Справа № 686/19724/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2016 року м.Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Козак О.В., розглянувши у скороченому провадженні в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобовязання перерахувати пенсію,
встановив:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому, в якому просить: визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови у проведенні перерахунку йому пенсії з 01.12.2015 року відповідно до довідки Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому з 01.12.2015 року здійснити перерахунок та виплату його пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу", у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів" за посадою, з якої була призначена пенсія, відповідно до довідки Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року із розрахунку 90% від суми заробітної плати.
В обґрунтування позову позивач вказав, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду у м.Хмельницькому та з 09.02.2010 року отримує пенсію призначеному відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати державного службовця. Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема і постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".
Оскільки перерахунок його пенсії відповідачем не було здійснено, 09.09.2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці №5167/16 від 02.09.2016 року. Однак, листом №604/К-12 від 21.09.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому йому було відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає таку відмову протиправною, оскільки відмовляючи здійснити перерахунок його пенсії відповідно до його заяви, відповідач діяв поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції України та законам України.
Згідно ст.ст.19,22 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязанні діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" ( у редакції чинній на дату призначення його пенсії) передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Розмір його пенсії було визначено із розрахунку 90% суми заробітної плати, тому саме такий розмір відсотку заробітної плати має бути застосовано при її розрахунку на підставі довідки, яку він подав. На час набуття права на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», Закон надавав йому право на її перерахунок у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи. Рішенням Конституційного Суду України від 08.06.2016 року №4-рп/2016 п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 від 02.03.2015 року визнано таким, що не відповідає Конституції України. Враховуючи вищевикладене, правові позиції викладені у рішеннях Європейського суду з прав людини "Кечко проти України" від 08.11.2005 року, "Суханов та Ільченко проти України" від 26.09.2014 року позивач просить позов задоволити.
Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 06.10.2016 року у справі було відкрито скорочене провадження з 05.04.2016 року, позов за період з 01.12.2015 року по 04.04.2016 року включно залишено без розгляду.
Відповідачу у передбаченому законом порядку було направлено позовну заяву та надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.
Відповідач подав до суду письмові заперечення проти адміністративного позову, вказавши, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших законів, у зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними законами, не перераховуються. Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 28.12.2014 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Водночас, п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року. Закон України "Про державну службу" №3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставі Закону №889-VІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні і пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу не має.
Згідно ч. 4ст. 183-2 КАС Українисуддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
З урахуванням того, що у справі наявні достатні докази, суддя приходить до висновку про можливість ухвалення судового рішення без проведення судового засідання, а відтак у відповідності до ч. 4ст. 183-2 КАС Українисправа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09.02.2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90%, від заробітної плати, яка станом на 01.09.2016 року становить 5622,82 грн., що підтверджується пенсійним посвідченням №1863315874, письмовими запереченнями відповідача та листом останнього від 21.09.2016 року №604/К-12.
09.09.2016 року ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому з заявою про проведення йому перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і надав довідку про заробітну плату Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Листом №604/К-12 від 21.09.2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому відмовлено ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та деяких інших законів. У зв'язку з чим, з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами не перераховуються. Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції від 28.12.2014 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. На даний час відсутня постанова КМУ про здійснення перерахунку раніше призначених пенсій. Закон України "Про державну службу" №3724-ХІІ від 16.12.1993р. втратив чинність на підставі Закону №889-VІІІ від 10.12.2015 року, відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до норм Закону України «Про державну службу» в редакції від 16.12.1993 року не має.
Згідно з ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.
Статтею 37 Закону «Про державну службу» №3723-XII урегульовано пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII (у редакції, на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час виникнення спірних правовідносин час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час звернення із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначався постановою КМ України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року.
У відповідності до п. 4 даної Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 вказаної Постанови №865 (у редакції від 25.03.2014 р.), перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики України. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики України за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою КМ України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до вказаної Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 р., а саме: виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Зазначеною Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (09.09.2016 р.), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, на даний час повинні застосовуватися норми ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу).
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
У зв'язку з чим, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01 вересня 2016 року, так як позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому із заявою про перерахунок пенсії 09.09.2016 року.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково та визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю; зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2016 року в розмірі 90% від розміру заробітної плати, вказаної в довідці Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року. В задоволенні решти позовних вимог, слід відмовити.
Керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст. ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» в редакції 1993 року, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст. ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17, 86, 94, 159, 160, 162, 183-2 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю відповідно до довідки Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2016 року в розмірі 90% від розміру заробітної плати, вказаної в довідці Управління держпраці у Хмельницькій області №5167/16 від 02.09.2016 року, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), з врахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Судові витрати в сумі 551,20 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: