Рішення № 62275444, 25.10.2016, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
25.10.2016
Номер справи
922/2697/16
Номер документу
62275444
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2016 р.Справа № 922/2697/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Лавровой Л.С.

при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.

розглянувши справу

за позовом Харківська міська рада, м. Харків до ТОВ "Харківжитло", м. Харків про внесення змін до договору за участю сторін:

позивача - не з*явився

відповідача - ОСОБА_1

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада, м. Харків (надалі - позивач) звернулася до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківжитло", м. Харків про внесення змін до договору оренди землі №72148/05 від 25.11.2005 щодо земельної ділянки кадастровий номер 6310137200:04:035:0058 шляхом визнання укладеною додаткової угоди.

В обґрунтування позову позивач посилається на ухилення орендаря (відповідача) від підписання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки, що матиме наслідком завдання значних збитків територіальній громаді міста Харкова у вигляді неодержаного доходу за користування земельною ділянкою комунальної власності.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 24.10.2015 року по 25.10.2016 року до 9 год. 30 хв.

Позивач в судове засідання 25.10.2016 року не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Представник відповідача в судовому засіданні 25.10.2016 року заперечував проти заявлених позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, поданим через канцелярію господарського суду, зокрема в, якому посилався на те, що на теперішній час земельна ділянка використовується для будівництва, та як наслідок розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку та розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не в повній мірі відповідають вимогам законодавства та обставинам справи, оскільки виконано на період експлуатації.

Згідно із частиною 2 статті 4-3 Господарського процесуального кодексу та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою витребувати в порядку підготовки справи до розгляду необхідні для цього письмові і речові докази, інші матеріали (пункт 3, 4, 6, 8 і 11 статті 65 ГПК України), притому не лише від учасників судового процесу, а й від інших підприємств, установ, організацій, державних органів.

При цьому, суд має створити належні умови всім учасникам судового процесу для виконання ними вказаного обовязку по доведенню своєї правової позиції.

Згідно частини 3 статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.

Так, наявні у матеріалах справи ухвали суду про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи свідчать, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи, витребувано в порядку підготовки справи до розгляду необхідні для цього докази.

Враховуючи те, що норми статті 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

Згідно із статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 25.10.2016 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно зясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, суд встановив наступне.

На підставі пункту 1.1 додатку №1 до рішення ХХХV сесії Харківської міської ради ІV скликання «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва (реконструкції) та подальшої експлуатації об'єктів» від 27.04.2005 р. № 78/05 між Харківською міською радою (орендодавцем) та ТОВ Харківжитло оренди землі від 25.11.2005 року, зареєстрований у Харківській регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах" в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі №72148/05 від 25.11.2005 року, відповідно до умов якого відповідачу передано в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі житлової та громадської забудови, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Полтавський шлях, 144.

Відповідно до п.2 договору оренди землі, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2501 га.

Згідно п.15, 16 договору оренди землі земельна ділянка передається в оренду для будівництва житлового будинку з вбудовано-прибудованими адміністративними приміщеннями, приміщеннями обслуговування та торгівлі строком та для подальшої експлуатації цього об'єкту. Цільове призначення земельної ділянки: землі житлової та громадської забудови. В п. 5 договору оренди землі сторони визначили, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на період будівництва згідно з витягом №2930/05 від 11.10.2005 року становить 828980 грн., на період експлуатації згідно з довідкою №2929/05від 11.10.2005 року становить 1853853 грн.

Розмір орендної плати за земельну ділянку на рік згідно з розрахунком №103/16 від 29.01.2016 року на період експлуатації становить: 3,46877179 % від її нормативної грошової оцінки і складає з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік складає 177696, 75 грн. , або в місяць 14808,06 грн.

22.05.2006 року ТОВ Харківжитло було отримано дозвіл Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Харкова на виконання будівельних робіт №06/211 на будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими адміністративними приміщеннями, приміщеннями обслуговування та торгівлі за адресою м. Харків, вул. Полтавський шлях, 144. Дозвіл неодноразово подовжувався.

Відповідно до пункту 1 розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву» дозвіл на виконання будівельних робіт, отриманий до набрання чинності підпунктів (до 13.04.2009), вказаних у першому реченні цього пункту, зберігають чинність протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто з 14.10.2008), а щодо обєктів містобудування, будівництво яких розпочато, до завершення їх будівництва. Зазначена норма є нормою прямої дії, у звязку з чим дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набуття чинності підпункту 17 пункту 10 розділу I цього Закону, є чинними та не потребують продовження терміну їх дії в межах строків, встановлених пунктом 1 розділу II Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння будівництву».

