Ухвала суду № 62170145, 21.10.2016, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
21.10.2016
Номер справи
234/15572/16-к
Номер документу
62170145
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/15572/16-к

Провадження № 1-кс/234/5056/16

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2016 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Юр'єва К.С., з участю секретаря судового засідання Романенко К.П., заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Осипця С.А., розглянув клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Осипця С.А. у кримінальному провадженні за № 12015051060000167 від 23.06.2015 р. за ознаками злочину, передбаченого ст.364 -1 ч.2 КК України, про проведення перевірки дотримання законодавства.

Клопотання надійшло до суду 13.10.2016 р. -

ВСТАНОВИВ:

Клопотання про проведення перевірки у кримінальному провадженні за № 12015051060000167 від 23.06.2015 р. за ознаками злочину, передбаченого ст.364 -1 ч.2 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.

Заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області в обґрунтування клопотання зазначив, що в період часу з 17.05.2015 р. по 07.06.2015 р. службові особи ТОВ "Брянківська вугільна компанія", зареєстроване за адресою: м. Маріуполь, вул. 130-ої Таганрозької дивізії, б. 104, офіс 415, ЕДРПОУ 35204856, зловживаючи своїми повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, на територію КМЦ-2 Красний Лиман згідно договору № Д/КМЦ-15163 про надання послуг на промисловий майданчик відвантажили 30 залізничних вагонів з вугільною продукцією марки Т загальною вагою 2 214 т без наявності відповідних документів на продукцію. Крім того встановлено, що згідно залізничним накладним залізничні вагони відправлялись зі ст. Розсипна, тобто вугільна продукція придбана на незаконних копальнях. Вказані дії службових осіб ТОВ "Брянківська вугільна компанія" призвели до спричинення тяжких наслідків, що виразились в спричиненні матеріальної шкоди Державі.

За даним фактом зареєстровано кримінальне провадження №12015051060000167 від 23.06.2015, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ч. 2 ст. 364-1 КК України.

Також, працівниками ДЗЕ НПУ виявлено факт існування низки юридичних осіб, в тому числі ПАТ «ЦФЗ Україна», ПАТ «ЦФЗ Росія», ПАТ «ЦФЗ Комсомольська», ТОВ «Інтегрований енергетичний комплекс», які мають відношення до протиправної діяльності пов'язаної з «легалізацією» вугільної продукції, видобутої на непідконтрольній Україні території, для подальшого постачання на підприємства реального сектору економіки, а також мінімізації податкових зобов'язань.

За даним фактом зареєстровано кримінальне провадження №42016050000000061 від 03.02.2016, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками ч. 2 ст. 364-1 КК України.

19.07.2016 матеріали досудових розслідувань вищезазначених кримінальних проваджень об'єднані в одне кримінальне провадження за №12015051060000167, досудове слідство в якому здійснюється слідчим СУ ГУНП в Донецькій області.

При проведенні досудового розслідування встановлено наступні обставини вчинення кримінального правопорушення: з початку 2014 року по теперішній час посадові особи ТОВ «Техпрімтайм» ЄДРПОУ 38944082, ПАТ «ЦЗФ «Україна» ЄДРПОУ 38033446, ПАТ «ЦЗФ «Росія» ЄДРПОУ 37339327 та ПАТ «ЦЗФ «Комсомольська» ЄДРПОУ 24820699, ТОВ «ТД Енергоальянс» ЄДРПОУ 39258088, ТОВ «ТД «Брянківська вугільна компанія» ЄДРПОУ 39264809, ПП «Фортуна» ЄДРПОУ 30569385, ТОВ «Брянківська вугільна компанія» ЄДРПОУ 35204856, ТОВ «Інтегрований енергетичний комплекс» ЄДРПОУ 37841204, ПАТ «Центренерго» ЄДРПОУ 22927045, ОКП «Донецьккомуненерго» ЄДРПОУ 3337119, ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг», ТОВ «ДТЕК Трейдінг», ТОВ «Велпрайс груп» ЄДРПОУ 39908726, ТОВ «Стар Трейдінг Лтд» ЄДРПОУ 38997511, ТОВ «Арктік Девелопер» ЄДРПОУ 39606613, ТОВ «Охорона спецальянс» ЄДРПОУ 34723039, ТОВ «Імперія фінанс», ТОВ «Фішкомпані», ТОВ «Трейдтревел» ЄДРПОУ 39889431, ТОВ «Перший бізнес-центр», ТОВ «Реалстройсервіс» ЄДРПОУ 39523244, ТОВ «Вольф компані» ЄДРПОУ 39814612, ПАТ "Центренерго", ДП "Селідоввугілля", ТОВ "Перша трейдінгова компанія", ТОВ «Інтегрований енергетичний комплекс», діючи умисно, в інтересах невстановлених осіб, які використовують у своєї протиправній діяльності ТОВ «Техпрімтайм» та інші вище вказані підприємства, всупереч інтересам зазначених підприємств та інтересів Держави, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, протиправно здійснювали збагачення вугілля видобутого на непідконтрольній України території, та протиправно отриманого вугілля видобутого на державних вугільних підприємствах, що спричинило тяжкі наслідки. Крім того, в подальшому, незаконно отримане та протиправно збагачене вугілля реалізується через транзитні підприємства: ТОВ «ТД Енергоальянс», ТОВ «ТД «Брянківська вугільна компанія», ПП «Фортуна», ТОВ «Брянківська вугільна компанія», ТОВ «Інтегрований енергетичний комплекс», на адресу електро,- теплогенеруючих підприємств: ПАТ «Центренерго», ОКП «Донецьккомуненерго», а також металургійних підприємств ПАТ «Арселорміттал Кривий Ріг», ТОВ «ДТЕК Трейдінг». При цьому посадові особи ТОВ «Техпрімтайм», для приховування походження вугілля користуються послугами підприємств з ознаками фіктивності: ТОВ «Велпрайс груп», ТОВ «Стар Трейдінг Лтд», ТОВ «Арктік Девелопер», ТОВ «Охорона спецальянс», ТОВ «Імперія фінанс», ТОВ «Фішкомпані», ТОВ «Трейдтревел», ТОВ «Перший бізнес-центр», ТОВ «Реалстройсервіс», ТОВ «Вольф компані», ТОВ "Аскада", ТОВ "Ресурсекскавація", ТОВ "Адванс Центр".

