Справа № 646/7483/16-а
№ провадження 2-а/646/132/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26.10.16 року суддя суддя Червонозаводського районного суду міста Харкова Журавель В.А., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії
В с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом до суду та просить визнати неправомірними дії та рішення УПФУ в Будьоновському районі м. Донецька щодо здійснення перерахунку пенсії тас касування рішення від 29.112012 року, а також визнати протиправними дії УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова про відмову йому в перерахунку пенсії, скасувати ирішення від 17.06.2012 року та зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від середньої заробітної плати у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», починаючи з 01 грудня 2015 року.
Відповідач по справі - управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру». 13 червня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області від 03 лютого 2016 року № 18-57-99 про заробітну плату, рішенням Управління від 17 червня 2016 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Відповідач вважає, що позивач не має права на перерахунок пенсії, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213-У111 з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», тобто з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Тому відповідач просив відмовити у задоволенні позову.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.
Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню .
Позивач ОСОБА_1 працював органах прокуратури і на теперішній час перебуває на обліку у відділі з призначення пенсій в Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру».
З 01 листопада 2003 року позивачу була призначена і нарахована пенсія Управлінням пенсійного фронду України у Будьонівському районі м. Донецька в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати, з травня 2008 року позивач отримував пенсію, призначену на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
06 липня 2012 року позивач звернувся до УПФУ в Будьонівському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку № 18-57-680 від 05 липня 2012 року про заробітну плату станом.
Розпорядженням Управління від 29 листопада 2012 року № 157352 ОСОБА_1 проведено відповідний перерахунок пенсії і пенсія обчислена в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.
Відповідно до ст. 99 ч. 1, 2 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку.
Позивачем подано адміністративний позов з порушенням ст. 99 КАС України, при цьому він просив відновити пропущений строк на звернення до суду, будь-яких доказів наявності поважних причин для поновлення строку не надав, тому суд вважає за необхідне відмовити у поновленні пропущеного строку на звернення з позовом до суду та залишити адміністративний позов ОСОБА_1 в частині визнання протиправними дій та рішення УПФУ в Будьонівському районі м. Донецька, скасуванні рішення від 29.11.2012 року та зобов'язання УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії з липня 2012 року до 01 грудня 2015 року без розгляду.
10 червня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від 03.02.2016 року №18-57-99 про заробітну плату, виданої прокуратурою Донецької області.
Рішенням УПФУ від 17 червня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено в перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 12 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунку.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, у даному випадку, довідкою прокуратури Донецької області від 03.02.2016 № 18-57-99.
Відповідно до ч. 17, 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
На підставі Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» було внесено зміни у ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», яка регламентує порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.
Згідно з ч.1 ст. 2 розділу 1 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» , максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до ЗУ "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У відповідності з абзацом 1 п. 2 розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень» названого вище Закону, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Абзацом 2 п.2 розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» встановлено, що пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що, оскільки відповідачу була призначена пенсія до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з підвищенням його місячного заробітку, на умовах, встановлених ч. 2 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», які діяли до набрання чинності Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» та надалі слідувати порядку виплати пенсії, який встановлений абзацом 2 п. 2 розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень» зазначеного закону.
Така позиція узгоджується з правовою позицією, висловленою Верховним Судом України в постановах № 21-348а13 від 10.12.2013, № 21-445а13 від 17.12.2013.
Таким чином, Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі міста Харкова повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури Донецької області від 03.02.2016 року № 18-57-99, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати. Тому суд вважає за необхідне скасувати рішення УПФУ від 17 червня 2016 року та зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 6, 17, 18, 99,106, 160, 163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про відновлення пропущеного строку на звернення до суду із позовом - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 про визнання протиправними дій та рішення УПФУ в Будьонівському районі м. Донецька, скасуванні рішення від 29.11.2012 року та зобов'язання УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії з липня 2012 року до 01 грудня 2015 року залишити без розгляду.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії та скасувати рішення УПФУ від 17 червня 2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області від 03.02.2016 року № 18-57-99.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015 року на підставі довідки прокуратури Донецької області від 03.02.2016 року № 18-57-99 відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку, без обмеження граничного розміру пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 551 грн. 21 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Червонозаводський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подання апеляційної скарги.
Суддя В.А.Журавель