У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 686/9450/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Мороз В.О.
Суддя-доповідач: Кузьмишин В.М.
13 жовтня 2016 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Кузьмишина В.М.
суддів: Боровицького О. А. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Виконавчого комітету Хмельницької міської ради на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 липня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування акту та рішення органу місцевого самоврядування в частині,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із позовом до Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про скасування акту та рішення органу місцевого самоврядування в частині.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 липня 2016 року даний позов задоволено частково.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.
Сторони у судове засідання не з'явились, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені завчасно та належним чином.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 196, п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України, колегія суддів визнала за можливе здійснювати апеляційний розгляд за відсутності представників сторін у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, що п. 1.3 рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 12.03.2015 року № 192 на підставі поданих матеріалів та документів, вирішено затвердити акт визначення розміру збитків поданий Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, а саме акти визначення розміру збитків, заподіяних внаслідок використання земельної ділянки площею 0,0500 га. по вул. Разіна,8/1 громадянкою ОСОБА_2 без правовстановлюючих документів.
Відповідно до акту визначення розміру збитків від 16.02.2015 р. Комісія для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, яка діє на підставі рішення виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.07.2012р. №657 встановила, що земельна ділянка площею 0,0500 га., що знаходиться в АДРЕСА_2 використовується громадянкою позивачем без правовстановлюючих документів на землекористування. Нормативна грошова оцінка 1 м2 становить 950,56 грн., період використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів: з 01.12.2011р по 01.12.2014р. Цільове використання земельної ділянки - для обслуговування гаражів. Розмір збитків, заподіяних Територіальній громаді становить - 42 775,20 грн.
Із протоколу № 1 засідання комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам від 16.02.2015 р. вбачається, що на порядок денний було поставлено також питання розгляду матеріалів щодо визначення збитків власникам землі внаслідок використання земельних ділянок без правовстановлюючих документів позивачем Начальник управління земельних ресурсів доповів про факти такого використання, а саме : громадянка ОСОБА_5 є власником приміщення гаражів по АДРЕСА_2 згідно договору дарування від 18.09.2003р. р/н 5845. Право власності громадянки на вищезазначене нерухоме майно підтверджується довідкою Хмельницького БТІ від 07.11.2014р. №6787/01-15. Рішенням 19-ї сесії міської ради від 29.08.2012р. №52 гр. ОСОБА_5 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул.Разіна,8/1 для обслуговування гаражів. Станом на 01.11.2014р. проект землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки та надання її в оренду в управління земельних ресурсів та земельної реформи не надходив. Право користування земельною ділянкою відповідно до положень діючого земельного законодавства не оформлено. Позивач не сплачує коштів за її використання, чим завдає міській раді збитій у вигляді неодержаних доходів від орендної плати за землю. Розмір нарахованих збитків зазначений у додатку 4 до протоколу. В обговоренні питання взяли участь ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8
Задовольняючи позов частково суд першої інстанції виходив із його обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
За змістом ст.ст.19,144 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать зокрема підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів. До делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів.
Згідно із ст.ст.12,152,157 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема і здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема і відшкодування заподіяних збитків. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам визначений постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, пунктом 1 якого встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановлення обмежень щодо їх використання, погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. Відшкодуванню підлягають, зокрема інші збитки власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, включаючи і неодержані доходи, якщо вони обґрунтовані. Неодержаний доход - це доход, який міг би одержати власник землі, землекористувач, у тому числі орендар, із земельної ділянки і який він не одержав внаслідок її вилучення (викупу) або тимчасового зайняття, обмеження прав, погіршення якості землі або приведення її у непридатність для використання за цільовим призначенням у результаті негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 26.07.2012 р. № 657 «Про створення комісій для визначення збитків власникам землі та землекористувачам» вирішено створити комісію для визначення збитків власникам землі та землекористувачам у складі згідно з додатком. Установлено, що посадові особи Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області, міської санітарно-епідеміологічної станції та територіального органу Держсільгоспінспекції залучаються до роботи комісії у разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням; результати роботи комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам оформляються відповідними актами, які підписуються головою комісії та її секретарем; до актів за результатами роботи комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам додаються відповідні розрахунки, що стали підставою для визначення розмірів збитків; розрахунки для визначення збитків власникам землі та землекористувачам для розгляду на комісії проводить та подає управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів на підставі: нормативної грошової оцінки земельної ділянки - у випадку, коли договір оренди землі або акт на право постійного користування вже підготовлений; нормативної грошової оцінки або вартості 1 кв. м. земельної ділянки, які управлінням земельних ресурсів та земельної реформи мають бути отримані в Управлінні Держкомзему в м Хмельницькому Хмельницької області - у випадку, коли договір оренди землі або акт на право постійного користування ще не підготовлений. Акти за результатами роботи комісії для визначення збитків власникам землі та землекористувачам для затвердження на черговому засіданні виконавчого комітету вносяться головою комісії.
