ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2016 року м. Київ К/800/54234/15
Колегії суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого Приходько І.В.
суддів Бухтіярової І.О.
Маринчак Н.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 р.
у справі № 815/4353/14
за позовом Державного підприємства «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного комітету України з державного матеріального резерву
до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної податкової інспекції у Комінтернівському районі Головного управління ДФС в Одеській області
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру в Одеській області
про скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2007 р. Державне підприємство «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного комітету України з державного матеріального резерву (далі - позивач, ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів») звернулось до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС (далі - відповідач, СДПІ з обслуговування ВП у м. Одесі), в якому просило скасувати податкові повідомлення-рішення СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі від 23.10.2006 р. № 00005413312/0, від 21.11.2006 р. № 00005413312/1, від 30.01.2007 р. № 00005413312/2 про визначення податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» за платежем «земельний податок з юридичних осіб», на загальну суму 126486,08 грн., у т.ч. 84210,72 грн. за основним платежем та 42275,36 грн. - штрафними (фінансовими) санкціями.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2015 р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16.03.2015 р.скасовано та прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення СДПІ з обслуговування ВП у м.Одесі Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 00005413312/2 від 30.01.2007 р. щодо визначення ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб та штрафних (фінансових) санкцій, у загальному розмірі 126 486,08 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові в повному обсязі, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Позивач у запереченнях на касаційну скаргу просив касаційну скаргу податкового органу відхилити, постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, як таку, що прийнята у відповідності до норм матеріального права.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі положень статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідачем проведено позапланову невиїзну документальну перевірку фінансово-господарської діяльності позивача з питань правильності нарахування та сплати земельного податку за період з 01.01.2006 р. по 31.08.2006 р. , за результатами якої складено акт № 380/13-31.2/05519327/62 від 06.10.2006 р.
За висновками акта перевірки позивачем не надано до СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі податкового розрахунку земельного податку за 2006 рік, чим порушено вимоги ст.14 розділу 6 Закону України «Про плату за землю», що призвело до заниження податку на загальну суму 84 210,72 грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 00005413312/0 від 23.10.2006 р. щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб у загальному розмірі 126 486,08 грн, з яких 84 210,72 грн. - основний платіж та 42 275,36 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
За результатами адміністративного оскарження скарги платника залишені без задоволення, прийняті податкові повідомлення-рішення № 00005413312/1 від 21.11.2006 р. та № 00005413312/2 від 30.01.2007 р., якими доведено нові граничні строки сплати податкових зобов?язань.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно Державного акту на право постійного користування землею серії II-Од № 000010 від 17.10.2003 р. Державному підприємству «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» надано у постійне користування 17,049 га землі для експлуатації та обслуговування комбінату хлібопродуктів.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 № 2535-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно ст. 14 цього Закону платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Відповідно до ст. 15 Закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст. 17 Закону України «Про плату за землю»).
Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст.20 Закону України «Про плату за землю»).
30.01.2006 р. позивачем було надано до ДПІ в Комінтернівському районі Одеської області податковий розрахунок земельного податку на 2006 рік, згідно якого загальна сума земельного податку на 2006 рік, яка підлягає сплаті за даними платника складає 7 258,78 грн. та відповідно цього розрахунку земельний податок сплачувався позивачем до ДПІ в Комінтернівському районі Одеської області.
Листом № 46 від 20.01.2006 р. позивач довів до відома СДПІ по роботі з ВПП в Одеській області, що відповідно до листа Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів №13-02-14 від 20.01.2006 р. земельна ділянка, якою користується ДП «Куліндорівський КХП», згідно річної статистичної звітності форми 6-ЗЕМ станом на 01.01.2006 р. знаходиться в межах Комінтернівського району Одеської області у зв'язку з чим, починаючи з 01.01.2006 р. земельний податок підприємство буде сплачувати до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, посилався на ті обставини, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2014 р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015р., по справі № 2-а-457/08/1570, відмовлено в задоволенні адміністративного позову ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» Державного агентства резерву України до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління Міндоходів, треті особи, що не заявляють самостійних вимог, Комінтернівська селищна рада Одеської області, Одеська міська рада, Головне управління Держземагенства в Одеській області, Управління Держземагенства у м. Одесі Одеської області, Управління Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області, Державна податкова інспекція у Комінтернівському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області, Одеська регіональна філія ДП «Центр державного земельного кадастру» про скасування податкових повідомлень-рішень від 08.06.2007 р. № 0000291620/0, від 15.08.2007 р. № 0000291620/1, від 17.09.2007 р. №0000291620/2 щодо визначення суми податкового зобов'язання по земельному податку.
В межах розгляду означеної справи, судами з'ясовано, що ДП «Куліндорівський КХП» отримало Державний акт на право постійного користування землею від 17.10.2003 №1 за адресою: Куліндорівський промвузол, площа земельної ділянки складає 17,0490 га. та відповідно до Закону України «Про плату за землю» ДП «Куліндорівський КХП» є платником земельного податку.
На запит СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі від 15.05.2006 р. № 2419/10/13-3.2/354 Міським управлінням земельних ресурсів листом від 30.05.2006 № 851-ДР (вхід.№ 406/9 від 26.06.2006 р.) повідомлено, що згідно Державної статистичної звітності форми 6-Зем, станом на 01.01.2006 р., земельна ділянка за адресою: Куліндорівський промвузол знаходиться в адміністративно-територіальних межах м.Одеси.
Також, на запит СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі від 30.05.2006 р. № 3246/9/13-31.2/569 від Одеської міської ради отримано відповідь від 21.07.2006 р. № 02-05/939-04, що ДП «Куліндорівський КХП» знаходиться у межах м.Одеси.
