Справа № 216/909/16-а Провадження№2-а/216/36/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2016 року
Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Мясоєдової О.М.,
за участю секретаря - Крейси О.О.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті ОСОБА_2 адміністративну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради до ОСОБА_3, про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що Управління праці та соціального захисту населення є структурним підрозділом виконкому Центрально-Міської Районної у місті ради (далі - Управління), діє на підставі Положення про управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради, затвердженого рішенням районної у місті ради від 27.02.2009 № 155.
Відповідно до п. 2.5. Положення, одним з напрямків роботи Управління є призначення та виплата встановлених законодавством соціальних допомог, субсидій та компенсацій за рахунок бюджетних кошів. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі Постанова № 848), на підставі особистої заяви декларації та наданих документів ОСОБА_3 (далі відповідач) була призначена субсидія на оплату житлово-комунальних послуг з жовтня 2014 року по квітень 2015 року.
Відповідно до п.13 Постанови № 848 для призначення субсидії громадянин подає органу праці та соціального захисту населення довідки про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, за формами, затвердженими Мінпраці.
Громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права призначення субсидії та на визначення її розміру.
Про це відповідач був повідомлений та власноручно зробив відповідний запис в заяві та декларації, про призначення житлової субсидії від. 23.10.2014.
На підставі наданих документів відповідачу призначена житлова субсидія на суму 4067,07 грн. та перерахована до житлово-комунальних організацій.
У серпні 2015 року державними соціальними інспекторами Управління праці та соціального захисту населення виконкому районної у місті ради була перевірена особова справа відповідача та встановлено, що заявник 01.07.2014 року продав автомобіль DAEWOO SENS за 51270,00 грн., але його продажу не задекларував.
У результаті подання недостовірних даних виникла переплата державних коштів у розмірі 4069, 07 грн.
05.11.2015 відповідачу було направлено повідомлення про повернення надмірно перерахованої субсидії.
06.11.2015 в особистій бесіді з відповідачем державними соціальними інспекторами управління було з`ясовано, що він категорично відмовляється повертати вищезазначену суму субсидії.
Відповідно до п. 20 Постанови № 848 сума субсидії, перерахованої (виплаченого) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
У разі коли громадянин приховав або свідомо подав неправдиві дані про доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії раніше призначена субсидія припиняється.
У звязку з вищевикладеним, позивач просить стягнути з відповідача на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради суму надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій в розмірі 4069,07 грн..
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити та наполягала на стягненні з відповідача судового збору на користь Управління.
Відповідач у судове засідання не зявився про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива затвердженого постановою КМУ від 21 жовтня 1995 р. N 848, громадянину ОСОБА_3, який прописаний на житловій площі за адресою: АДРЕСА_1, було призначено житлову субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива відповідно до його заяви протягом періоду з жовтня 2014 року по квітень 2015 року у сумі 4069 грн. 07 коп.
Відповідно до п. 4 Положення субсидія призначається за наявності різниці між розміром плати і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обовязкового відсоткового платежу.
З метою отримання субсидії та державної допомоги, ОСОБА_3 до управління разом з іншими документами подавдекларацію про доходита майновий стан сімї.
При перевірці державним соціальним інспектором даних, наданих заявником, встановлено, що ОСОБА_3 01.07.2014 продав автомобіль DAEWOO SENS за 51270,00 грн., але його продаж не задекларував, в результаті подання недостовірних данних виникла переплата державних коштів у розмірі 4069,07 грн..
Відповідно до п. 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21 жовтня 1995 року, надання субсидії припиняється у разі приховування громадянином або свідомого подання недостовірних даних про доходи і майновий стан, та повернення надміру перерахованої субсидії.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється: за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднаньспіввласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями органам праці та соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини; якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та майновий стан, що вплинули на становлення права на субсидію і визначення її розміру, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення; у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни; у разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія, - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни.
Згідно п. 6 вказаного Положення передбачено, що субсидія призначається уповноваженому власнику (співвласнику) житла, наймачу державного та громадського житлового фонду, членові житлово-будівельного (житлового) кооперативу, власнику (співвласнику) житлового приміщення, на якого відкрито особовий рахунок за місцем реєстрації. В окремих випадках, на підставі рішень районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних рад або утворених ними комісій та актів обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, субсидія може призначатися іншій особі, зареєстрованій у житловому приміщенні (будинку), а також індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, але вони сплачують вартість одержуваних житлово-комунальних послуг. У разі набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, попередній власник (співвласник) такого житла (житлового приміщення), якому призначена субсидія, зобов'язаний повідомити про це у десятиденний строк органи праці та соціального захисту населення
Крім того, п.13 Положення визначено, що громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
На запит органів праці та соціального захисту населення, відомості для нарахування субсидій надають: про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях - житлово-експлуатаційні організації або інші органи, визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільські (селищні) ради; про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, - житлово-експлуатаційні організації, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та організації, що надають житлово-комунальні послуги, у п'ятиденний строк з дня отримання запиту.
Органи праці та соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від органів державної податкової служби, підрозділів Державтоінспекції, бюро технічної інвентаризації, Держфінінспекції, її територіальних органів, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для призначення субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням субсидій.
Як встановлено під час розгляду справи, позивач повідомляв відповідача про виниклу заборгованість і про обов'язок її сплатити. Проте, на даний час відповідач не повернув надмірно виплачені бюджетні кошти в сумі 4069 грн. 07 коп.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради підлягають задоволенню.
Крім того, з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 1378,00 грн..
Керуючись Положенням «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива», затвердженогопостановою КМУ від 21.10.1995 року № 848, Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям», ст. ст.18,86,99,100,160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ОСОБА_2 ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених коштів житлової субсидії задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_3, ІПН: НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради м. Кривого Рогу (ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012, ЄДРПОУ 03192187, р/р 35414009052007) суму надміру виплачених коштів у вигляді житлових субсидій в розмірі 4069,07 гривень.
Стягнути з ОСОБА_3, ІПН: НОМЕР_1, на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради м. Кривого Рогу (ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, МФО 805012, ЄДРПОУ 03192187, р/р 35414009052007) сплачений судовий збір у розмірі 1378,00 гривень.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя: О.М. Мясоєдова