Справа № 456/1927/16-а
Провадження № 2-а/456/80/2016
ПОСТАНОВА
іменем України
"21" жовтня 2016 р. Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі головуючого судді Шрамка Р. Т. з участю секретаря судових засідань Панилик О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Стрийського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень під час перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язати відповідача здійснити з 02 червня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р., виходячи з розрахунку 90% від середнього місячного заробітку працівника прокурора на відповідній посаді, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області №31 від 16.03.2016р. Представник позивача уточнивши позовні вимоги в частині відмови в стягненні судових витрат з відповідача суду пояснив, що 02.06.2016 року його довіритель звернувся до Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про перерахування йому пенсії згідно з довідкою №31 від 16.03.2016 року, виданою прокуратурою Тернопільської області у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури України на підставі Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року виходячи з розрахунку 90% від середнього місячного заробітку. Проте відповідач згідно з відповіддю від № М-33/11-22 від 15.06.2016 року відмовив у здійсненні такого перерахунку, вказавши, що немає підстав для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, відповідно до представленої довідки № 31 від 16.03.2016 року. Однак перерахунок пенсії слід проводити за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими ним, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. З 04.01.2013 року позивач перебуває на обліку в Стрийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області як отримувач пенсії за вислугу років, що призначена відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» №2663-111 від 12.07.2001 року, при загальному стажі роботи 24 роки 11 місяців 20 днів, в тому числі спеціальному стажі (прокурори, слідчий склад) 20 років 10 місяців 23 дні та середньомісячному посадовому окладі 1 259, 69 грн. Розмір моєї пенсії становив 1 133,72 грн., обчислений в розмірі 90% від суми заробітної плати для нарахування пенсії. З 01.03.2008 року було проведено перерахунок пенсії з більшого посадового окладу у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі моєї заяви та долучених довідок про складові заробітної плати для нарахування пенсії. Та з 01.05.2013 було проведено перерахунок пенсії згідно з постановою КМУ від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», довідки прокуратури Львівської області № 18/71 від 16.08.2012 року, виходячи з розрахунку 90% від середньомісячного заробітку. В свою чергу Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області у відповіді на звернення зазначає, що 01.06.2015 року згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо пенсійного забезпечення» від року № 213 - VIII у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України втратили чинність. Оскільки такого закону не прийнято з 01.06.2015 року, пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Навівши подібні посилання, відповідач зробив висновок, що право на перерахунок призначеної пенсії у позивача відсутнє. В даному випадку очевидною є помилка правозастосування з боку відповідача, оскільки у зазначеному ним пункті Прикінцевих положень закону № 213-VIII, повно і зрозуміло визначено, що його дія поширюється на осіб, яким пенсія лише призначається після вступу в дію цього закону, що повністю відповідає загальновідомим вимогам теорії права та судовій практиці. У зв'язку з цим така норма не може застосовуватися до пенсії позивача, яка призначена 04.01.2003 року та до перерахунку цієї пенсії. Норми стосовно регулювання порядку перерахунку призначених пенсій закон № 213-VIII взагалі не містить, а тому посилання на нього з приводу перерахунку пенсії є безпідставним. Не вносились зміни стосовно порядку перерахунку пенсій також у закон «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, але законом № 213-VIII ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було доповнено новою частиною щодо обмеження максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами. Однак, обидва зазначені закони не поширюють свою дію на перерахунок призначених пенсій та не містять окремої норми щодо зворотної дії в часі, оскільки в такому випадку це призвело би до зниження існуючого рівня соціальних гарантій. Статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, що діяла на час призначення пенсії (ч. 17), передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Відповідно до висновків Верховного Суду України, викладених, зокрема, у постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 (справа № 21-348а13) та від 17.12.2013 (справа № 21 -445а13) при проведенні перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Пенсію мені призначено 04.01.2003. Отже, нормами, які визначають механізм проведення перерахунку призначеної мені пенсії, є ч. ч. 12, 17 (13,18) Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років. У відповідності до ч. 17 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш, як за 12 місяців. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам врегульовано частинами 13, 18 (12, 17) ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI змін не зазнали. Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІвід 08.07.2011 обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія(щомісячне довічне грошове утримання)призначена до набрання чинності цим Законом. Таким чином, норми, що регулюють пенсійне забезпечення працівників прокуратури не містять обмежень щодо перерахунку призначених пенсій, а тому відмова Стрийського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області у здійсненні перерахунку моєї пенсії є незаконною. Дії відповідача стосовно відмови в перерахунку пенсії позивачу є протиправними та необгрунтованими, оскільки вони грубо порушують положення Основного Закону, норми якого відповідно до ст. 8 Конституції України є нормами прямої дії. Проте, незважаючи на зазначене, Стрийське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області фактично допустило обмеження обсягу права позивача на соціальний захист, гарантованого ст. 46 Конституції України, та право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, визначеного ст. 41 Конституції України, у тому числі й доходами, на одержання яких я цілком обгрунтовано розраховував на підставі діючого законодавства. Твердження відповідача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку моєї пенсії суперечить також вимогам ч. 1 ст. 