Постанова № 62171572, 17.10.2016, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
818/1270/16
Номер документу
62171572
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 жовтня 2016 р. Справа № 818/1270/16

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шаповала М. М.,

за участю секретаря судового засідання - К. Є. Цабеки,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" про зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Державна екологічна інспекція у Сумській області (далі по тексту - Держеконіспекція у Сумській області) просить зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" (далі - по тексту ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод") допустити до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) посадових осіб Держеконіспекції у Сумській області.

Свої вимоги мотивує тим, що дії відповідача щодо недопущення посадових осіб Держеконіспекції у Сумській області провести планову перевірку на виробничих обєктах товариства є протиправними, оскільки посадовими особами позивача були дотримані всі вимоги законодавства щодо періодичності проведення заходів державного нагляду (контролю) та надання копій документів, необхідних для проведення такої перевірки. ОСОБА_3 кодексу України не регулюють правовідносини у сфері господарської діяльності, що стосується здійснення державного нагляду (контролю), а тому обмеження здійснення перевірок підприємств у 2015-2016 роках з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік, що передбачені ПК України, не мають відношення до спірних правовідносин і не повинні застосовуватися.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що підстави, встановлені законодавством для можливості перевірки підприємства Держеконіспекцією у Сумській області, у перевіряючих були відсутні. ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" було також включено до плану проведення перевірок Управління ДНС України у Сумській області, що свідчить про включення підприємства до планів здійснення заходів державного нагляду різних органів державного нагляду, і тому проведення перевірки повинно відбуватись комплексно, з дотриманням порядку, передбаченого постановою Кабінетом Міністрів України від 04.11.2015 № 902 "ОСОБА_1 питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у господарській діяльності". На виконання постанови наказом Мінекономрозвитку від 30.11.2015 № 1553 затверджено План комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю) на 2016 рік, однак інформація щодо проведення відповідачем перевірки протягом 2016 року ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" відсутня.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з таких підстав.

У судовому засіданні встановлено, що наказом Держеконіспекції України від 17.06.2016 № 63 затверджено План заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Держеконіспекції у Сумській області на ІІІ квартал 2016 року (а.с. 8-10), до якого включено провести перевірку на ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод".

20.07.2016 на адресу відповідача направлено повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за № 2064/06 (а.с. 12) із зазначенням терміну проведення перевірки.

Листом від 29.07.2016 № 25/07 від ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перевірки.

Наказом начальника Держеконіспекції у Сумській області у Сумській області від 02.08.2016 № 194-п (а.с. 15) було призначено перевірку та доручено: ОСОБА_4 - головному спеціалісту - державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу екологічного контролю водних ресурсів та атмосферного повітря, і ОСОБА_5 - головному спеціалісту - державному інспектору з охорони навколишнього природного середовища Сумської області відділу екологічного контролю земельних ресурсів, за поводженням з небезпечними хімічними речовинами, провести перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері навколишнього середовища України ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" з 02 серпня по 22 серпня 2016 року.

02.08.2016 першим заступником начальника Держеконіспекції у Сумській області посадовим особам, на яких наказом від 02.08.2016 № 194-п покладено обов'язок проведення перевірки, видано направлення № 122/03-16 на проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод", яке отримав відповідач, що підтверджується підписом генерального директора підприємства відповідача - ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" ОСОБА_6 (а.с. 14).

03.08.2016 державні інспектори Держеконіспекції у Сумській області, які були направлені на проведення перевірки відповідача, склали акт відмови від допуску до перевірки (а.с. 11).

Як вбачається з пояснень, викладених у листі від 03.08.2016 № 28/08 (а.с. 16) та доданих до акту від 03.08.2016, генеральний директор ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" не допустив позивача до проведення перевірки, посилаючись на обмеження щодо перевірок, встановлені Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до ОСОБА_3 кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", а також на порядок проведення планових заходів, врегульований постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.2015 № 902 "ОСОБА_1 питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у господарській діяльності" та наказом Мінекономрозвитку від 30.11.2015 № 1553.

Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до ОСОБА_3 кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" внесено зміни до ОСОБА_3 кодексу України.

Частиною 3 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 71-VIII "Про внесення змін до ОСОБА_3 кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 ПК України, ОСОБА_3 кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу.