На запит СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі від 21.08.2006 р. № 7571/10/13-31.2/1476 Одеським обласним управлінням земельних ресурсів Держкомзему України 15.09.2006 р. (вих.№2-6-05/0103 від 11.09.2006 р.) повідомлено, що згідно наданої Одеським міським управлінням земельних ресурсів та Комінтернівським районним відділом земельних ресурсів інформації земельна ділянка, якою користується ДП «Куліндорівський КХП», згідно державної статистичної звітності з кількісного обліку земель форми 6-Зем «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності», станом на 01.01.2006 р., виключена із земель Комінтернівського району та включена до меж міста Одеси.
Згідно пояснень Управління Держземагенства у місті Одесі Одеської області, відповідно до постанови Верховної Ради України «Про зміну меж міста Одеси Одеської області» №3064-III від 07.02.2002 р. та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 14.12.1998 р. №788/3228, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.12.1998 р. за № 788/3228, Управлінням з 01.06.2006 р. прийнято до обліку 16242,0 га земель міста. Зазначена земельна ділянка ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» площею 17,049 га увійшла до меж міста Одеси.
Відтак, судами першої та апеляційної інстанцій у справі № 2-а-457/08/1570 встановлено, що земельна ділянка ДП «Куліндорівський комбінат хлібопродуктів» площею 17,049 га станом на 01.01.2006 р. включена до меж міста Одеси, у зв'язку з чим платник податку повинен був подати звітність за 2006 рік за місцезнаходженням земельної ділянки до СДПІ по роботі з ВПП у м. Одесі та сплачувати земельний податок до бюджету міста Одеси/
На підставі зазначеного, судом першої інстанції при розгляді даного спору зроблено висновок, що прийняття СДПІ по роботі з ВПП у м.Одесі оспорюваних податкових повідомлень-рішень про донарахування позивачу земельного податку у загальному розмірі 84 210,72 грн. є правомірним.
Суд апеляційної інстанції, скасовуючи рішення суду першої інстанції, дійшов висновку про необґрунтованість здійснених відповідачем нарахувань на підставі того, що земельна ділянка, площею 17,0494 га, за адресою: Куліндорівський промвузол, знаходиться у постійному користуванні позивача на підставі відповідного Державного акту, який видано підприємству Комінтернівською РДА згідно з рішенням № 755 від 07.10.2003 р., тобто станом на момент отримання правовстановлюючого документу - дана ділянка належала до земель Комінтернівського району Одеської області.
В подальшому між різними суб'єктами владних повноважень м. Одеси та Комінтернівського району Одеської області виник спір щодо приналежності певних земель Комінтернівського району до м. Одеси, так як Постановою Верховної Ради України «Про зміну меж міста Одеси Одеської області» № 3064-III від 07.02.2002 р. передано до меж міста Одеси зокрема й певну кількість земель Комінтернівського району, у тому числі і земельну ділянку, яка знаходиться в користуванні у позивача, проте Державний акт про право власності на землю відсутній.
Вказаний спір існував і на час виникнення спірних правовідносин, оскільки за даними Публічної кадастрової карти України, станом на жовтень 2015 року, земельна ділянка, яка знаходиться у користуванні у позивача, за кадастровим номером 5122782600:00:001:00008 належить до земель Комінтернівського району Одеської області, а не м. Одеси, що підтверджується відповідним Витягом з Державного земельного кадастру.
З метою правильного визначення своїх грошових зобов'язань зі сплати земельного податку у 2006 році, підприємством направлялись численні запити до різних суб'єктів владних повноважень, зокрема до ДПІ у Комінтернівському районі Одеської області, яким надано відповіді № 3673/10/15 від 20.07.2005 р. та № 4256/10/15 від 15.08.2005 р., що зазначена земельна ділянка позивача належить до земель саме Комінтернівського району. Позивачу також направлено попередження від Красносільської сільської ради, у якому вказано про необхідність сплати податку до Комінтернівського району, повідомлення від Комінтернівської РДА з аналогічним змістом та листи від Комінтернівського районного відділу земельних ресурсів, у яких прямо вказано про приналежність даної земельної ділянки до Комінтернівського району.
За встановлених обставин, судова колегія погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що позивач, встановивши приналежність своєї земельної ділянки до земель Комінтернівського району Одеської області правомірно подав розрахунок до ДПІ у Комінтернівському районі та сплатив земельний податок у розмірі 4 839,20 грн. до місцевого бюджету, що підтверджено відповідними платіжними документами та сторонами не заперечується.
Доводи касаційної скарги не дають підстав вважати, що судом апеляційної інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів наявності державного акту України, яким би були посвідчені нові межі міста Одеси, які б включали і спірну земельну ділянку, чи витягу з Державного земельного кадастру.
Не надання відповідачем правовстановлюючих документів на підтвердження належності спірної земельної ділянки до відповідної адміністративно-територіальної одиниці (м.Одеси) стало підставою для прийняття Вищим адміністративним судом України ухвали від 31.05.2016 р. про скасування ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 р. та постанови Одеського окружного адміністративного суду від 16.07.2014 у справі № 2а-457/08/1570, покладених в основу рішення суду першої інстанції, та направлення справи на новий розгляд до суду першої інстанції.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судом апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності до норм матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення суду апеляційної інстанції не встановлено.
Керуючись ст. ст. статтями 160, 167, 220, 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.10.2015 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-239№ КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий суддя І.В. Приходько
Судді І.О. Бухтіярова
Н.Є. Маринчак