ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
19 жовтня 2016 року 09:10 справа №826/44/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Бета-Агро-Інвест"до1. Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області 2. Державної фіскальної служби Українипровизнання дій протиправними, зобов'язання вчинити діїО Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бета-Агро-Інвест" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Бета-Агро-Інвест") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Ясинуватської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (далі по тексту - відповідач 1, Ясинуватська ОДПІ) та Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач 2), в якому просить: 1) визнати протиправними дії відповідача 1 щодо визначення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань позивача у розмірі 53 796,23 грн.; 2) зобов'язати відповідач 1 визначити суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань позивача у розмірі 202 890,14 грн.; 3) зобов'язати відповідача 2 зареєструвати та збільшити суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань позивача у розмірі 202 890,14 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 лютого 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/44/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 15 липня 2016 року судом замінено первинного відповідача 1 його правонаступником - Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області; представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідачів до суду не прибули, у зв'язку із чим, на підставі частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до витягу електронного адміністрування ПДВ від 21 вересня 2015 року №21315966 платника податку ТОВ "Бета-Агро-Інвест" сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом а 01 липня 2015 року становить 53 796,23 грн.
Позивач вважає, що дії Ясинуватської ОДПІ щодо визначення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 53 796,23 грн. є протиправними, оскільки переплата з податку на додану вартість ТОВ "Бета-Агро-Інвест" станом на 01 липня 2015 року насправді складає 202 890,14 грн., про що зазначено в акті звірки з бюджетом від 21 травня 2015 року №1845-20, підписаному з боку позивача та відповідача 1.
Відповідачі у письмовому запереченні проти позову визнали, що згідно з даними інтегрованої картки ТОВ "Бета-Агро-Інвест" станом на 30 червня 2016 року значилась переплата у сумі 22 890,14 грн., однак зазначили відсутність правових підстав для відображення даної суми в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, оскільки дана переплата виникла за рахунок податкового повідомлення-рішення за формою В2 від 24 березня 2009 року №00001623200 та не вважається переплатою грошима.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред'явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 2001.1статті 2001 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку:
суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних;
суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України;
суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість;
суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2001.2статті 2001 Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
За правилами пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою:
SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ,
де:
SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SМитн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
SПопРах - загальна сума поповнення рахунку в системі електронного адміністрування податку з поточного рахунку платника;
SНаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
SВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
SПеревищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пункт 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що 01 липня 2015 року зареєстрованим платникам податку автоматично збільшується розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, на суму середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців/4 квартали.
Така сума збільшення щокварталу підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, станом на дату такого перерахунку. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком.
Суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу. На суму такого збільшення:
зменшується сума, задекларована до сплати до бюджету звітного періоду або збільшується сума від'ємного значення, задекларована в звітному періоді;
помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість вважаються погашеними.
29 липня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" від 16 липня 2015 року №643-VIII, яким пункт 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено у новій редакції, а саме встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 01 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом:
3) протягом 10 календарних днів після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" на суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01 липня 2015 року. На суму такого збільшення одноразово:
а) якщо за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року/II квартал 2015 року платником податку задекларовано суми податку на додану вартість до сплати до бюджету, - зменшується контролюючим органом в інформаційній системі показників стану розрахунку платників інформаційної бази контролюючого органу така сума, задекларована до сплати до бюджету за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року/II квартал 2015 року, з одночасним зменшенням суми податку, що підлягає перерахуванню з рахунку платника в системі електронного адміністрування податку до бюджету, що зазначається у реєстрі, на підставі якого орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, здійснює таке перерахування;
б) якщо за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року/II квартал 2015 року платником податку задекларовано суми податку на додану вартість до сплати до бюджету в розмірі, що є меншим ніж сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01 липня 2015 року або задекларовано від'ємне значення податку, - збільшується платником податку сума від'ємного значення, сформована за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року/III квартал 2015 року, яка переноситься до податкової звітності з податку звітного (податкового) періоду за серпень 2015 року/IV квартал 2015 року.
Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість вважаються погашеними одночасно із збільшенням суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Таким чином, наявні у платника податку на додану вартість суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 01 липня 2015 року автоматично збільшують суму податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу.
Сторонами визнається, що станом на 30 червня 2016 року за ТОВ "Бета-Агро-Інвест" значилась переплата у сумі 202 890,14 грн.
Відповідно до частини третьої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Таким чином, обставини наявності у ТОВ "Бета-Агро-Інвест" суми помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 202 890,14 грн. суд вважає встановленими.
Враховуючи викладене, вказана сума має бути відображена у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
На думку відповідачів, спірна сума переплати не може збільшувати реєстраційну суму податку на додану вартість , оскільки не може вважатися переплатою грошима.
Доказами в адміністративному судочинстві, за визначенням частини першої статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України, є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
У відповідності до частин першої та четвертої статті 70 цього Кодексу, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідачі, на яких покладено тягар доказування, не надали суду будь-яких доказів, які б вказували, що переплата у сумі 202 890,14 грн. виникла не внаслідок помилкової та/або надміру сплати суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість, а з інших підстав.
Крім того, відповідачі не обґрунтували причини відображення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань позивача з податку на додану вартість на рівні 53 796,23 грн. та не надали доказів, які б підтверджували таку суму.
Враховуючи викладене, суд дійшов виску про необхідність зобов'язати Державну фіскальну службу України, яка відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" організовує на централізованому рівні систему електронного адміністрування податку на додану вартість, відобразити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань ТОВ "Бета-Агро-Інвест" з податку на додану вартість у розмірі 202 890,14 грн. та задовольнити позовні вимоги у цій частині.
У той же час суд не погоджується із вимогами про визнання протиправними дій Ясинуватської ОДПІ щодо визначення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань позивача у розмірі 53 796,23 грн. та про зобов'язання визначити суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 202 890,14 грн., оскільки відповідач 1 не наділений повноваженнями щодо внесення будь-яких змін до системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, Державною фіскальною службою України не доведено правомірність своїх дій у відповідності до вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у свою чергу позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його вимоги до Ясинуватської ОДПІ, тому, виходячи з формулювання позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ "Бета-Агро-Інвест" підлягає частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Бета-Агро-Інвест" задовольнити частково.
2. Зобов'язати Державну фіскальної служби України відобразити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю "Бета-Агро-Інвест" з податку на додану вартість у розмірі 202 890,14 грн. (двісті дві тисячі вісімсот дев'яносто гривень чотирнадцять копійок).
3. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бета-Агро-Інвест" понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 218,00 грн. (одну тисяч двісті вісімнадцять гривень нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.А. Кузьменко
Судді Р.О. Арсірій
О.П. Огурцов