Провадження № 2-а/235/167/16
Справа № 235/6069/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2016 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
Головуючого: Данилів С.В.,
за участю секретаря: Харенко Т.Ю.,
представника відповідача: ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 13 у м. Покровську Донецької області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язати вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
23 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язати вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що він працював в органах прокуратури України - у прокуратурі Донецької області з 01 серпня 1989 року по 22 травня 2015 року. У 2005 році він оформив пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» перебуваючи на посаді старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області. У зазначений час, у липні 2005 року, УПФУ у Кіровському районі м. Донецька, де він раніше проживав, йому було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми середнього заробітку, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» З посади старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області він звільнився за власним бажанням 22травня 2015 року.
Позивач вказує, що рішенням Красноармійського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 05 вересня 2016 року йому відмовлено у перерахунку пенсії у розмірі 90% з більшого заробітку. Відмову мотивовано тим, що згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», із змінами, внесеними законом України від 28.12.2014 року №76 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі відповідного нормативно-правового акту. Разом з тим. відповідного нормативно- правового акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.
Вважає, що вказане рішення не відповідає вимогам законодавства та порушує його конституційні права.
Позивач зазначає, що соціальний захист повинен відбуватись, як під час проходження служби, так і після її закінчення. Вважає, що його пенсія повинна бути перерахована наступним чином.
Відповідно до довідки № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, яку видано прокуратурою Донецької області при звільненні його за власним бажанням з посади старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області, сума заробітної плати, яка повинна бути врахована при перерахунку пенсії, складає 9 444,27 грн. 90 % вказаної суми становлять8500 грн. Таким чином, з 01 червня 2015 року пенсія повинна складати 8 500 грн.
Крім того. відповідно до довідки № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року, яку видано
Прокуратурою Донецької області, на підставі Постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року,
фактична заробітнаплата старшого прокурора відділу прокуратури Донецької області для перерахування пенсії з 01 грудня 2015 року складає 11 100,7 грн. 90% цієї суми складає 9 991 грн. Таким чином, сума пенсії, яку він повинен отримувати з 01 грудня 2015 року складає 9 991 грн. При цьому, з урахуванням того, що його пенсія повинна бути перерахована, то різниця між отримуваною пенсією та тою, що він має право отримувати, складає відповідну суму. Різниця між сумою пенсії, яку він отримує (4 718 грн.) та яку він повинен отримувати (8500 грн.) становить 3 782 грн. З 01 червня 2015 року до 01 грудня 2015 р., тобто за 6 місяців він повинен отримати доплату доплату 22 692 грн. Різниця між сумою пенсії, яку він отримує (4 718 грн.) та яку він повинен отримувати(9 991 грн.) становить 5 273 грн. З 01 грудня 2015 року до 01 жовтня 2016 року, тобто за 10 місяців він повинен отримати доплату 52 730 грн.
Таким чином, загальна сума недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2015 року по 01 жовтня 2016 року складає 75 422 грн.
Проситьвизнати дії Красноармійського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідок прокуратури Донецької області № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року неправомірними; скасувати рішення Красноармійського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 05 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку; зобовязати управління Красноармійське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії у відповідності з ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції 2005 року), відповідно до довідок № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 червня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 9991 грн. зобовязати управління Красноармійське обєднане управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області провести виплату недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2016 року по теперішній час, з урахуванням фактично отриманих виплат.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив справу розглянути за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав надав пояснення аналогічні змісту заперечення на позовну заяву, яке міститься в матеріалах справи, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України з 04 липня 2005 року, як отримувач пенсії за віком (а.с. 6).
31 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, додавши до неї довідки Прокуратури Донецької області № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року.
Рішенням начальника Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_4 від 05 вересня 2016 року в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі згідно ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_2 відмовлено, оскільки п.5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни № 213 від 02.03.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» передбачено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу»,Закону України «Про прокуратуру», Закону України «Про судоустрій і статус суддів»,Закону України «Про статус народного депутата України», Закону України «Про Кабінет Міністрів України», Закону України «Про судову експертизу»,Закону України «Про Національний банк України», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто даним Законом передбачено, що пенсії за спеціальними законами не призначаються, мова йде про заборону перерахунку пенсії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії та інші види соціальних виплат для розгляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав на інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері цивільно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст.9 КАС України, суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією України. У разі невідповідності нормативно-правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року, гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.
Згідно ч.3 ст. 8 Основного Закону, нормиКонституції Україниє нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставіКонституції Українигарантується.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року у справі № 8-рп/99 та від 20.03.2002 року у справі №5-рп/2002, Конституція Українивідокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях, правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності у старості та в інших випадках, передбачених законом. В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (ст.ст. 46, 92 Конституції України).
З 1 грудня 1991 року умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року, у зв'язку з набранням чинності новогоЗакону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України.
Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який вступив в дію з 15.07.2015 року, визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України.
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача, що з 1 червня 2015 року згідно пункту 5 прикінцевих Положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року, у зв'язку з неприйняттям закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, втратили чинність з огляду на наступне.
На момент прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIIIта дії зазначених в ньому прикінцевих Положень, в Україні діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, який з 15.07.2015 року втратив свою чинність і з цього дня вступив в дію інший одно- предметний Закон України «Про прокуратуру». Отже,Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015не міг встановлювати чи вносити зміни до Закону України «Про прокуратуру», який вступив в дію тільки з 15.07.2015 року.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першоїстатті 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Зміни достатті 86 вказаного Закону № 1697-VІIщодо відсутності (скасування) права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення пенсії за вислугу років законодавцем, Верховною Радою України, на сьогоднішній день не внесені.
Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, в частині регулювання питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури України є спеціальним законом, та на сьогоднішній день повинен застосовуватись органами Пенсійного фонду України при призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень ч.13 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Позивач має право на перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», звернулась до відповідача із відповідною заявою, надавши довідку про заробіток на дату звільнення з органів прокуратури.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що права позивача порушені відповідачем і підлягають судовому захисту шляхом визнання рішення начальника Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку їх пенсії протиправним та скасуванням його, а також зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу на підставі документів, наданих ним до заяви про перерахунок пенсії від 31 серпня 2016 року та довідок Прокуратури Донецької області № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року про заробітну плату.
У мотивувальній частині позовної заяви, позивач звертає увагу суду на спірний період з 01 червня 2015 року по 01 жовтня 2016 року, однак у прохальній частині позову просить суд зобовязати відповідача провести виплати недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2016 року по теперішній час.
Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в межах періоду визначеного позивачем у прохальній частині позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений судовий збір у сумі 551,21 грн.
Керуючись ст.ст.2, 71, 94, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 неправомірними.
Скасувати рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 05 вересня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобовязати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності з ч.ч. 12, 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції 2005 року), відповідно до довідки № 18-57-262 від 22 травня 2015 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 червня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 8500 гривень та довідки № 18-57-884 від 08 квітня 2016 року, що надає право на перерахунок пенсії за період з 01 грудня 2015 року з розрахунку 90 % від суми заробітної плати в розмірі 9991 гривня, без обмежень граничного розміру пенсії
Зобовязати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести виплату недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2016 року по 26 жовтня 2016 року, з урахуванням фактично отриманих виплат.
Стягнути з Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір у сумі 551 гривня 20 копійок
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до апеляційного суду Донецької області.
Головуючий: С.В. Данилів