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. У даному випадку відповідач застосовує п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до правовідносин, які виникли до набрання чинності цим законом. Враховуючи вищенаведене, вважає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу є протиправним, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Представник відповідача в судовому засіданні в задоволенні позиву заперечив, подавши до суду заперечення в якому вказав, що заява ОСОБА_2, про перерахунок пенсії розглядалась в порядку передбаченому ЗУ «Про звернення громадян», рішення про відмову в проведенні перерахунку не приймалось, а тому розгляд даної справи предметно підсудний Львівському окружному адміністративному суду. Крім того в обґрунтування заперечення покликається на те, що ОСОБА_2, перебуває на обліку в Стрийському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Львівської області з 04.01.2013 року як отримувач пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» № 2663-Ш від 12.07.2001 р., згідно якої прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного заробітку. Відповідно до Постанови ВДВС Стрийського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 26.09.2014 року про примусове виконання постанови Стрийського міськрайонного суду Львівської області, ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду Стрийським об'єднаним управлінням ПФУ Львівської області, управлінням з 01.05.2013р. року проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону Україну "Про прокуратуру" в редакції станом на 13 січня 2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку. Згідно з п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідно до ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Заходи щодо реалізації цієї норми закону буде визначено після прийняття відповідного нормативно-правового акту. На час звернення позивача за перерахунком пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято. З 1 січня 2016 року пенсія державним службовцям та прирівняним до них особам призначається на загальних умовах відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції Закону України № 911-VIII від 24.12.2015р. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а виплата раніше призначених «спецпенсій» здійснюється за умовами, що діяли до набрання чинності цього закону. Відтак, починаючи з 01.06.2015 року, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону не призначають і не перераховують. Тому вважає, що підстав для проведення перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати, відповідно до представленої позивачем довідки №31 від 16.03.2016р. немає.
За результатами розгляду справи, вивчивши обставини справи, суддя вважає їх достатніми для прийняття рішення і приходить до наступних висновків.
Позивач з 04.01.2013р. перебуває на обліку в Стрийському ОУ ПФ України Львівської області та отримує пенсію за вислугу років, обчислену з урахуванням частини першої статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»; розрахунок пенсії був здійснений виходячи з 90% розміру середнього місячного заробітку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015р. з 1 грудня 2015 року відбулося підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, у тому числі за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. З метою перерахунку пенсії відповідно до ч.18 ст.50-1 Закону він звернувся до органу Пенсійного фонду України за місцем проживання, надавши довідку прокуратури Львівської області №31 від 16.03.2016р. про середньомісячний заробіток після підвищення за посадою, яку він займав при призначенні пенсії. Однак, територіальним управлінням Пенсійного фонду України відмовлено у перерахунку пенсії.
В обґрунтування відмови відповідач послався на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII. На думку відповідача з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивач вважаючи такі дії відповідача неправомірними звернувся до суду з даним позовом.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VІ (далі - Закон №3668-VІ), який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ у редакції Закону №3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
01.04.2014 набрав чинності Закон України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 року №1166-VII, яким у частині другій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» замінено цифру «80» цифрою «70».
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ, №1166-VII.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону №3668-VІ та №1166-VII не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої ст.50-1 Закону №1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону №1789-ХІІ).
01.01.2015 набрав чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII, яким у частині другій статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» замінено цифру «70» цифрою «60»; частину вісімнадцяту викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
В подальшому, 01.04.2015, набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, який у пункті 5 Прикінцевих положень передбачає, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII, згідно пункту 3 Прикінцевих положень якого попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, крім, зокрема частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII передбачене пенсійне забезпечення працівників прокуратури.
Так, вказаною статтею передбачено, що пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії (частина друга).
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (частина третя).
Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (частина 20).
Ураховуючи наведене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому внесені Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
При цьому, доводи відповідача про те, що станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок його пенсії набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у пункті 5 Прикінцевих положень якого зазначено про скасування норм щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, суд виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати ОСОБА_2, пенсію, згідно довідки, виданої прокуратурою Львівської області №31 від 16.03.2016 року, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 17.01.2002 року, з розрахунку 90% середнього заробітку без обмеження її максимального розміру, починаючи з 02.06.2016 року, тому дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159-163,167 КАС України, ст.ст. 19,22 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Стрийського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до довідки прокуратури Тернопільської області № 31 від 16.03.2016р.
Зобов'язати Стрийське об'єднане Управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 02.06.2016р. відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015р. виходячи з розрахунку 90 відсотків від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Тернопільської області № 31 від 16.03.2016р. та здійснити відповідні виплати за цей період з урахуванням розміру пенсії після її перерахунку та раніше проведених виплат.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через Стрийський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Суддя Р. Т. Шрамко