Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/445/16-а
Провадження по справі № 2-а/281/43/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2016 року смт Лугини
Суддя Лугинського районного суду Житомирської області Денисюк І.І., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
До Лугинського районного суду Житомирської області звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ОСОБА_2 обєднаного УПФ України в Житомирській області, в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку та виплати її пенсіїта зобовязати останнього перерахувати та виплатити їй пенсію в розмірі 10 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю, у розмірі 100% мінімальної пенсії за віком на підставі ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період 01.12.2013 по 30.06.2016. В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що вона має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії, 1 групу інвалідності, що підтверджується копією довідки МСЕК та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зіст. 183-2 КАС Українибез проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Від ОСОБА_2 об'єднаного УПФ України в Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Ухвалою Лугинського районного суду Житомирської області від 04.10.2016, вказаний адміністративний позов в частині вимог перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2013 по 18.02.2016 залишено без розгляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою віднесеною до 1 категорії, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до посвідчення серії А №418878. Згідно довідки до акта огляду медико-соціальної експертної комісії серії 10 ААБ №655502 від 04.12.2013 вбачається, що 01.12.2013 ОСОБА_1 встановлено першу групу інвалідності у звязку з захворюванням, повязаним з наслідками аварії на ЧАЕС.
ОСОБА_2 обєднаного УПФ України в Житомирській області від 21.07.2016 №1057/04-02 позивачу відмовлено у проведенні перерахунку та виплаті пенсії. Повідомлено, що вказані доплати до пенсії, передбачені ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на даний час проводяться відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1210 від 23.11.2011.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені вЗаконі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Статтею 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно дост. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(в редакції від 28.12.2014) пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Отже, ст. 54 Закону та Порядком визначено, що пенсії у розмірі відшкодування фактичних збитків можуть призначатися виходячи лише із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантуєтьсяКонституцією України(ч. 2ст. 46 Конституції України).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким передбачено необхідність подання до органу, що призначає пенсію, довідки про заробітну плату. В ній, зокрема, зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
За конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачеві, застосуванню підлягають ст. ст. 50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям делеговано Кабінету Міністрів України. На виконання згаданих вимог закону Кабінетом Міністрів України 23.11.2011 прийнято постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того,Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 р. №3-рп/2012дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані в межах його компетенції, на основі і на виконанняБюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»немає прямого обмеження застосування відповідних положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На час виникнення спірних правовідносин не встановлено обмежень.
Тому доводи відповідача не знайшли підтвердження. Відповідач, застосовуючи при перерахунку пенсії лише підзаконні акти, в яких розміри встановлені менші, ніж визначено законом, порушив права позивача.
Враховуючи положення чинного пенсійного законодавства, а самест. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно положень ч. 4ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків передбачених зазначеним законом, провадиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивачем подано заяву до відповідача про перерахунок пенсії 18.07.2016, тобто після 15 числа липня місяця 2016 року, то з урахуванням викладених вимог Закону, вона має право на перерахунок пенсії з 01.03.2016 року.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 має право на визнання за нею права отримання пенсії у відповідності до ст.ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Керуючись ст. ст.138,160-163,183-2, 185,186 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати відмову ОСОБА_2 обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірах, передбачених ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірною.
Зобовязати Овруцьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії в розмірі 10 (десяти) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоровю у розмірі 100 % мінімальної пенсії за віком на підставі ст. ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 березня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний судЖитомирської областіпротягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя І.І. Денисюк