Справа № 373/1554/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року м. Переяслав-Хмельницький
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
під головуванням судді Опанасюка І.О.,
при секретарі Товстій В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача та просить визнати протиправною відмову Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії як державному службовцю; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з 01.03.2016 у розмірі 80% від розміру заробітної плати по її посаді державного службовця, у зв`язку з підвищенням із 01.12.2015 посадового окладу працюючого державного службовця; витребувати з Міністерства соціальної політики України довідку про заробітну плату із 01.12.2015 затверджену постановою правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсії
28.09.2016 відповідач направив до суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» втратила чинність з набранням 01.05.2016 чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015. За цим законом не передбачено перерахунку пенсії державним службовцям.
Позивач у судове засідання не з`явилась, направила заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримала..
Представник відповідача заперечила щодо задоволення позову з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Проаналізувавши вище зазначене положення Закону суд дійшов висновку, що воно стосується лише осіб, яким пенсія призначається на даний час.
Крім цього, у зазначеному положенні не містяться посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються.
Таким чином, не вбачається скасування норм Закону щодо призначення чи перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.
30.12.2015 та 10.06.2016 ОСОБА_1 зверталась із заявами до Переяслав-Хмельницького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про проведення перерахунку призначеної їй пенсії державного службовця з 01.12.2015.
Вказані обставини відповідачем не заперечуються.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» й виключено п.4 (яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії) свідчить про неврегульованість питання перерахунку пенсій державних службовців, що передбачено ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у визначеному порядку.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При цьому, відповідачем не доведено, що обмеження позивача у реалізації її права на перерахунок пенсії державного службовця відбулось через обмежені фінансові можливості держави та реальні загрози економічній безпеці України.
Зважаючи на вищевикладене та положення ст.ст. 43, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.01.2016 у зв'язку із підвищенням заробітної плати директора Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості- державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670», зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 26 вересня 2013 р. за № 1661/24193, затверджено форму довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.
Зазначена постанова на момент звернення позивача до відповідача за такою довідкою є чинною.
Абзац одинадцятий підпункту 5 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, визначає, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо надання страхувальникам та застрахованим особам інформації, визначеної законодавством.
Право позивача на надання інформації, яку вона вимагала від відповідача, також передбачено ст. 34 Конституції України, Законами України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації».
Таким чином ненадання позивачеві відповідачем інформації, яку вона запитувала порушує вищевказані законодавчі приписи.
Позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір». Таким чином з відповідача підлягає стягненню сума судового збору на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 10, 11, 71, 94, 159, 161-162 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати неправомірною відмову № 84/н-01 від 13.01.2016 Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу директора Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості.
Зобов'язати Переяслав-Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити з 01.03.2016 перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 в розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадового окладу директора Переяслав-Хмельницького міськрайонного центру зайнятості.
Зобов`язати Міністерство соціальної політики України видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату з 01.12.2015, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1;
Стягнути з Переяслав-Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь держави судовий збір у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Суддя І.О.Опанасюк