Крім цього, відповідно до пункту 8 розділу V «Прикінцеві положення» Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», дозволи на виконання будівельних робіт, отримані до набрання чинності цим Законом (до 12.03.2011), є чинними до завершення будівництва обєкта.

Таким чином, якщо згідно отриманого дозволу будівництво обєкта було розпочато і він був чинним на момент набрання чинності зазначених законодавчих актів то дозвіл вважається чинним до завершення будівництва.

Таким чином, суд приходить до висновку що дозвіл №06/211 від 22.05.2006 року виданий ТОВ Харківжитло Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю м. Харкова на виконання будівельних робіт на будівництво житлового будинку з вбудовано-прибудованими адміністративними приміщеннями, приміщеннями обслуговування та торгівлі за адресою м. Харків, вул. Полтавський шлях, 144 є чинним на час розгляду справи.

Пунктом 26 додатку 1 до рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання «Про поновлення договорів оренди землі для продовження будівництва об'єктів» від 19.12.2012 р. № 952/12 ТОВ Харківжитло продовжено строки будівництва.

З пояснень представника Відповідача та наданих до матеріалів справи фотографій обєкту будівництво станом на час розгляду справи ще не завершено, обєкт не прийнято в експлуатацію. Представник Позивача цю обставину не заперечував, але наполягав на тому що орендна плата має сплачуватись у розмірі передбаченому на період експлуатації незалежно від завершення будівництва.

Відповідно до п.3.5. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим сумісним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлова - комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 №18/15/21/11 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання визначені додатком 1 «КОЕФІЦІЄНТИ, які характеризують функціональне використання земельної ділянки до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів» до вказаного порядку.

Відповідно до вказаного додатку земельні ділянки в залежності від функціонального використання поділені на певні категорії за функціональним використанням. Землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво відносяться до категорії за функціональним використанням Інші землі та коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) для них складає 0,5.

Враховуючи що земельна ділянка за адресою м. Харків, вул. Полтавський шлях, 144 надана ТОВ Харківжитло на час розгляду справи зайнята поточним будівництвом, та доказів її використання для експлуатації вже збудованих обєктів суду не надано, суд приходить до висновку що на період до завершення будівництва для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки має використовуватись коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) що складає 0,5.

Згідно з п. 289.2. ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Таким чином, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки на період будівництва станом на 01.01.2013 року має складати 1276272 гривень, а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік який дорівнює 1,789816 має складати 2284293 грн.

Порядок визначення ставки орендної плати за землі територіальної громади м. Харкова встановлено Положення про порядок визначення розміру орендної плати, плати за суперфіцій, земельний сервітут при наданні земельних ділянок у платне користування в місті Харкові, рішенням сесії Харківської міської від 27.02.2008 р. № 41/08, із наступними змінами.(Далі Порядок визначення розміру орендної плати).

Відповідно до пункту 4.3. вказаного Порядку (редакції рішення 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 24.12.2008 р. № 363/08) на період будівництва та реконструкції об'єктів встановити ставку річної орендної плати за земельну ділянку, на якій знаходиться об'єкт будівництва або реконструкції, на рівні 3 % від нормативної грошової оцінки.

З огляду на викладене суд приходить до висновку що на розмір орендної плати на період до завершення будівництва становить 3 % від її нормативної грошової оцінки та складає 38288,16 грн., або в місяць 3190,68 грн., а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік який дорівнює 1,789816 має складає 68528,79 грн., або в місяць 5710,73 грн.

В той же час розрахунок розміру орендної за земельну ділянку комунальної власності на період експлуатації житлового будинку з вбудовано-прибудованими адміністративними приміщеннями, приміщеннями обслуговування та торгівлі №103/16 від 29.01.2016 року відповідає обставинам справи та чинному законодавству.

В п.13 договору оренди землі сторони визначили, що розмір орендної плати переглядається у разі: а) зміни умов господарювання, передбачених договором; б) зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в) зміни нормативної грошової оцінки; г) внаслідок інфляції - щорічно; д) погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; е) в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до п.36 договору оренди землі зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Відповідно до п.38. договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за: а) взаємною згодою сторін; б) рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, що істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

У зв'язку з прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 №1166-VII, внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема до статті 288, відповідно до якої розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки і не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.

Пунктом 1.1 цього рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.

Попередня вартість 1 кв. м землі у місті Харкові була визначена станом на 01.01.2007 на підставі рішення Харківської міської ради від 25.12.2007 № 335/07 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року", рішень Харківської міської ради від 27.02.2008 № 42/08 "Про затвердження "Положення про впровадження нормативної грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2007 року" та була введена в дію з 01.03.2008.

Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 №1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено у пунктах 2 та 3, що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014. Зміни до договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з Порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Рішенням Харківської міської ради від 29.12.2012р. № 960/12 затверджено Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.

