Справа № 216/3917/16-ц
провадження №2-о/216/106/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2016 року
Центрально-Міський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:
головуючогосудді - ОСОБА_1,
при секретарі Городнічевій Т.О.
за участю заявника - ОСОБА_2
представника
заінтересованої особи - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду, у м. Кривому Розі, цивільну справу за заявою ОСОБА_2, про встановлення факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", із залученням заінтересованої особи - Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради м. Кривий Ріг,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (далі Заявник) звернувся до суду з вище вказаною заявою, в обґрунтування вимог заяви зазначено, що з 2005 рок у до початку 2015 року, будучи офіційно зареєстрованим у ІНФОРМАЦІЯ_1, фактично проживав зі своєю дружиною ОСОБА_4 та сином ОСОБА_5 в Автономній Республіці Крим. На початку 2015 року, коли після окупації АРК погіршилося ставлення місцевих жителів до прихильників України і української влади, якими є всі члени його родини, їм довелося виїхати на материкову територію України, до своїх родичів.
Після переїзду Заявник відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" звернувся до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ОСОБА_6 ради для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Проте, у видачі такої довідки йому було відмовлено, через відсутність у паспорті Заявника відмітки про реєстрацію місця проживання на території АРК. 13.01.2016 року у законодавстві України були прийняті зміни щодо внутрішньо переміщених осіб, після чого, він знову подав до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення про взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи. У лютому 2016 року отримав відмову у внесенні його до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Однак Управління праці та соціального захисту населення взагалі не було взято до уваги, що його дружині на праві власності належить житловий будинок №44 по вулиці Партизанській в смт. Щебетовка Автономної Республіки рим, відповідно до договору купівлі-продажу від 29.12.2005 року. Крім того, з 2007 року по 2015 рік заявник безпосередньо оплачував рахунки за комунальні послуги за адресою: АРК, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, 44, про що свідчить абонентська книжка по розрахунку за електроенергію та його підписи у квитанціях. Його дружина народжувала їх дитину ОСОБА_5 ОСОБА_7 01.04.2012 року у місті Феодосія АР Криму, також амбулаторна карта була заведена. Їх родині належить собака породи сибірська хаска, документи на якого його дружина в АР Крим у 2011 році, в 19.03.2015 р. проходила ветеринарний огляд, та інші документи.
У зв'язку із вище викладеним, Заявник просить суд встановити факт, що станом на 200 лютого 2014 року, коли почалася окупація території Автономної Республіки Крим, він мав фактичне місце проживання: ОСОБА_8 Республіка Крим, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, буд. 44.
Присутній у судовому засіданні заявник ОСОБА_2 підтримав заяву у повному обсязі та просив суд її задовольнити.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_3 у судовому засіданні, заперечувала щодо задоволення заяви.
Вислухавши пояснення заявника, представника заінтересованої особи, свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Так, факт проживання Заявника на території Автономної Республіки Крим, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, буд. 44, підтверджується письмовими доказами, а саме:
- згідно свідоцтва про шлюб Заявник перебуває у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 з 28 жовтня 2011 року (а.с. 8), а його дружині на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 29 грудня 2005 р. на праві приватно власності належить житловий будинок № 44 по вулиці Партизанська, смт. Щебетівка, Автономна Республіка Крим з усіма надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: Партизанська та земельна ділянка, розташована за вище вказаною адресою (а.с. 10-16);
- із свідоцтва про народження сина заявника та його дружини, ОСОБА_2 ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, вбачається, що місцем його народження є місто Феодосія, Автономна Республіка Крим (а.с.9);
- амбулаторна карта розвитку дитини, на сина ОСОБА_5, підтверджує, що місцем проживання був Федосіївський район, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, 44 (а.с. 27);
- протоколом про адміністративне правопорушення відносно Заявника, за порушення терміну реєстрації дитини , з кого вбачається, що він був складений Відділом реєстрації актів цивільного стану Федосійського міського управління юстиції (а.с. 33);
- згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу № САО 832559 , Заявнику належить автомобіль ВАЗ 21213, який було видано ВРЕР ДАІ з обслуговування міст Феодосія, Судак та Кіровського району (а.с. 32).
Крім того, факт того, що заявник ОСОБА_2 у 2014 році проживав на території Автономної Республіки Крим, смт. Щебетовка, підтверджується показаннями свідків, а саме свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11 (сусіди), що знають матір заявника, зі слів якої їм відомо, що її син мешкав у Криму зі своєю родиною, свідки лише періодично бачила заявника, який приїздив на свята до своєї матері, а з весни 2015 року він повернувся до м. Кривого Рогу, у зв'язку з анексією Криму.
Свідки ОСОБА_12 та ОСОБА_8, знають заявника з 2005 року, мають дружні відносини, заявник допомагав з оформленням земельних ділянок на території смт. Щебетовка, АРК, та їх земельні ділянки були по сусідству, з родиною ОСОБА_2. Вони у період з 2011 по 2014 рік включно приїздили до смт. Щебетовка, АРК у гості до заявника та його сімї, та там заявник.
Свідок ОСОБА_4 (дружина заявника) , показала, що вона разом з чоловіком у 2005 році переїхали до смт. Щебетовка, Федосівського районону, АРК, там де у них народився син. На території Криму вони почали відбудовувати будинок та вести господарство, у зв'язку із анексією Криму у березні 2015 року вимушені були переїхати до міста ОСОБА_6 .
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підстав доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Саме на заявника, з урахуванням специфіки розгляду справ в порядку окремого провадження, було покладено обов`язок довести ті обставини, на які він посилався як на підставу своїх вимог (ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ЦПК України)
Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення інших фактів, в тому числі, проживання на певній території заявника в порядку окремого провадження в тих випадках, коли від цих фактів залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (ч.3 ст. 1 Закону).
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Заявник звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної в місті ради щодо взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, однак отримав письмову відмову за №10/01-31/564 від 01.02.2016 року про внесення заявника до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (а.с. 39).
Частиною 7 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII передбачено, що разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви. У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо). У передбаченому абзацом третім цієї частини випадку уповноважений орган, визначений частиною третьою цієї статті, зобов'язаний розглянути заяву про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу заявнику довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або про відмову у видачі довідки з обов'язковим зазначенням підстави відмови, яке підписується керівником цього органу.
Відповідно до ч.1 ст.29 ЦК України місцем проживання особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому, у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Враховуючи викладені вище обставини, суд вважає викладені вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, встановивши факт, що станом на 20 лютого 2014 року, коли почалася окупація території Автономної республіки Крим, ОСОБА_2, паспорт серії АК №455464, виданий Центр-Міським РВ у м. Кривому Розі МУ УМВС України в Дніпропетровській області України, ідентифікаційний код НОМЕР_1, мав фактичне місце проживання: ОСОБА_8 Республіка Крим, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, будинок 44.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212-215,256 ЦПК України, Законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_2, - задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт проживання ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, паспорт серії АК №455464, виданий Центрально-Міським РВ у м. Кривому Розі МУ УМВС України в Дніпропетровській області, ідентифікаційний код НОМЕР_1, станом на 20 лютого 2014 року за адресою ОСОБА_8 Республіка Крим, смт. Щебетовка, вул. Партизанська, будинок 44.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення. Особи, які не були присутні під час проголошення рішення вправі скористуватися правом на оскарження протягом десяти днів з моменту отримання копії рішення.
Суддя: О.І.Бондарєва