Ухвала суду № 62311984, 24.10.2016, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2016
Номер справи
809/966/16
Номер документу
62311984
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

"24" жовтня 2016 р. Справа № 809/966/16

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Пиріг Х.І.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фермерського господарства "Фруктово-Трейд" до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень №23708990 від 17.08.2015, №23710944 від 17.08.2015, №23649247 від 13.08.2015, №23683327 від 14.08.2015 та №18289101 від 24.12.2014, -

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Фруктово-Трейд" звернулося до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (реєстрацію права оренди земельних ділянок) №23708990 від 17.08.2015, №23710944 від 17.08.2015, №23649247 від 13.08.2015, №23683327 від 14.08.2015 та №18289101 від 24.12.2014.

27.09.2016 представником позивача було подано клопотання про заміну неналежного відповідача - Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області на Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області.

Водночас, 27.09.2016 позивачем зменшено та уточнено позовні вимоги на вимоги до Головного територіального управління юстиції у Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень №23708990 від 17.08.2015, №23710944 від 17.08.2015, №23649247 від 13.08.2015 та №23683327 від 14.08.2015.

Клопотання про заміну неналежного відповідача мотивоване тим, що Міністерство юстиції України є правонаступником Державної реєстраційної служби згідно постанови Кабінету Міністрів України №17 від 21.01.2016 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції". Разом з цим, ліквідація районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міжрайонних управлінь юстиції проведена без правонаступництва. Зазначає, що відповідно до абзацу 2 пункту 1 положення "Про Міністерство юстиції України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.07.2014 №228, Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Тому, враховуючи наказ Міністерства юстиції України "Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі" № 571/5 від 01.03.2016 відповідно до частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, просить суд замінити Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області на Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області.

Представник позивача у судовому засіданні подане клопотання підтримала, просила його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.

Вирішуючи питання заміни неналежного відповідача, заслухавши думку представника позивача, дослідивши докази, судом встановлено наступне.

Згідно підпункту 1 пункту 5 постанови «Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги» №99 від 11.02.2016, Кабінетом Міністрів України постановлено Міністерству юстиції України забезпечити здійснення заходів, пов'язаних із включенням відділів державної виконавчої служби та відділів державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції до структури відповідних головних територіальних управлінь юстиції, ліквідацією територіальних органів та утворенням бюро правової допомоги.

Івано-Франківське міське управління юстиції Івано-Франківської області, структурним підрозділом якого є Реєстраційна служба Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області, було віднесене до переліку територіальних органів Міністерства юстиції України, що ліквідуються (додаток до постанови Кабінету міністрів України "Про реформування територіальних органів Міністерства юстиції та розвиток системи надання безоплатної правової допомоги" від 11.02.2016 №99).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до Реєстру внесено запис №10671110012016471 про припинення юридичної особи - Державної реєстраційної служби України.

Судом встановлено, що припинення Державної реєстраційної служби України та ліквідація Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області були здійснені без правонаступництва.

Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Згідно з статтею 609 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.

Зокрема, Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №834-VIII від 26.11.2015 набрав чинності 13.12.2015, крім пунктів 1 (щодо змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"), 2 (щодо змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення), 7 (щодо змін до Закону України "Про адміністративні послуги") і 4 (щодо змін до Закону України "Про звернення громадян") розділу I цього Закону, які набрали чинності, відповідно до пункту 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", - з 01.01.2016.

Підпунктом 3 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30.04.2016.

Так, відповідно до пунктів 1-2 постанови №17 від 21.01.2016 "Питання оптимізації діяльності центральних органів виконавчої влади системи юстиції", Кабінетом Міністрів України постановлено: ліквідувати Державну реєстраційну службу та Державну виконавчу службу, поклавши на Міністерство юстиції завдання і функції з реалізації державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), з питань державної реєстрації актів цивільного стану, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, договорів комерційної концесії (субконцесії), з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Установлено, що Міністерство юстиції є правонаступником Державної реєстраційної служби та Державної виконавчої служби, що ліквідуються, в частині реалізації державної політики у сферах, зазначених у пункті 1 цієї постанови.

Згідно пункту 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", в редакції відповідно до вищезазначеного закону №834-VIII, організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно.

Отже, Реєстраційна служба Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області припинила надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно за рішенням Кабінету Міністрів України №17 від 21.01.2016 у зв'язку з забезпеченням виконавчим органом Івано-Франківської міської ради умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень не пізніше 30.04.2016.

Разом з тим, Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області входить в організаційну систему державної реєстрації прав, однак не входить до вичерпного переліку суб'єктів державної реєстрації прав. Крім того, Головне територіальне управління юстиції у Івано-Франківській області не володіє повноваженнями щодо державної реєстрації прав на нерухоме майно.

Відповідно до підпункту 8 пункту "б" частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Водночас, у відповідності до пункту 2 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

Судом встановлено, що на виконання Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до пункту 1, підпункту 2.2 пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради №57-4 від 11.03.2016 «Про внесення змін в рішення сесії міської ради», було внесено зміни в пункт 1 рішення сесії Івано-Франківської міської ради від 01.12.2015р. № 4-1 «Про затвердження структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів» доповнивши його наступним пунктом: «Підпорядковані керуючому справами виконавчого комітету: 1.32. Управління реєстраційними процедурами Івано-Франківської міської ради».

Покладено на управління реєстраційними процедурами Івано-Франківської міської ради повноваження виконавчих органів міської ради у сфері: 2.2. державної реєстрації речових прав на нерухоме майна та їх обтяжень відповідно до закону.

Таким чином, на підставі вищенаведеного, вирішення питань з приводу заявлених вимог відноситься до компетенції управління реєстраційними процедурами Івано-Франківської міської ради, оскільки реєстраційні дії вчинялися за місцем знаходження заявника - у місті Івано-Франківську.

Частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Відповідно до частини 3 статті 140 Конституції України та частини 2 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та області ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

У відповідності, до частин 1 та 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Отже, управління реєстраційними процедурами Івано-Франківської міської ради є її підконтрольним і підзвітним виконавчим органом, що входить до системи місцевого самоврядування.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Разом з тим, згідно з пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

У зв'язку з вищевикладеним, заміна первинного відповідача - Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області на орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача, зокрема орган місцевого самоврядування, приведе до непідсудності даної справи Івано-Франківському окружному адміністративному суду, а - місцевому загальному суду як адміністративному, з урахуванням правил територіальної підсудності. Вказане згідно вимог частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України виключає заміну первинного відповідача, тому клопотання про заміну неналежного відповідача задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 у справі «Zand v. Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів <…>». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Зокрема, пунктом 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

Таким чином, оскільки Державну реєстраційну службу України припинено без правонаступництва, також Івано-Франківське міське управління юстиції Івано-Франківської області, структурним підрозділом якого є відповідач по справі, - ліквідовано, оскаржувані реєстраційні дії вчинені за місцем знаходження заявника - у місті Івано-Франківськ, а залучення іншого відповідача потягне за собою зміну підсудності даної адміністративної справи, що є недопустимим згідно вимог частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України, тому на підставі пункту 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі слід закрити.

Керуючись пунктом 5 частини 1 статті 157, статтями 52, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження у справі № 809/966/16 за позовом фермерського господарства "Фруктово-Трейд" до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень №23708990 від 17.08.2015, №23710944 від 17.08.2015, №23649247 від 13.08.2015, №23683327 від 14.08.2015 та №18289101 від 24.12.2014 - закрити.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено із застосуванням правил частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Григорук О.Б.

Ухвала складена в повному обсязі 27.10.2016.