Постанова № 62305652, 27.10.2016, Виноградівський районний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
299/2866/16-а
Номер документу
62305652
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Виноградівський районний суд Закарпатської області

_____________ Справа № 299/2866/16-а

Номер рядка звіту 83

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27.10.2016 року м.Виноградів

Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Трагнюк В.Р., розглянувши у відповідності до ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до Виноградівського районного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області про визнання неправомірними дій та зобов"язання вчинити дії.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 18.07.2016 року він звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Закарпатської області № 18-165 вих.16 від 24.06.2016 року про розмір фактичної заробітної плати. Проте, листом від 22.07.2016 р за №47 в перерахунку пенсії йому відмовлено.

Позивач вважає, що відповідач неправомірно відмовив у перерахунку пенсії, чим суттєво порушив його законне право на пенсійне забезпечення.

У зв'язку з цим просить суд визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати здійснити перерахунок пенсії згідно з довідкою про заробітну плату від 24.06.2016 року про розмір фактичної заробітної плати, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми місячної плати починаючи з 01.04.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити відповідні виплати; провести виплату різниці в пенсії за минулий час (12 місяців) з 01.04.2015 року.

26.10.2016 року представником відповідача до суду подано письмове заперечення на даний адміністративний позов.

Подане заперечення обґрунтовуються тим, що статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ОСОБА_1 знаходиться на обліку з 05.07.2013 року в управлінні ПФУ в Виноградівському районі Закарпатської області як отримувач пенсії за вислугою років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».

18 липня 2016 року позивач звернувся до управлінні ПФУ в Виноградівському районі Закарпатської області із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 24.06.2016 року за №18-165 вих. 16 про розмір фактичної заробітної плати.

22.07.2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії через скасування норм стосовно пенсійного забезпечення особам, яким призначається пенсія відповідно до вимог ЗУ «Про прокуратуру».

Відповідно до положень п.2 ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII далі - Закон № 1697) встановлено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За вимогами п.20 ЗУ «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Постановою КМУ від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова № 1013) були затверджені зміни до постанов КМУ. Частиною першою змін, що вносяться до постанов КМУ, затверджених постановою КМУ від 09.12.2015 р. №1013 було внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», які скасували саме здійснення перерахунків, в тому числі і для державних службовців при підвищенні окладів та наданні нових довідок, а саме було виключено п.4, який встановлював порядок перерахунку пенсій, та внесено зміни до п.5 та п.6, яким виклали в новій редакції зазначені пункти, усунувши звернення із довідками про заробітну плату при перерахунках пенсії. З урахуванням зазначеного, на теперішній час не визначено порядку перерахунку пенсії у разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівника органів прокуратури. Окрім того, з 01.12.2015 року була застосована дія постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів, було установлено підвищення тарифних ставок та або посадових окладів, яка послугувала підставою застосування підвищень посадових окладів, окрім цього цією ж постановою були затверджені зміни, якими скасовані підстави для здійснення перерахунку пенсії.

Відповідно до висновків Конституційного Суду України, викладених у рішенні від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, у якому Конституційний Суд України відобразив, що за закріпленим у наведеній статті Конституції України принципом дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Тобто, Конституційний принцип незворотності дії законів, які погіршують становище особи, дає підстави для висновку про необхідність застосування вимог Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» якщо звернення із заявою про призначення пенсії після набрання чинності зазначеного закону. Відповідно до положень ч. 2 ст. 5 КАС України встановлено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинною на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VII від 02.03.2015 року встановлено що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Отже, на підставі вищенаведеного, законних підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 немає, а тому представник відповідача просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

З врахуванням того, що у справі наявні та достатні докази, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання, відтак суддя у відповідності до ч.4 ст.183-2 КАС України розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Конституцією України статтею 8 визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Статтею 19 Конституції України також передбачено, що - «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Статтею 2 КАС України, - «Завдання адміністративного судочинства» визначено наступне, - 1. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Подані заперечення відповідача суд не приймає враховуючи викладене та наступне.

З 05.07.2013 року позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру».

Наказом прокурора Закарпатської області № 530 від 19.06.2013 року позивач звільнений з посади прокурора прокуратури Виноградівського району за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років відповідно відповідно до ст. 38 КЗпП України та ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру».

05.07.2013 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.

18.07.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно вищезазначеної довідки, подав довідку № 18-165 вих 2016, виданою Прокуратурою Закарпатської області 24.06.2016 року.

З виписки з протоколу № 47 від 22.07.2016 року зазначено: відмовити ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 року пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються (не перераховуються).

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % від суми місячного (чинного) заробітку.

В подальшому редакція даної правової норми неодноразово зазнавала змін щодо як розміру пенсії у відсотках до заробітку, так і порядку її призначення та перерахунку.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону в тій же редакції обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв"язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Вирішуючи питання про застосування положень Закону України № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституцією України виокремлено певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, в тому числі і працівники прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Виходячи із системного аналізу вищезазначених правових норм та рішень Конституційного Суду України від 06.07.2009 року № 8-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, суд приходить до висновку, що підстави для відмови у перерахунку пенсії позивачу відсутні, оскільки норма закону, на яку посилається відповідач, може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії після 01.06.2015 року, а не із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії.

З приводу вимоги не враховувати обмеження граничного розміру пенсії при проведенні перерахунку такої, суд керується також настиупним.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015р., який набув чинності з 1 квітня 2015 року, було внесено зміни в ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», зокрема зазначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплат до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не можуть перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено та зазначено вище, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав, наведена норма закону може застосовуватися лише до осіб, які звернулися із заявою про призначення пенсії на час її дії, тобто після 01.04.2015 року.

За цих обставин, суд визнає дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу на підставі його заяви від 18.07.2016 року та приймає рішення про зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Виноградівському районі Закарпатської області здійснити такий перерахунок згідно зазначеної заяви у зв"язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу без обмежень граничного розміру пенсії.

Таким чином, обставини заперечення та докази на які відповідач посилається, як на підставу своїх заперечень, спростовується встановленими в судовому обставинами, оскільки зазначені відповідачем законодавчі зміни не можуть стосуватися пенсійної виплати позивачу через те, що пенсію йому було призначено ще до прийняття останніх змін до спеціального закону та змін до пенсійного законодавства.

Вирішуючи питання щодо періоду, з якого відповідач зобов"язаний здійснити такий перерахунок, суд виходить з того, що при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме Закону України № 1789-XII «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), де у ч. 18 ст. 50-1 передбачено, що перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Також в цій статті зазначено, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, а перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 року у справі № 21-348а13, від 06.10.2015 року у справі № 21-2432а15 та від 01.03.2016 року у справі № 21-3397а15 (161/20170/14-а).

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Позивач набув право на підвищення пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому було підвищено заробітну плату відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, тобто з 01.01.2016 року. Незважаючи на те, що позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 18.07.2016 року, виплата має бути здійснена саме з 01.01.2016 року.

Вирішуючи питання про належний спосіб захисту порушених прав та інтересів позивача, суд вважає, що позовна вимога про зобов"язання відповідача здійснювати відповідні виплати є передчасними та ґрунтується на припущеннях, у зв'язку з чим позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 11, 14, 71, 160-163, 183-2 КАС України, суд-

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Виноградівському району Закарпатської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-165 вих. 16 від 24.06.2016.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Виноградівському району Закарпатської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області №18-165 вих.16 від 24.06.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 80 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.01.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії і провести виплату різницю між перерахованим розміром пенсії і фактично виплаченим розміром пенсії, починаючи з 01.01.2016 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий В. Р. Трагнюк