Пунктом 41.1 статті 41 ПК України передбачено, що контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи. У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Виходячи з наведеного, суд визнає, що Держеконіспекція у Сумській області не відноситься до контролюючих органів в розумінні ОСОБА_3 кодексу України, а тому на позивача не розповсюджуються вимоги щодо обмеження перевірок, передбачених Законом України "Про внесення змін до ОСОБА_3 кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII.

За приписами пункту 2 частини 2 статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", з урахуванням значення прийнятного ризику всі суб'єкти господарювання, що підлягають нагляду (контролю), відносяться до одного з трьох ступенів ризику: з високим, середнім та незначним.

Пунктом 19 Переліку видів діяльності та обєктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 року № 808 встановлено, що до діяльності, яка становить підвищену екологічну небезпеку відноситься діяльність із зберігання, перероблення та транспортування вуглеводневої сировини (газу природного, газу сланцевих товщ, газу, розчиненого у нафті, газу центрально-басейнового типу, газу (метану) вугільних родовищ, конденсату, нафти, бітуму нафтового, скрапленого газу), а також технічні рішення з газопостачання населення і промислових підприємств.

Як вбачається з матеріалів справи до основних видів діяльності ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" відноситься виробництво продуктів нафтопереробки.

Пунктом 12 Методики розроблення критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.08.2013 № 732 передбачається, що рекомендованою періодичністю проведення планових заходів державного нагляду (контролю), зокрема, для суб'єктів господарювання, що віднесені до високого ступеня ризику є - не частіше ніж один раз на рік.

В судовому засіданні встановлено, що Держеконіспекцією у Сумській області планово в 2015 році ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод" не перевірялося.

Відповідно до вимог частини 5 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання або уповноваженій ним особі посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадові особи Держеконіспекції у Сумській області пред'явили відповідні службові посвідчення та надали направлення на проведення перевірки від 02.08.2016 № 122/02-16, що підтверджується підписом директора ТОВ "Лебединський нафтомаслозавод".

Твердження відповідача щодо включення підприємства до планів здійснення заходів державного нагляду різних органів державного нагляду з дотриманням Порядку складення та затвердження плану комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органів державного нагляду (контролю), затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 04.11.2015 № 902 "ОСОБА_1 питання проведення заходів державного нагляду (контролю) у господарській діяльності" (далі - Порядок № 902), суд вважає необґрунтованими.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 902 органи державного нагляду (контролю) подають до Мінекономрозвитку в письмовій та електронній (у форматі Excel) формі відомості про заплановані заходи державного нагляду (контролю) до 15 вересня року, що передує плановому періоду, який починається з 1 січня і закінчується 31 грудня, або повідомляють про відсутність запланованих заходів.

Тобто, до 15.09.2015 Держеконіспекція у Сумській області повинна була подати відомості про заплановані заходи державного нагляду (контролю) в 2016 році до Мінекономрозвитку. В свою чергу, Порядок № 902 був прийнятий 04.11.2015, що виключає можливість застосування цього нормативно-правового акту.

Твердження відповідача про відсутність у позивача підстав для звернення до суду з адміністративним позовом, суд вважає безпідставними.

Згідно із пунктом 8 частини 1 статті 3 КАС України позивачем вважається особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Відповідно до частини 3 статті 6 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом "й" частини 1 статті 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII передбачено, що до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем у судах.

За приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Згідно зі статтею 11 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний, зокрема, допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом.

Пунктом 6.17 Положення про Держеконіспекцію у Сумській області, затвердженого наказом Держеконіспекції України від 12.12.2011 № 136, також передбачено, що Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань має право вживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів, виступати позивачем та відповідачем в судах.

Тому суд визнає, що обраний позивачем спосіб захисту відповідає повноваженням, які передбачені у наведених вище нормах, а відтак і передбачає право на адміністративний позов.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Сумській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" про зобов'язання вчинити дії задовольнити

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Лебединський нафтомаслозавод" (код ЄДРПОУ 22589938) допустити до проведення планового заходу державного нагляду (контролю) посадових осіб Державної екологічної інспекції у Сумській області.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено 21.10.2016.

Суддя М.М. Шаповал