КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 750/7118/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Супрун О.П. Суддя-доповідач: Губська О.А.
У Х В А Л А
Іменем України
20 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Губської О.А.
суддів: Парінова А.Б., Беспалова О.О.
за участю: секретаря судового засідання Сергієнко Т.О.
позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до суду із позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату, у якому просила:
визнати протиправною бездіяльність Чернігівського обласного військового комісаріату щодо не зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, як складових грошового забезпечення отриманих протягом 24 останніх місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
зобов'язати Чернігівський обласний військовий комісаріат надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку відносно ОСОБА_2 про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, як складових грошового забезпечення отриманих протягом 24 останніх місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, як складових грошового забезпечення отриманих протягом 24 останніх місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, після отримання довідки з Чернігівського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань премії, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, як складових грошового забезпечення отриманих протягом 24 останніх місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та виплатити ОСОБА_2 пенсію, виходячи з її грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань премії, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні, як складових грошового забезпечення отриманих протягом 24 останніх місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби на підставі довідки Чернігівського обласного військового комісаріату, починаючи з 23.06.2015 без обмеження кінцевої дати.
Постановою Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 серпня 2016 року позов задоволено частково.
Визнано дії Чернігівського обласного військового комісаріату щодо направлення на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_2 пенсії без врахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та грошової допомоги при звільненні, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, - протиправними.
Зобов'язано Чернігівський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення ОСОБА_2 пенсії, до якої включити грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_2 пенсії по інвалідності з розміру грошового забезпечення, до якого не було включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексацію та грошову допомогу при звільненні з військової служби, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести з 01.07.2016 перерахунок пенсії ОСОБА_2 по інвалідності з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексації та грошової допомоги при звільненні з військової служби, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби та виплатити заборгованість, що виникне на день такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
На вказане рішення позивачем та відповідачами подано апеляційні скарги.
Ухвалою судді Київського апеляційного адміністративного суду від 06.10.2016 апеляційну скаргу ОСОБА_2 повернено особі, яка її подала у в'язку із не усуненням недоліків поданої нею скарги.
Апеляційна скарга Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області залишена без руху ухвалою від 19.09.2016, скаржникові установлено строк для усунення недоліків його скарги, який, у силу ч. 4 ст. 189 КАС України становить 30 днів.
За апеляційною скаргою Чернігівського обласного військового комісаріату відкрито апеляційне провадження та призначено її до розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Отже, наразі постанова Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 серпня 2016 року переглядається у межах доводів апеляційної скарги Чернігівського обласного військового комісаріату.
Так, зазначений апелянт просив скасувати постанову суду першої інстанції в частині, що стосується Чернігівського обласного військового комісаріату та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_2 до Чернігівського ОВК.
У судовому засіданні представник позивача проти задоволення названої апеляційної скарги заперечувала та просила відмовити у її задоволенні.
Представники відповідачів до суду не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, колегія суддів вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності, відповідно до ч. 4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши суддю-доповідача та позивача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції виходить із таких фактичних обставин.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером Збройних Сил України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 10.04.2014 їй призначена пенсія по 3 групі інвалідності, внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, відповідно до ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З матеріалів справи вбачається, що на запит позивача до Галузевого державного архіву Міністерства оборони України їй було надано архівну довідку від 14.06.2016 № 179/5672 про грошове забезпечення ОСОБА_2 за період вересень 2009 року - вересень 2011 року.
23.06.2016 позивач звернулася до Чернігівського обласного військового комісаріату із заявою про складання і направлення до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення та щодо додаткових видів грошового забезпечення, які вона отримувала протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразової грошової винагороди, грошової допомоги при звільненні, індексації, на підставі зазначеної архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 14.06.2016 № 179/5672.
Також 23.06.2016 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області із вимогою про перерахунок розміру пенсії з урахуванням останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби отриманих складових грошового забезпечення з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразової грошової винагороди, грошової допомоги при звільненні, індексації.
Листом від 30.06.2016 № 5/2672с Чернігівський ОВК відмовив у задоволенні вимог заявниці, пославшись на відсутність для цього законних підстав.
Суд першої інстанції задовольняючи вимоги позивача до Чернігівського обласного військового комісаріату, мотивував своє рішення тим, що положеннями чинного на час виникнення спору законодавства визначено обов'язок Чернігівського ОВК щодо подання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення позивача до ГУПФ України в Чернігівській області для перерахунку її пенсії.
Перевіряючи обґрунтованість висновків суду першої інстанції у частині задоволення ним позовних вимог до Чернігівського ОВК, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про таке.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України..
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі за текстом - постанова № 393), пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (далі за текстом - постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі за текстом - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15).
Відповідно до першої частини статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Згідно із другою частиною цієї норми невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що пенсія позивача підлягає перерахунку з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премій, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні.
На виконання Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" було прийнято Наказ Міністерства оборони України від 31.12.2014 N 937 «Про затвердження Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України», зареєстровано в Мін'юсті 22.01.2015 за № 73/26518.
Відповідно до абз. 2, 4, 5 п. 2.8 цієї Інструкції на обласні військові комісаріати покладаються:
оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", га внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402.
За такого нормативного регулювання, правильним є висновок суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення вимог позивача до Чернігівського ОВК, оскільки функції з визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій покладено саме на обласні військові комісаріати, водночас під час вирішення даного спору було установлено, що розмір пенсії позивача підлягає перерахунку з урахуванням відповідних додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції при вирішенні спору у частині задоволення вимог до Чернігівського ОВК правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, водночас, відповідачем не доведено підстав для його скасування, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
У Х В А Л И В
Апеляційну скаргу Чернігівського обласного військового комісаріату на постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління пенсійного фонду України в Чернігівській області, Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду міста Чернігова від 11 серпня 2016 року - без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).
Головуючий суддяО.А. Губська СуддяА.Б. Парінов СуддяО.О. Беспалов
Повний текст ухвали виготовлено 25 жовтня 2016 року
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Парінов А.Б.
Беспалов О.О.