Постанова № 62264820, 27.10.2016, Чорноморський міський суд Одеської області (до 25.04.2025 - Іллічівський міський суд Одеської області)

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
501/2410/16-а
Номер документу
62264820
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 27.10.2016

Справа № 501/2410/16-а

2-а/501/401/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2016 року суддя Іллічівського міського суду Одеської області Пушкарський Д.В. розглянувши одноособово в порядку скороченого провадження в приміщенні Іллічівського міського суду Одеської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області, в якому просить визнати протиправним, скасувати рішення від 10.10.2016 року №35 Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області Код ЄДРПОУ: 40386094, та зобов'язати провести позивачу перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції, що була чинна на час призначення пенсії, в розмірі 89% суми від заробітної плати - 5111,00 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 50% - 1637,00 грн. та надбавки за 9 ранг 200 грн. зазначених в довідці служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації про заробітну плату станом на 01.05.2016 року починаючи з 01.05.2016 року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона перебуває на обліку та отримує пенсію у Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області. З 2006 року пенсія призначена на підставі статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії).

В результаті збільшення посадового окладу спеціаліста служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації з 01 травня 2016 року фактично збільшився загальний розмір заробітної плати державного службовця на цій посаді.

10 жовтня 2016 року вона звернулась з письмовою заявою до відповідача про проведення, відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), перерахунку призначеної їй пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу.

Рішенням від 10.10.2016 року №35 Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області їй було відмовлено в перерахунку призначеної пенсії, у зв'язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.

Позивач вважає, що відповідач порушив право на перерахунок призначеної їй пенсії, передбачене статтею 37-1 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення пенсії), в зв'язку з чим звернулась до суду з вказаним позовом.

Відповідач в письмових запереченнях просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись, зокрема на те, що з 01.06.2015 року в зв'язку з скасуванням норм пенсійного забезпечення державних службовців раніше призначені пенсії не перераховуються, Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ «Про державну службу» втратив чинність з 01 травня 2016 року, Постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 р. N865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» втратила чинність 14.09.2016 року, а навіть при наявності підстав для проведення перерахунку, такий перерахунок мав бути проведений лише з 01.10.2016 року, а не з 01.05.2016 року, як просить позивач (а.с.12а-14).

Відповідно до вимог ст.183-2 КАС України справа розглядається в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.37 Закону України №3723-Х11 (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.

Частиною 2 ст. 37-1 вказаного Закону передбачено, що у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Наказом 40-к від 16.10.2000 року позивач була звільнена з посади головного спеціаліста служби у справах неповнолітніх Одеської облдержадміністрації.

З 2006 року позивачу була призначена пенсія в порядку та на умовах, передбачених ст.37 Закону №3723-Х11, в розмірі 89% відсотків від заробітної плати. До теперішнього часу вона перебуває на обліку в Чорноморському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Одеської області та отримує пенсію.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, служба у справах неповнолітніх Одеської облдержадміністрації в цей час має назву служба у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації (а.с.18-20).

Згідно довідки служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації заробітна плата станом на 01.05.2016 року спеціаліста служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації для перерахунку пенсії становить 5111,00 грн. (а.с.8).

Позивач зверталась до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області з проханням перерахувати їй пенсію, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації.

Рішенням Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області від 10.10.2016 року №35 позивачці відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року (а.с.9).

Згідно ст.ст. 22, 58, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що позивачка звернулась 10 жовтня 2016 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Чорноморське об'єднане управління пенсійного фонду України Одеської області, повинно було керуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є протиправною.

Суд вважає, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючої посадової особи місцевого самоврядування відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.

При розгляді справи суд у відповідності до ст.244-2 КАС України також враховує правову позицію викладену у постанові ВС України від 10.05.2016 року №0870/5751/12 якою обмеження (звуження) соціально-економічних прав з посиланням на неспроможність їх фінансового забезпечення Верховний суд визнав безпідставними.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Позивачка звернулась до суду 10 жовтня 2016 року, а тому перерахунок призначеної їй пенсії належить здійснити з 01.05.2016 року, тобто в межах 6-ти місячного строку звернення до суду, встановленого ст.99 КАС України.

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд, відповідно до положень ч.1 ст.94 КАС України присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 551,20 грн., що підтверджується квитанцією від 12 жовтня 2016 року (а.с.1).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.158-163, 256 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40386094, адреса: 68001, Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Хантадзе, б.8, корпус А) від 10 жовтня 2016 року №35.

Зобов'язати Чорноморське об'єднане управління пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40386094, адреса: 68001, Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Хантадзе, б.8, корпус А), провести ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», в редакції, що була чинна на час призначення пенсії, в розмірі 89% суми від заробітної плати - 5111,00 грн., надбавки за вислугу років в розмірі 50% - 1637,00 грн. та надбавки за 9 ранг 200 грн., зазначених в довідці служби у справах дітей Одеської Обласної державної адміністрації про заробітну плату станом на 01.05.2016 року починаючи з 01.05.2016 року.

Стягнути з Чорноморського об'єднаного управління пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40386094, адреса: 68001, Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Хантадзе, б.8, корпус А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витрати в розмірі 551,20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Іллічівський міський суд Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя