Копія
Справа № 822/1672/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державного підприємства "Нігинський кар'єр" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство (далі - ДП) "Нігинський кар'єр" звернулось в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області (далі - Кам'янець-Подільська ОДПІ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просить: визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо непроведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра та зобов'язати відповідача здійснити проведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра з урахуванням зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі проведених перерахунків залишків запасів вапняку Нігинсько-Вербецького родовища вапняків з метою врахування зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів, ДП "Нігинський кар'єр" направлено заяву з додатками на адресу Кам'янець-Подільської ОДПІ, де відображено, що за георозвідувальні роботи сплачено збір у розмірі 7351208 грн., а плата за надра становила 224863356 грн. Однак, відповідач не виконав перерахунку та помилково подає недостовірні дані щодо заборгованості позивача за георозвідувальні роботи та плати за надра, внаслідок чого завдаються збитки ДП "Нігинський кар'єр" як господарюючому суб'єкту, що в свою чергу призводить до накопичення податкових боргів та подальшого зупинення виробництва, а тому, в зв'язку з допущеною бездіяльністю з боку Кам'янець-Подільської ОДПІ, позивач змушений звернутись за захистом порушеного права до суду.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив суд задовольнити позов з підстав, що зазначені в позовній заяві та додаткових письмових поясненнях. які долучені до матеріалів справи.
Представник Кам'янець-Подільської ОДПІ в судовому засіданні проти позову заперечив, вказав, що позовні вимоги є необґрунтованими з огляду на те, що згідно пп.11 п.263.13 ст.263 Податкового кодексу України (далі - ПК України, Кодекс) (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють контролюючі органи. Позивач не надав інформацію щодо погодження виправлення ним помилок у порядку списання запасів, яка підтверджена уповноваженим органом, на якого покладено функції із контролю за порядком обліку запасів корисних копалин, обґрунтованістю і своєчасністю їх списання та дотриманням правил проведення геологічних і маркшейдерських робіт під час розробки корисних копалин, а тому, відсутні підстави вважати різницю балансових запасів, що обчислені під час геологічної оцінки, надмірно списаними та оподаткованими запасами корисної копалини, а відтак відсутні підстави для задоволення позову ДП "Нігинський кар'єр". Детально позиція відповідача зазначена в письмових запереченнях, копія яких долучена до матеріалів справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Згідно спеціального дозволу на користування надрами №1130 від 05.11.1997 року, ДП "Нігинський кар'єр" розробляє Нігинсько-Вербецьке родовище вапняків, ділянка "Сахкамінь".
Відповідно пп.1 п.252.1 ст.252 ПК України, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.
Об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством (п.252.3 ст.252 Кодексу).
За п.252.6 ст.252 ПК України, базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).
Відповідно до п.п.252.25.1 п.252.25 ст.252 ПК України платник рентної плати сплачує податкові зобов'язання за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини.
Згідно із протоколом ДКЗ СРСР №7137 від 29.03.1974 року запаси корисних копалин Нігинсько-Вербецького родовища вапняків затверджені в кількості 66757000 тон.
В розділі III ДКЗ СРСР постановив, що в продуктивній товщі вмішуються рихлі різності (6%) та карстові породи (7%), які не включені підрахунок запасів.
Таким чином, рекомендовано при підрахунках об'ємів видобутої гірничої маси по маркшейдерських замірах, враховувати об'ємну масу і процентний вміст рихлих різностей і карстових порід.
Так, відповідно до п.25 постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін і доповнень до Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин" від 04.10.2000 року №1512, встановлено, що повторна державна експертиза та оцінка запасів родовищ корисних копалин проводиться обов'язково у тому разі, коли перегляд вимог стандартів і технічних умов щодо кількості або якості корисних копалин, технології їх переробки призводить до зменшення сумарних розвіданих запасів більш як на 20 відсотків або зростання їх обсягу більш як на 50 відсотків. Запаси родовищ, що розробляються, підлягають повторній експертизі та оцінці, якщо внаслідок гірничодобувних або додаткових геологорозвідувальних робіт сумарні розвідані запаси зростають більш як на 50 відсотків порівняно з раніше оціненими ДКЗ, або якщо списані та передбачені до списання розвідані запаси як такі, що не підтвердилися чи недоцільні для видобутку за техніко-економічними умовами родовищ, перевищують нормативи, встановлені законодавством.
Вказана норма кореспондується із п.22 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №865 від 22.12.1991 року.
В період з 1974-2011 роки при списанні видобутої корисної копалини на підприємстві геомаркшейдерською службою помилково не враховувався вміст рихлих різностей і встановлено, що дійсно помилково знято з обліку корисної копалини.
Відповідно до ст. 252.19 ПК України, обсяг (кількість) погашених запасів корисних копалин визначається платником рентної плати самостійно у журналі обліку видобутих корисних копалин відповідно до вимог затверджених ним схем руху видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) на виробничих дільницях та місцях зберігання з урахуванням складу вихідної сировини, умов конкретного виробництва, особливостей технологічного процесу та вимог до кінцевої продукції і нормативних актів, що регламентують вимоги до відповідного виду товарної продукції гірничих підприємств стосовно визначення якості сировини та кінцевого продукту, визначення вмісту основної та супутньої корисної копалини в лабораторіях, атестованих згідно з правилами уповноваження та атестації у державній метрологічній системі з дотриманням вимог актів законодавства з питань гірничого нагляду за раціональним використанням надр.
Тобто, платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами.
Як зазначається у листі заступника Голови Держгірпромнагляду №1/03-7- 05/296 від 17.01.2011 року, що у період з 2005-2008 роки фактична наявність на родовищі вивітрених різновидів вапняку та карстових порід маркшейдерською службою підприємства не виявлялась та не підтверджувалась. Тобто, на підприємстві не проводились лабораторні дослідження якості корисної копалини та відсутні Акти заміру видобутої сировини з підтвердженням якісних чинників і визначення фізико-механічних властивостей порід.
Суд встановив, що в 2011 році Житомирською геологічною експедицією за замовленням ДП "Нігинський кар'єр" було проведено перерахунок залишків запасів корисної копалини Нігинсько-Вербецького родовища вапняків в Кам'янець-Подільському районі.
У відповідності до зазначеного перерахунку, за час роботи ДП "Нігинський кар'єр" було зайво списано 15193,47 тисяч тон запасів корисної копалини, за яку було сплачено збір за георозвідувальні роботи та плату за надра.
На підставі перерахунку складений уточнений звіт по формі 5-ГР, який поданий до ДНВП Геоінформ України. Даний звіт прийнятий та станом на 01.01.2011 року, внесені відповідні зміни до державного реєстру запасів корисної копалини - поновлено зайво списані запаси вапняку Нігинсько-Вербецького родовища вапняків в кількості 15193,470 тисяч тон.
Згідно результатів перерахунку залишку запасів корисної копалини Нігинсько-Вербицького родовища вапняків, виконаного ПДРГ "Північгеологія" помилково списані запаси поновлені на балансі держави та підприємства, що підтверджується довідкою ДНВП "Геоінформ України" №02/302-4468 від 23.12.2014 року, за які фактично сплачено збір за георозвідувальні роботи у розмірі 7351208 грн. та плата за надра - 224863356 грн.
Результати перерахунку залишку запасів вапняків були розглянуті та прийняті на засіданнях НТР Житомирської ГЕ (протокол №109 від 18.04.2011 року) та НТР ПДРГП "Північгеологія" (протокол №22 від 21.04.2011 року).
Згідно із даними обліку балансу надр та згідно довідки державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" №02/302-4468 від 23.12.2014 року, станом на 29.08.2016 року заборгованість із сплати за користування надрами вказаної в листі Державної фіскальної служби України, не підтверджується, а навпаки підтверджується заборгованість Державного бюджету України перед ДП "Нігинський кар'єр" за надра, які були помилково списані з балансу.
Пунктом 87.1 ст.87 ПК України встановлено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що виникли внаслідок надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст.43 ПК України.
Пункт 43.1 статті 43 ПК України визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань до бюджетів різних рівнів.
Відповідно до норм Кодексу помилково сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань. А надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Поверненню з бюджету підлягають: надміру сплачені податки, збори (обов'язкові платежі); помилково сплачені податки, збори (обов'язкові платежі).
Грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Відповідно поверненню підлягають помилково та/або надміру сплачені податкові зобов'язання, штрафні санкції, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
ДП "Нігинський кар'єр" листом від 06.06.2011 року №166 звернулося до Кам'янець- Подільської ОДПІ про перерахування зайво сплачених платежів на розрахунковий рахунок підприємства або зарахування зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів.
Листом від 17.06.2015 року №465 повторно надіслано заяву до контролюючого органу про необхідність зарахування зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів, так як їх незарахування призводить до створення податкового боргу зі сплати за надра та нарахування пені та штрафів за невчасну їх сплату. Вказані заяви залишились без розгляду відповідача.
Отже, позивач фактично позбавлений можливості повернути зайво сплачені збір за георозвідувальні роботи у розмірі 7351208 грн. та плату за надра - 224863356 грн.
При цьому, необхідно враховувати, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності Кам'янець-Подільської ОДПІ щодо непроведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити проведення такого перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра з урахуванням зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів, суд звертає увагу сторін на те, що суди не вправі втручатись в повноваження та діяльність суб'єктів владних повноважень, або ж підміняти їх.
Така позиція суду щодо неможливості підміняти собою органи владних повноважень, повністю узгоджується із позицією Верховного суду України, викладеною в постанові Пленуму №13 від 24.10.2008 року, згідно якої, суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймаючи замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень; та з позицією Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, і суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.
Проте, аби не допустити зловживань з боку позивача чи третіх сторін щодо набуття права на провадження певних дій, суд вважає за необхідне в порядку ч.2 ст.11 КАС України вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Кам'янець-Подільську ОДПІ розглянути питання щодо проведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра державним підприємством "Нігинський кар`єр" з урахуванням зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів та прийняти відповідне рішення.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте всупереч наведеним положенням, відповідачем, який є суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність діяння, що оскаржується.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ДП "Нігинський кар'єр" необхідно задовольнити частково.
У відповідності до положень ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог
Предметом даного позову є дві позовні вимоги немайнового характеру, при поданні якого згідно ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" позивач сплатив судовий збір в розмірі 2756,00 грн. Враховуючи, що адміністративний позов задоволено частково, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської ОДПІ необхідно стягнути судові витрати у розмірі 2067,00 грн. відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного підприємства "Нігинський кар'єр" задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області щодо не розгляду питання стосовно проведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра державним підприємством "Нігинський кар'єр".
Зобов'язати Кам'янець-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області розглянути питання щодо проведення перерахунку зайво сплачених платежів за георозвідувальні роботи та плати за надра державним підприємством "Нігинський кар'єр" з урахуванням зайво сплачених платежів в рахунок поточних платежів та платежів майбутніх періодів.
В задоволені інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь державного підприємства "Нігинський кар'єр", ідентифікаційний код 31616649, судовий збір в розмірі 2067 (дві тисячі шістдесят сім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 24 жовтня 2016 року 15:19.
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1