її заробітної плати до призначення пенсії.
Рішенням УПФУ №36/4 від 25 травня 2016 р. у задоволенні цієї заяви було відмовлено з посиланням на відсутність законодавчих підстав для цього у зв'язку із прийняттям Закону України №213 - VIII та виключенням положень щодо перерахунку пенсій державним службовцям постановою КМ України від 09 грудня 2015 р. №1013. Конкретної підстави для неврахування виплат зазначених в даних довідках до структури заробітної плати позивачки, з якої обраховується відповідна пенсія, до прийняття вказаних Закону та постанови КМ України, не зазначено.
Суд вважає дії УПФУ щодо не проведення перерахунку пенсії позивачці згідно поданих 17 травня 2016 р. довідок про її заробітну плату протиправними.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Таку правову позицію Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №21-125а13, №21-97а13).
Згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
У довідках державних установи про складові заробітної плати наданими до заяви позивачки про перерахунок пенсії 17 травня 2016 р. зазначено, що на усі зазначені в них виплати нараховано страхові внески.
У листі відповідача визнається, що пенсія їй обчислена на підставі довідок від 01 та 07 жовтня 2013 р., та при цьому до пенсії не враховані індексація, допомога на оздоровлення та соціально - побутові потреби (а.с. 23, 24).
Дійсно, постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015 року № 1013 внесено зміни в постанову Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 і виключено пункт 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій, призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Ця зміна законодавства не стосувалася перерахунку пенсії позивачки, яка не є працюючим державним службовцем.
Пункт 5 Прикінцевих положень Закону України №213 - VIII стосується призначення, а не перерахунку пенсій державним службовцям.
Згідно абзацу 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Тож УПФУ слід зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату позивачки починаючи з 01 червня 2016 р., вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії та виплати до цієї дати, тобто починаючи з 12 листопада 2015 р. необґрунтовані, оскільки порядок здійснення перерахунку передбачений абзацом 2 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Решта позовних вимог є необґрунтованими - вирішення питання наперед про індексацію, виходячи з припущення про порушення УПФУ законодавства, призначеної позивачки пенсії з урахуванням майбутнього виконання даного судового рішення є неможливим.
Відшкодування матеріальної шкоди внаслідок невиплати пенсії в сумі 23947,19 грн. не пов'язане безпосередньо з діями або бездіяльністю саме відповідача, відновлення порушеного права позивачкою здійснено у формі звернення за належним їй перерахунком пенсії, тому задоволенню не підлягають.
З відповідача слід стягнути судовий збір у передбачених спеціальним законом розмірах.
Керуючись ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати неправомірним дії Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно поданих довідок про складові її заробітної плати виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Центральному районі м. Миколаєва починаючи з 01 червня 2016 р. здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням до складу заробітної плати для обчислення пенсії виплат, на які були нараховані і сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зазначені в довідках виданих Державною податковою інспекцією у Корабельному районі м. Миколаєва за №23 від 11 травня 2016 р. та Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Миколаєва за №2725/10/14-02-05 від 10 травня 2016 р.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок коштів державного бюджету судовий збір 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва.
Суддя Д.Г. Губницький