Під час досудового розслідування від працівників УЗЕ в Донецькій області надійшла інформація про те, що посадові особи ДП «Селидіввугілля» та його структурних підрозділів ВП «Шахта Україна», ВП «Шахта 1/3 Новогродівська», ВП «Шахта Росія», діючи в змові зі службовими особами підприємств первинної переробки твердих корисних копалин (центральних збагачуваних фабрик), всупереч інтересам зазначених підприємств та інтересів Держави, шляхом зловживання своїми службовими повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, після видобутку вугільної продукції, умисно змінюють її якісні показники, що у подальшому під час технологічного процесу збагачення вугілля, надає можливість утворення надлишків вугільної продукції. Після цього утворені надлишки вугілля з відома та сприяння посадових осіб ДП «Селидіввугілля», його структурних підрозділів ВП «Шахта Україна», ВП «Шахта 1/3» Новогродівська, ВП «Шахта Росія», службових осіб підприємств первинної переробки твердих корисних копалин (центральні збагачувані фабрики) привласнюється службовими особами ТОВ «Техпрімтайм» (ЄДРПОУ 38944082), шляхом складання підроблених документів. В подальшому легалізовані за вищезазначених обставин надлишки збагаченої вугільної продукції реалізовуються ТОВ «Техпрімтайм» ЄДРПОУ 38944082 на підприємства реального сектору економіки, внаслідок чого інтересам держави завдаються матеріальні збитки.

Таким чином, згідно матеріалів кримінального провадження до вчинення кримінального правопорушення є причетними службові та посадові особи наступних юридичних осіб:

-Відокремлений підрозділ «Шахта Росія» державного підприємства «Селидіввугілля», ЄРДПОУ: 33621594, юридична адреса: 85483, Донецька область, місто Новогродівка, вул. Леніна, буд. 38-а оф.1;

-Відокремлений підрозділ «Шахта Україна» державного підприємства «Селидіввугілля», ЄРДПОУ: 33621573, юридична адреса: 85485, Донецька область, місто Українськ, вул. Богдана Хмельницького, 1;

-Відокремлений підрозділ «Шахта 1/3 Новогродівська» державного підприємства «Селидіввугілля», ЄРДПОУ: 33621589, юридична адреса: 85483, Донецька область, місто Новогродівка, вул. Шахтна, буд. 1;

-ПАТ «ЦЗФ «Україна», ЄДРПОУ: 38033446, юридична адреса: 85485, Донецька обл., місто Українськ, вул. Октябрьська, буд. 1;

-ПАТ «ЦЗФ «Росія», ЄДРПОУ: 37339327, юридична адреса: 85380, Донецька обл., Покровський район, село Михайлівка, вул. Степова, будинок 49;

-ПАТ «ЦЗФ «Комсомольська», ЄДРПОУ: 24820699, юридична адреса: 85327, Донецька обл., місто Мирноград, вул. Шосейна, будинок 2.

Згідно до ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК України, а відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий та прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до п.п.б, п.12 прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до п.п.в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Згідно з п. 2 ч. 1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» № 408 від 13.08.2014р., надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Крім того, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

Таким чином, законом встановлено судовий контроль за дотриманням законності та обґрунтованості втручання у господарську діяльність, зумовлену потребами досудового розслідування задля досягнення його дієвості.

Відповідно до Порядку «Про здійснення державного геологічного контролю» затвердженого Постановою КМУ № 1294 від 14.12.2011 передбачено наступне:

п.2. Державний геологічний контроль здійснюється Держгеонадрами

та її територіальними органами (далі - органи державного геологічного контролю).