З огляду на викладене, аналізуючи положення Земельного кодексу України, Цивільного кодексу України та Порядку №284 колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що чинним законодавством відповідачу надано право створювати комісії для визначення розміру збитків завданих самовільним використанням землі та затверджувати акти цих комісій, а обґрунтованість визначення розміру завданих збитків та наявність правових підстав для їх стягнення повинні перевірятися судами під час розгляду позову про стягнення вказаних збитків.
Наведене відповідає висловленій Верховним Судом України правовій позиції, викладеній в його постанові від 19 травня 2015 року у справі №21-226а15, яка полягає у тому, що у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
При цьому, колегія суддів погоджується із твердженням суду першої інстанції про те, що визначення розміру збитків, заподіяних тимчасовим зайняттям земельної ділянки міста від 16 лютого 2016 року, складеного комісією по визначенню збитків, без участі ОСОБА_2 (повідомлення про виклик на засідання Комісії на 03.02.2015 р. направлено за адресою АДРЕСА_1, а повідомлення на 16.02.2016р. (коли відбулося засідання) не направлялося взагалі, матеріали справи такого не містять, суду не надавалося) відбулося з порушенням Порядку №284.
Відповідно до п.2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 року, розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними-державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад, до складу яких включаються представники цих органів, власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, представники органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення), рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Всупереч зазначеним вимогам ОСОБА_2 до складу зазначеної комісії не була включена, оскільки не запрошувалася на засідання комісії, що є неправомірним. Посилання апелянта, що склад комісії визначений рішенням виконкому і не є предметом спору, колегія суддів оцінює критично, зважаючи, що вищевказаним Порядком чітко регламентовано визначення складу уповноваженого органу (комісії) по визначенню збитків.
Як слідує із матеріалів справи листом від 23.01.2015 року № 247/02-01-14 позивачу було направлено в м. Київ, вул. Підвисоцького, 12 а, кв. 23 відповідне повідомлення про запланований розгляд Комісією питання, що вимагає її участі, із зазначенням місця, дати та часу такого засідання 03.02.2015 року о 15 годині.
З листа управління земельних ресурсів та земельної реформи від 20.04.2015 року №1644/1349/02-01-11 засідання комісії було перенесено з 03.02.2015 року на 16.02.2015 р. та вказано, що землекористувачі, які запрошувалися на засідання комісії, про перенесення засідання були проінформовані в телефонному режимі.
Матеріали справи не містять відомостей про те, що позивач запрошувалася на засідання комісії 16.02.2015 р.
При цьому, судом правильно встановлено, що офіційним місцем реєстрації та місцем фактичного проживання ОСОБА_2 є: АДРЕСА_3 Саме на цю адресу мали бути направлені повідомлення Комісії та інші документи.
Зважаючи на викладене, що судом першої інстанції правильно встановлено порушення процедури при прийняті оскаржуваного рішення, за таких обставин суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про часткове задоволення позову.
З врахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження під час її розгляду, а відтак, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Виконавчого комітету Хмельницької міської ради залишити без задоволення, а постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 29 липня 2016 року - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.
Головуючий Кузьмишин В.М. Судді Боровицький О. А. Сушко О.О.