ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1258/16
26 жовтня 2016 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовною заявою Управління Держпраці у Тернопільській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Любава-Агро" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулося Управління Держпраці у Тернопільській області з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Любава-Агро" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Ухвалою суду від 11 жовтня 2016 року відкрито скорочене провадження по даній справі та запропоновано відповідачу до 24 жовтня 2016 року подати заперечення проти позову та докази, якими воно обґрунтовуються або заяву про визнання позову безпосередньо до канцелярії суду.
Станом на 24 жовтня 2016 року та на час розгляду справи відповідачем не подано до суду заперечення проти позову та документів на їх підтвердження чи заяви про визнання позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, а також про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон) передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єкта господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до наказу Управління від 12.09.2016 № 298, направлення на проведення перевірки від 31.08.2016 № 245 головним державним інспектором відділу нагляду в АПК та СКС на транспорті та зв'язку ОСОБА_1 було з 26 по 29.09.2016 року проведено планову комплексну (позапланову) перевірку дотримання вимог законодавчих нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у діяльності TOB „Любава Arpo", що знаходиться: Тернопільська обл., Монастириський р-н, с. Ковалівка.
Згідно вимог статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", у зв'язку з виявленням порушень нормативно-правових актів охорони праці, головним державним інспектором Копчуком С.В. складено акт перевірки від 29.09.2016 № 50, який підписано директором ОСОБА_2, а також отримано примірник цього акта, про що свідчить його підпис.
За результатами проведеної перевірки відповідача головним державним інспектором Копчуком С.В.. виявлено порушення вимог законодавчих чи інших нормативно - правових актів з охорони праці, яке (які) створюють (несуть) загрозу життю та здоров'ю працюючих (розділ 5) актів перевірки від 29.09.2016 № 50, а саме :
- роботодавцем не отримано дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки, а саме виконання зварювальних робіт, чим порушено ст. 21 Закону України „Про охорону праці", п.23 додатку 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів і устаткування підвищеної небезпеки затвердженого постановою КМУ № 1107 від 26.10.2011р.;
- не складено комплексний план щодо досягнення нормативів безпечних і нешкідливих умов праці, чим порушено ст. 13 Закону України "Про охорону праці";
- не організовано проведення передрейсових медичних оглядів водіїв автомобілів та трактористів-машиністів, чим порушено розділ II п. 2.4. НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;
- небезпечні зони і дільниці на території і у виробничих приміщеннях, на яких виконання робіт пов'язані з небезпекою для працюючих, не позначені знаками безпеки, сигнальними кольорами, дорожніми знаками, чим порушено розділ III п. 1.11 НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;
- в реммайстерні на заточному верстаті не вказано максимально допустиме число оборотів шпинделя, немає блокіровки з захисними екранами, немає однакових абразивних кругів, немає захисного кожуха, чим порушено розділ III п. 1.1-1.9 НПАОПО.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями.
- в реммайстерні кран - балка експлуатується з несправним кінцевим вимикачем автоматичного зупинення механізму підіймання, чим порушено розділ IV п.3.5 НПАОП0.00-1.71-13 Правил охорони праці під час роботи з інструментами та пристроями;
- не проводиться вибракування інструменту, раз в квартал, не складається акт, чим порушено розділ VIII п. 1.11 НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;
- на підставках (козелках) для проведення ремонтних робіт не зазначено гранично допустиме навантаження, чим порушено розділ VIII п. 4.8 НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;
- приміщення і відкриті площадки для зберігання транспортних засобів обладнати колесовідбійними пристроями, чим порушено розділ III п. 3.3 НПАОП 0.00-1.62-12 Правил охорони праці на автомобільному транспорті;
- не складено план локалізації та ліквідації аварійних і небезпечних ситуацій по підрозділах підприємства, чим порушено ст.11 Закону України „Про об'єкти підвищеної небезпеки, № 2245 -III від 18 січня 2001 року.
Статтею 4 Закону України "Про охорону праці" визначено, що державна політика у галузі охорони праці базується у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11.08.2011 № 826 (далі -Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Пункт 5 ст.4 Закону України „Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачає виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
На підставі п. 2 ч.2 ст.18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.
Частина 1 ст. 183-2 КАСУ справи щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням розглядаються у скороченому проваджені.
Тоді п.10 ст. 256 КАСУ передбачає, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Таким чином, судом встановлено, що днем виявлення Управлінням підстав для звернення до адміністративного суду є день винесення акта, складеного за результатами перевіркою, тобто від 29.09.2016 № 50.
Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих у TOB „Любава Arpo", є підстави для призупинення (повного або часткового призупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних).
За таких обставин, суд вважає, що заявлені позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167, 183-2 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити. Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Любава Arpo"(код 32147790), що знаходиться: Тернопільська обл., Монастириський район, с.Ковалівка, вул. Зарічна, будинок 400, а саме: призупинити виконання зварювальних робіт.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження виконується відповідачем негайно.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку передбаченому ст.ст. 185-187 КАС України. Строк для оскарження обчислюється з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Подлісна І.М.