ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 жовтня 2016 р. Справа № 909/686/16
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Деделюк Б. В. , секретар судового засідання Попович Л. І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону, 46000, м. Тернопіль, вул. Новий Світ, 41, а/с 7, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3,м. Тернопіль,46008
до відповідача: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат" вул.Ребета,6,м. Івано-Франківськ,76014
про стягнення 474309,40 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства
за участю:
Прокурор: Логінов В.О. (посвідчення № 033669 від 29.05.15)
Від позивача:ОСОБА_1 (довіреність від 06.03.15)- представник
Від відповідача: ОСОБА_2 (довіреність від 17.06.16) - представник
ВСТАНОВИВ:
Заступником військового прокурора Тернопільського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області подано позов до державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення 474309,40 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства.
Ухвалою від 12.08.2016 прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі, та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 30.08.2016.
Ухвалою суду від 30.08.2016 відкладено розгляд справи на 11.10.2016.
Ухвалою суду від 11.10.2016 продовжено строк вирішення спору до 28.10.16 та відкладено розгляд справи на 25.10.2016.
Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно акту Державної екологічної інспекції в Тернопільській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 07.04.2016 виявлено, що в урочищі "Бурдяківці" Кам"янець-Подільського військового лісництва Шепетівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" загальною площею 176 га, протягом 2015, 2016 років без спеціального на те дозволу - лісорубного квитка здійснено незаконну порубку дерев, чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 474309,40 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтвердили в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та письмових поясненнях. Обґрунтовуючи позовні вимоги посилаються на те, що згідно з актом Державної екологічної інспекції в Тернопільській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 07.04.2016 виявлено, що в урочищі "Бурдяківці" Кам"янець-Подільського військового лісництва Шепетівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" загальною площею 176 га, протягом 2015, 2016 років без спеціального на те дозволу - лісорубного квитка здійснено незаконну порубку дерев, чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 474309,40 грн. Вказана перевірка проводилась на підставі плану роботи з основної діяльності Держекоінспекції у Тернопільській області на П квартал 2016, затверджений наказом від 21.03.2016 № 75, наказу на проведення планової перевірки від 05.04.2016 № 88 та направлення від 05.04.2016 № 158. Відповідачем дії щодо проведення планової перевірки та скасування припису Державної екологічної інспекції у Тернопільський області оскаржувались, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.07.2016 відмовлено у задоволенні позову ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат до Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.
Просять стягнути з відповідача 474309,40 грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу та покласти на відповідача судові витрати в сумі 7114,64 грн. судового збору.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, з підстав викладених в відзиві на позов, зазначають, що позивач не надав належних доказів, які підтверджують наявність протиправних дій відповідача, просить відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши документи і матеріали, подані позивачем та витребувані судом, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, з"ясувавши обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, із врахуванням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Згідно акту Державної екологічної інспекції в Тернопільській області перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів від 07.04.2016 виявлено, що в урочищі "Бурдяківці" Кам"янець-Подільського військового лісництва Шепетівського військового лісгоспу ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" загальною площею 176 га, протягом 2015, 2016 років без спеціального на те дозволу - лісорубного квитка здійснено незаконну порубку дерев, зокрема перевіркою лісових насаджень у кварталі 2 виділі 4 виявлено 14 пнів незаконно зрізаних дерев породи дуб та 2 пні породи граб; у кварталі 2 виділі 7 виявлено 2 незаконно зрізані пні породи модрина; у кварталі 1 виділі 14 виявлено 2 незаконно зрізані пні породи дуб, клейма відводу та контролю на зазначених пнях відсутні, чим спричинено істотну шкоду навколишньому природному середовищу на загальну суму 474309,40 грн.
Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.
Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.
За змістом ст. 17 Лісового кодексу України постійним лісокористувачем зазначеної ділянки лісу є державне підприємство "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено, тобто в результаті господарської діяльності зазначеного підприємства порушено вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою постійних лісокористувачів зобов'язано забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.
Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" .
Згідно статті 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19, ч.ч. 1, 5 ст. 86 Лісового кодексу України постійні лісокористувачі зобов'язані, зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.
В силу положень ст.ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України організація і забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.
Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог.
У статті 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).
Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев та чагарників (п. 1 ч. 2 ст. 105 ЛК України).
Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, відповідно до якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1172 ЦК України юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків.
Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.
Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 07.04.2016, який є чинним станом на час вирішення спору.
Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.
Оскільки при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутності вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території.
Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків, завданих навколишньому природному середовищу.
У відповідності до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
За наведених обставин, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 474309,40 грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу, внаслідок незаконної рубки дерев, є обгрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, тому позов підлягає задоволенню.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст. 49 ГПК України, слід покласти витрати в зв"язку з розглядом справи, а саме: 7114,64 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 8, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 75, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов заступника військового прокурора Тернопільського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" про стягнення 474309,40 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства, задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Ребета 6, код ЄДРПОУ 08033772) 474309,40 грн. (чотириста сімдесят чотири тисячі триста дев"ять грн. сорок коп.) збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства в наступних розмірах: 30% - 142292,82 грн. (сто сорок дві тисячі двісті дев"яносто два грн. вісімдесят дві коп.) в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, 50% - 237154,70 грн.(двіті тридцять сім тисяч сто п"ятдесят чотири грн. сімдесят коп.) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Скала-Подільської сільської ради Борщівського району Тернопільської області, 20% - 94861,88 грн. (дев"яносто чотири тисячі вісімсот шістдесят одну грн. вісімдесят вісім коп.) в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33115331700317 код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37766394 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.
Стягнути з державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат", (76014, м. Івано-Франківськ, вул. Ребета 6, код ЄДРПОУ 08033772) на користь Військової прокуратури Західного регіону України 7114,64 грн. (сім тисяч сто чотирнадцять грн. шістдесят чотири коп.) судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 25.10.16
Суддя Деделюк Б.В.