Справа № 442/5916/16-а
Провадження № 2-а/442/208/2016
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
в складі:
головуючого - судді Хомика А.П.
при секретарі - Лужецькій С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дрогобичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахувати пенсію, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним рішення - відмову Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо перерахунку пенсії №23 від 02.09.2016 року; зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести йому перерахунок призначеної пенсії, як державному службовцю з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати за період з 01.01.2009 - 31.12.2010 p. p. та виплатити недоотриману пенсію; зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок призначеної пенсії, як державному службовцю та виплачувати пенсію, починаючи з 30.08.2016 року, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, зазначеної у довідці, представленої відповідачеві із заявою від 30.08.2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що з 07.01.2011 року йому було призначено пенсію по Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
30.08.2016 року він звернувся до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням сум виплачених допомог на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які було нараховано збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Проте, отримав відмову з покликанням на те, що згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. А також, на те, що у зв'язку з втратою чинності Закону № 1789-ХІІ та у відповідності до розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, згідно якого з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законами України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає таку відмову відповідача необгрунтованою та незаконною, яка грубо порушує його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбачені Конституцією України, іншими законами України, а тому для захисту своїх прав змушений звертатись до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав письмове заперечення проти позову. Зазначив, що позивачем пропущено строк для звернення до адміністративного суду, що є підставою для залишення позову без розгляду. Крім цього, вказує, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", ''Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
У зв'язку з викладеним, з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Виплата призначених до 01.06.2015 року пенсій здійснюється у попередніх розмірах.
Зазначає, що посилання позивача на ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є безпідставним, оскільки саме Закон України "Про державну службу" є спеціальним законом, що регулює суспільні відносини, які охоплюють діяльність держави щодо створення правових, організаційних, економічних та соціальних умов реалізації громадянами України права на державну службу, визначає загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті.
Вказує, що рішення про призначення пенсії позивачу з 07.01.2011 року за нормами Закону України "Про державну службу" з врахуванням, доданих до заяви про призначення пенсії документів, ним не оскаржувалось. Крім цього, позивачем при подачі заяви про призначення пенсії було надано довідку про складові заробітної плати, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", в якій відсутня графа інші виплати. Відтак, пенсія позивачу призначена відповідно даних, які були зазначені в довідці, а тому вважає, що правові підстави для перерахунку пенсії позивачу із врахуванням вище зазначеного законодавства відсутні.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи, з 07.01.2011 року Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, правонаступником якого є Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % від суми заробітної плати.
30.08.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітку сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати, на суми яких нараховано збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Внаслідок звернення позивача, відповідачем 02.09.2016 року у перерахунку пенсії йому було відмовлено, з посиланням на те, що законодавством не передбачено при обчисленні пенсії урахування до заробітної плати такі види виплат, як індексація заробітної плати, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, окрім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу". Крім цього, пенсія державним службовцям складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу", зокрема, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування без обмеження граничного розміру пенсії. Також перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постанова КМУ від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" передбачає, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які включаються в заробіток для обчислення пенсії визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, але не передбачають перелік виплат.
Стаття 33 Закону України "Про державну службу" визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Статтею 35 Закону України "Про державну службу" визначено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Таким чином виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом, а повноваження щодо встановлення конкретних розмірів посадових окладів, матеріальної допомоги, доплат делеговані Урядом України.
Відповідно до абз. 4 п. 2 Постанови КМУ від 17.07.2003 року № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).
До складу заробітної плати відносяться також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджена форма довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та яка вказує на необхідність пенсійного органу врахувати "Інші виплати", до яких віднесені суми індексації заробітної плати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вищенаведене узгоджується із правою позицією Верховного Суду України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування неправомірними.
Разом з тим, як свідчать встановлені обставини справи, до звернення з заявою до відповідача за перерахунком пенсії, позивач не надав суду доказів, що при призначенні пенсії представив довідку про заробітну плату, в якій би було вказано про суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, та інші виплати, на які сплачувались страхові внески. Довідка, в якій передбачені вказані виплати датована 30.08.2016 року за №170 та видана Дрогобицькою районною державною адміністрацією.
Право пенсіонера, що отримує пенсію за законодавством України про державну службу, на врахування "інших виплат", підтверджено постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року, яка залишена без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 09.11.2010 року та Вищого адміністративного суду України від 21.11.2012 року.
На виконання зазначеного судового рішення, яке набрало законної сили Правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/09/2670", якою затверджено довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". У вказаній довідці міститься поле "інші виплати", з необхідністю їх розшифровки.
Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач звернувся до суду 05.09.2016 року, а відтак пропустив строк звернення до адміністративного суду за цим позовом за період до 05.03.2016 року. При цьому суд приймає до уваги той факт, що пенсійні виплати є щомісячними, тому посилання позивача про те, що він дізнався про порушення своїх прав саме після отримання відмови відповідача є необґрунтованими.
За таких обставин, суд доходить висновку, що в позові поза межами строку звернення до адміністративного суду необхідно відмовити.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії державного службовця лише в межах строку звернення до адміністративного суду в розмірі відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії, на які нараховано збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати у відповідності до відповідної довідки про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції чинній на момент призначення пенсії.
Крім цього, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, за довідкою що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 30.08.2016 року (в межах строку звернення до адміністративного суду) є протиправними, а відтак відповідача необхідно зобов'язати здійснити відповідний перерахунок.
Разом з тим, щодо вимог про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку, суд вважає, що така вимога є передчасною і в її задоволенні необхідно відмовити, оскільки згідно статті 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, у даному випадку у разі порушення права, свобод чи інтересів позивача у нього виникає право звернення до суду, а вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії на майбутнє, не можуть бути предметом розгляду в адміністративному суді.
Керуючись ст. ст. 11, 72, 86, 94, 158-163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, правонаступником якого є Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, щодо не включення ОСОБА_1 до заробітку для обчислення суми матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати -протиправними.
Зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити її, починаючи з 30.08.2016 року згідно з відповідною довідкою про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, де передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на момент призначення пенсії, та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи до заробітку для обчислення пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу, на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати та інші виплати, які він отримував до виходу на пенсію і з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Позовні вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року - залишити без розгляду.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Хомик А.П.