п. 3.Основним завданням органів державного геологічного контролю є забезпечення дотримання надрокористувачами встановленого порядку, норм і правил проведення геологозйомочних, пошукових, розвідувальних, гідрогеологічних, геохімічних, інженерно-геологічних, геофізичних та інших робіт, пов'язаних з геологічним вивченням та використанням надр, комплексного вивчення родовищ корисних копалин, включаючи континентальний шельф України і виключну (морську) економічну зону.

п. 4. Органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за:

-виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з

їх вивчення;

-виконанням державних програм геологорозвідувальних робіт, геологічних завдань і замовлень;

-обґрунтованістю застосування методик і технологій, якістю, комплексністю, ефективністю робіт з геологічного вивчення надр;

-виконанням рішень з питань методичного забезпечення робіт з геологічного вивчення та використання надр;

-дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами;

-повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин;

-відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт.

п. 5. Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

10. Позапланова перевірка надрокористувачів проводиться у разі звернення фізичних або юридичних осіб про порушення надрокористувачем вимог законодавства. Позапланова перевірка у такому разі проводиться за згодою Держгеонадр.

Матеріали перевірки Державної служби геології та надр України, матимуть суттєве доказове значення в рамках досудового розслідування, а саме: спростувати або підтвердити факти зловживань посадових та службових осіб вищезазначених підприємств. Можливість провести вказану перевірку без дозволу слідчого судді відсутня та призведе до істотного порушення прав людини і основоположних свобод.

Враховуючи вищевикладене, задля швидкого розслідування кримінального провадження, досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, котрі є необхідними для належної кваліфікації вчиненого діяння, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення необхідно отримати результати перевірки додержання законодавства України від Державної екологічної інспекції України.

У судовому засіданні заступник начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області просив клопотання задовольнити.

Заслухавши заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки дотримання законодавства, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.

В ході розслідування кримінального провадження отримані відомості про те, що в період часу з 17.05.2015 р. по 07.06.2015 р. службові особи ТОВ "Брянківська вугільна компанія", зареєстроване за адресою: м. Маріуполь, вул. 130-ої Таганрозької дивізії, б. 104, офіс 415, ЕДРПОУ 35204856, зловживаючи своїми повноваженнями, з метою одержання неправомірної вигоди, на територію КМЦ-2 Красний Лиман згідно договору № Д/КМЦ-15163 про надання послуг на промисловий майданчик відвантажили 30 залізничних вагонів з вугільною продукцією марки Т загальною вагою 2 214 т без наявності відповідних документів на продукцію. Крім того встановлено, що згідно залізничним накладним залізничні вагони відправлялись зі ст. Розсипна, тобто вугільна продукція придбана на незаконних копальнях. Вказані дії службових осіб ТОВ "Брянківська вугільна компанія" призвели до спричинення тяжких наслідків, що виразились в спричиненні матеріальної шкоди державі. Також, згідно матеріалів кримінального провадження до вчинення кримінального правопорушення причетні службові та посадові особи відокремленого підрозділу «Шахта Україна» державного підприємства «Селидіввугілля», ЄРДПОУ: 33621573, юридична адреса: 85485, Донецька область, місто Українськ, вул. Богдана Хмельницького, 1.

Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Отже, перевірка в кримінальному провадженні - не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, та є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК.

Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.

Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки»

Крім того, на виконання ст. 31 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 р. № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови, а тому, слідчий суддя прийшов до висновку про задоволення клопотання про проведення перевірки.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 93, 159-166, 309 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання заступника начальника відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Осипця С.А. у кримінальному провадженні за № 12015051060000167 від 23.06.2015 р. за ознаками злочину, передбаченого ст.364-1 ч.2 КК України, про проведення перевірки дотримання законодавства - задовольнити.

Надати дозвіл посадовим особам Державної служби геології та надр України, код ЄДРПОУ 37536031 (03680, Київська область, м. Київ, вул. Ежена Потьє, 16) провести перевірку відокремленого підрозділу «Шахта Україна» державного підприємства «Селидіввугілля», код ЄДРПОУ 33621573 (85485, Донецька область, місто Українськ, вул. Богдана Хмельницького, 1) терміном 10 робочих днів з дня отримання ухвали суду з питань відповідності вимог законодавства України з дотримання нормативів, стандартів щодо геологічного використання надр, угод про умови користування надрами, проведення документальних зустрічних перевірок з метою порівняння відповідності показників якості вугілля безпосередньо в місцях його видобутку (лави, арбітражні проби, тощо), з показниками якості даного вугілля на момент його надходження до підприємств первинної переробки твердих корисних копалин (центральні збагачувані фабрики), із зазначенням особливостей технологічного процесу видобутку вугілля, дотримання правил цього технологічного процесу, транспортування до підприємств переробки твердих корисних копалин та осіб відповідальних за це, за період діяльності цього підприємства з 01.01.2012 р. по день проведення перевірки.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Слідчий суддя Краматорського міського

суду Донецької області К.С. Юр`єва