Відповідно до пункту 16.4 вказаного Порядку зміни до договору оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформляються додатковою угодою до договору оренди землі.

Розмір орендної плати, передбачений договором оренди землі, підлягає перегляду в тому числі, у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; зміни ставок орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.

Для розрахунку орендної плати на підставі затвердженої нормативної грошової оцінки земель міста Харкова управління земельних відносин звертається до управління Держгеокадастру у місті Харкові для отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та копії договору оренди землі (у разі необхідності).

Згідно із п. 2.1., п. 2.2. Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станам на 01.01.2013 затвердженого рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 р. № 1269/13 Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.

Управління Держгеокадастру у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.

Відповідно до п. 3.1., п. 3.2. зазначеного Порядку зміна нормативної грошової оцінки земель є підставою для внесення змін до договору оренди землі. Зміни до договору оренди землі оформлюються додатковою угодою. Підготовка додаткової угоди здійснюється Департаментом земельних відносин відповідно до Порядку укладання договорів оренди землі у м. Харкові.

На підставі вищевказаних положень рішень Харківської міської ради, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради було виконано розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності за №103/16 від 29.01.2016 року; одержано витяг №30 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди, який разом із листом-пропозицією від 14.03.2016 №1645/0/225-13 направлено на адресу відповідача. Отримана дана кореспонденція відповідачем 28.03.2016, що підтверджується наявним у справі рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

У встановлений термін відповідь на лист-пропозицію Харківської міської ради орендарем направлено не було.

Станом на момент звернення позивача до суду з позовною заявою додаткову угоду до договору оренди землі між сторонами не підписано.

Згідно з частиною 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

За змістом частин 1, 2 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до частини 1 статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 за №309-VI внесено зміни до частин 4, 5 статті 21 Закону України "Про оренду землі", відповідно до яких річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині.

У зв'язку із введенням в дію з 01.01.2011 Податкового кодексу України, Закон України "Про плату за землю" втратив чинність (частина 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення органів місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Вказані вище рішення Харківської міської ради №1209/13 від 03.07.2013 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" та №1269/13 від 25.09.2013 "Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" є чинними та у встановленому законом порядку не скасовані.

Також, абзацами 1 та 3 пункту 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

З вищенаведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею. При цьому, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

В свою чергу, орендна плата за земельну ділянку комунальної власності є регульованою ціною, тому встановлення статтею 288 Податкового кодексу України граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.

У відповідності до пункту 35 Договору зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Згідно частини 1 статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України також встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Отже, підставою для внесення змін до договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін є наявність відповідного застереження в договорі щодо відповідних підстав для його зміни чи прямої вказівки в законі про необхідність внесення змін.

В даному випадку умовами договору у п.13 та діючим законодавством України передбачена можливість внесення змін до договору щодо зміни розміру орендної плати та зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а тому посилання відповідача на те, що зміна договору допускається лише за згодою сторін є безпідставним.

Враховуючи викладене, а також те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, суд дійшов до висновку про наявність підстав зміни договору у частині, що стосується розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, а тому позов підлягає задоволенню частково за виключивши із прохальної частини позовної заяви абзац другий пункту п'ятого додаткової угоди, у зв'язку із необґрунтованістю в цій частині позовних вимог.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України ( постанова від 22.12.2015 року по справі №922/1265/15, постанова від 26.07.2016 року по справі №922/6265/15 ).

Судом враховано, що Верховним Судом України у постанові від 02.12.2014 №21-274а14 висловлено правову позицію щодо застосування підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Зокрема, передбачено, що з набранням чинності ПКУ річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПКУ над нормами інших актів у разі їх суперечності (пункт 5.2 статті 5 ПКУ), до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПКУ.

Крім того судом враховано правову позицію виловлену Верховним Судом України у постанові від 18 травня 2016 рокупо справі №6-325цс16 висловлено правову позицію згідно із якою зміни до договору оренди землі в частині орендної плати можуть вноситись з моменту введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель.

При цьому, відповідно до ст. 111-28 ГПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111 -16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів. Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.

03 липня 2013 року Харківська міська рада Харківської області ухвалила рішення № 1209/13, яким затверджено «Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 1 січня 2013 року», у тому числі й базову вартість одного квадратного метра землі міста Харкова в розмірі 291,18 грн. , яка отримана на підставі витрат на освоєння й облаштування території міста станом на 01 січня 2013 року та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 2 цього рішення встановлено, що рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому законодавством порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 1 січня 2013 року застосовується з 1 січня 2014 року.

