Справа № 638/14147/16-а
2-А/638/527/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:
головуючого Аркатової К.В.,
секретаря Подосокорської А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру»,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-328 від 27.04.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її граничного розміру, та виплативши різницю між фактично отриманою пенсією, стягнути на його користь сплачений судовий збір в розмірі 551,21 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів прокуратури України, згідно постанови Дзержинського районного суду м. Харкова від 25.07.2007 року призначена пенсія за вислугу років на підставі ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (№1789-ХІІ від 05.11.1991 року зі змінами станом на 12.07.2001 року) і з того часу отримує пенсію з урахуванням відповідних підвищень, що надавалися постановами Уряду. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратуру» зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 від 30.09.2015 року № 763 та «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 № 1013, якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури всіх рівнів. На підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України у нього, як у пенсіонера органів прокуратури, на його думку, виникло законне право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. 21.04.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Харківської області від 25.03.2016 року № 18-328 про заробітну плату станом на 01.12.2015 року. Управлінням пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова листом № 6955-02/26 від 27.04.2016 року відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідачу справі неправомірними та звернувся до суду з дійсним позовом за захистом своїх прав.
Позивач ОСОБА_1 надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності з урахуванням поданих заперечень, відповідно до яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1, посилаючись на законність та обґрунтованість дій пенсійного фонду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, отримує пенсію призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в розмірі 90% від заробітку.
У зв'язку з підвищенням працівникам прокуратури заробітної плати позивач 21.04.2016 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної йому пенсії на підставі виданої 27.04.2016 прокуратурою Харківської області довідки.
Рішенням відповідача від 27.04.2016 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з втратою чинності Закону України «Про прокуратуру» та у відповідності до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «;Про Національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Так, відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи"прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 змін не зазнали.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Ураховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України №213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону в часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13, від 17 грудня 2013 року у справі №21-445а13, від 06 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15.
За таких обставин, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 в частині визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Разом з тим, суд частково задовольняє вимоги ОСОБА_1, що стосуються визначення дати, з якої слід проводити перерахунок пенсії.
Як встановлено ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42 і ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що позивач звернувся до управління пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії 21.04.2016 року, його слід проводити з 01 травня 2016 року.
Керуючись ст.ст. 2,3,6-9,11,17,18,69-71,94,159,160-163 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.05.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-328 від 27.04.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року, виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати без обмеження її граничного розміру, та виплативши різницю між фактично отриманою пенсією.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань за зобов'язаннями Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,21 грн.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий