Справа № 755/12021/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" вересня 2016 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі Швидкій Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
в с т а н о в и в:
02 серпня 2016 року позивач звернувся з позовом до Центрального об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві у якому просить визнати дії Управління протиправними, щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії за вислу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинною на момент призначення йому пенсії, на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 21.04.2016 року за № 18-639зп про заробітну плату із розрахунку 90 % із середнього заробітку, та зобов'язати відповідача здійснити йому перерахунок і виплату пенсії за вислугу років згідно означеної довідки Генеральної прокуратури України відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка була чинною на момент призначення йому пенсії, в розмірі 90% із середнього заробітку починаючи з 01 січня 2016 року.
Обгрунтовуючи вимоги тим, що з 01.08.2003 року він перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми заробітної плати.
13 травня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у редакції, яка була чинною на момент призначення йому пенсії, та довідки Генеральної прокуратури
України про заробітну плату від 21.04.2016 № 18-639зп.
Проте, листом від 17.05.2016 №3890/03 відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії. Вказане рішення він мотивував тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема, Законом України "Про державну службу", «Про прокуратуру», не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, відмову Центрального об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві у проведені йому перерахунку та виплати пенсії згідно довідки Генеральної прокуратури України від 21.04.2016 № 18-639зп про заробітну плату незаконною, а дії пенсійного органу протиправними та такими, що порушують його права та інтереси, що змушує його звернутись з даним позовом до суду.
У судове засідання сторони не з»явились, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Від позивача надійшла заява з проханням проводити розгляд справи у його відсутність. Зі змісту заяви убачається, що позивач позов підтримує та поросить суду про його задоволення виходячи з доводів, якими обґрунтовується позовна заява. Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, зі змісту яких убачається, що відповідач позов не визнає та просить суд відмовити у його задоволенні в повному обсязі.
Мотивуючи свої заперечення відповідач зазначає, що виходячи зі змісту п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", представник відповідача вважає, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та умовах, визначених Законами України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України» не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються.
Оскільки Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213 набрали чинності 01.06.2015 року, та станом на час звернення позивача не визнані у встановленому порядку такими, що не відповідають Конституції України, не скасовані, тому на даний час підстави для проведення перерахунку пенсії призначеної за нормами Закону України «Про прокуратуру» - відсутні.
Крім того, відповідно до частини першої пункту третього розділу XII "Прикінцеві положення" Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року (далі - Закон 1697-VII) в зв'язку з набранням чинності цим Законом, визнаний таким, що втратив чинність Закон України "Про прокуратуру" 1789-ХІІ,крім частини третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, які не стосуютьсяпитань перерахунку пенсій.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 26 вересня 2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії за період з 01.01.2016 року по 01.02.2016 року - залишено без розгляду.
Судом встановлено, що з 01.08.2003 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного Фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від суми заробітної плати та продовжував працювати в органах прокуратури.
З 06.03.2014 року позивач був звільнений за власним бажанням з посади заступника начальника Головного управління нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і корупцією Генеральної Прокуратури України. ( а.с.22).
13.05.2016 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент призначення пенсії, у розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено в довідці від 21.04.2016 р. № 18-639зп, виданої Генеральною Прокуратурою України.
Листом від 17.05.2016 р. № 3890/03 відповідач повідомив позивача про відмову в задоволенні його вимог у зв'язку з тим, що з 01.06.2015 р. на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» працівники прокуратури, на думку відповідача, права на пенсії, відповідно до Закону, не мають.
Проте, суд не погоджується з таким висновком відповідача та вважає, що перерахунок пенсії позивачу має здійснюватися за редакцією Закону України «Про прокуратуру», яка була чинною на момент призначення ОСОБА_1 пенсії з огляду на наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, нормами Законів України «Про прокуратуру», який був чинним на момент призначення позивачу пенсії, тобто станом на 01.08.2003 р. ( далі - Закон № 1789-XII ), і Порядком подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( далі - Порядок № 22-1 ).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно із ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У ч. 1, 2, 12, 17 ст. 50-1 Закону № 1789-XII у редакції, яка була чинною на момент призначення позивачу пенсії, тобто станом на 01.08.2003 р., визначено, що Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
У пп. 1.2, 1.5 Порядку № 22-1 визначено, що заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Таким чином, з викладених правових норм убачається, що призначення органами Пенсійного фонду України особі пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення, а тому при проведенні перерахунку пенсії особи ( у зв'язку з переведенням її на інший вид пенсії або за інших обставин ) застосуванню підлягає редакція Закону, яким визначався порядок та розмір відповідного пенсійного забезпечення такої особи саме на момент призначення їй пенсії.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та № 21-420а13, а у відповідності до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Виходячи з цього, судом встановлено, що станом на дату призначення позивачу пенсії, тобто 01.08.2003 р., Законом України «Про прокуратуру» було встановлено розмір пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури - 80 % суми заробітної плати зі збільшенням цього коефіцієнту на 2 % за кожний повний рік роботи понад 10 років та регламентовано право працівників прокуратури на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Таким чином, враховуючи наведені правові норми та обставини цієї справи, суд вважає, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії в розмірі та порядку, визначеному в статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, чинній на момент призначення йому пенсії, тобто станом на 01.08.2003 р., на підставі довідки № 18-639зп виданої Генеральною Прокуратурою України від 21.04.2016 року.
А відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню і відповідач зобов»язаний провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки Генеральної Прокуратури України від 21.04.2016 року № 18-639зп про заробітну плату з розрахунку 90% із заробітної плати починаючи з 02.02.2016 року.
Доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії, тобто 13.05.2016 р., набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Крім того, суд відзначає, що у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справах № 21-348а13 та № 21-420а13, ВСУ зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, яка діяла на момент призначення пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що наявні достатні та необхідні правові підстави для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України судові витрати по оплаті судового збору понесені ОСОБА_1 у розмірі 550,20 грн., суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 99,100,158-163, 186, 256 КАС України, ст.ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки Генеральної Прокуратури України від 21.04.2016 року № 18-639зп про заробітну плату з розрахунку 90% - неправомірними.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії) на підставі довідки Генеральної Прокуратури України від 21.04.2016 року № 18-639зп про заробітну плату із розрахунку 90% із заробітної плати з 02.02.2016 року.
Присудити ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 550,20 грн. з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги постанова суду набирає законної сили після розгляду справи Київським апеляційним адміністративним судом.
Суддя
Повний текст постанови виготовлено 30.09.2016 року.