Таким чином, зміни до спірного договору оренди землі в частині розміру орендної плати мають бути внесені з 01.01.2014 року.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується статтею 49 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із доведенням спору до суду із вини відповідача судові витрати у розмірі 1 378,00 грн. підлягають до стягнення з відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.129, 144 Конституції України, ст.ст. 59, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.1, 5, 15, 18, 20 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 2, 13, 14, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", ст. 188 Господарського кодексу України, ст.93 Земельного кодексу України, ст.ст. 6, 626, 628, 632, 648, 651, 792 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 4, 12, 22, 32, 33, 34, 43, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Внести зміни до договору оренди землі від 25.11.2005 року зареєстрованим № 72148/05 шляхом визнання укладеною додаткової угоди про зміну до вказаного договору оренди землі укладеним з 01.01.2014 року у такій редакції:

Додаткова угода

до договору оренди землі, зареєстрованого 25 листопада 2005 року за № 72148/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»

«___»____20

Харківська міська рада Харківської області (орендодавець) в особі виконуючого повноваження Харківського міського голови, секретаря міської ради ОСОБА_2, який діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні і розпорядження міського голови від 29.12.2015 № 611/3к, з одного боку, та ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ ХАРКІВЖИТЛО (орендар) в особі керівника ________з другого боку, домовились про нижченаведене:

1. Відповідно до Податкового кодексу України, Закону України Про оренду землі, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 25.09.2013 № 1269/13 Про затвердження Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 Про затвердження Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі в м. Харкові (із змінами та доповненнями), рішення 21 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 19.12.2012 № 960/12 Про Порядок оформлення договорів оренди землі у місті Харкові, листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 року №6-28-0.22-201/2-16 "Про індексацію нормативної грошової оцінки земель" абзац перший пункту 5 та пункт 9 договору оренди землі, зареєстрованого 04 серпня 2004року за №63137/04, змінити, доповнити пункт 2 словами і викласти у такій редакції:

« 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки:

- на період будівництва становить 1276272 гривень (один мільйон двісті сімдесят шість тисяч двісті сімдесят дві гривні), а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік складає 2284293 грн. (два мільйони двісті вісімдесят чотири тисячі двісті девяносто три гривні).

-на період експлуатації становить 2862168 грн. (два мільйони вісімсот шістдесят дві тисячі сто шістдесят вісім гривень), а з урахуванням індексації за 2014, 2015 роки складає 5122757 грн. (пять мільйонів сто двадцять дві тисячі сімсот пятдесят сім гривень).»

« 9. Розмір орендної плати за земельну ділянку становить:

-на період до завершення будівництва становить 3 % від її нормативної грошової оцінки складає 38288,16 грн. (тридцять вісім тисяч двісті вісімдесят вісім гривень 16 копійок), або ) в місяць 3190,68 грн. (три тисячі сто девяносто гривень 86 копійок, а з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік складає 68528,79 грн. (шістдесят вісім тисяч пятсот двадцять вісім гривень 79 копійок), або в місяць 5710,73 грн. (пять тисяч сімсот десять гривень 73 копійки).

-На період з моменту прийняття обєкту до експлуатації 3,46877179 % від її нормативної грошової оцінки і складає з урахуванням коефіцієнту індексації за 2014, 2015 рік складає 177696, 75 грн (сто сімдесят сім тисяч шістсот девяносто шість гривень 75 копійок), або в місяць 14808,06 грн (чотирнадцять тисяч вісімсот вісім гривень 06 копійок).

ІІ. Ця додаткова угода є невідємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого 25 листопада 2005 року за № 72148/05 у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» і складена та підписана в трьох примірниках, один з яких залишається у органі, що провів їх державну реєстрацію, а два інших видаються сторонам по договору.

Орендодавець Орендар

Харківська міська рада товариство з обмеженою відповідальність ХАРКІВЖИТЛО

Харківської області 61177, м. Харків,

м. Харків, м-н. Конституції, 7 вул. Золочівська, буд .12

Код 04059243 код 33120188

В особі виконуючого повноваження В особі керівника

Харківського міського голови, секретаря

міської ради

____О.М. ОСОБА_2./

/підпис/ /підпис/

В решті позову щодо внесення змін у інші пункти договору оренди землі зареєстрованого 25 листопада 2005 року за № 72148/у Харківській регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», а саме , пункту 2, абзац 2 пункту 5, абзац 1 пункту 9 додаткової угоди відмовити.

Стягнути з ТОВ" Харківжитло" ( м. Харків, вул. Золочівська, 12 код за ЄДРПОУ 33120188) на користь Харківської міської ради ( м. Харків, пл. Конституції, буд. 7 код за ЄДРПОУ 04059243) суму судового збору 1378,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 27.10.2016 р.

Суддя ОСОБА_3