Постанова № 62108617, 13.10.2016, Покровський міськрайонний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Красноармійський міськрайонний суд Донецької області)

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
235/5867/16-а
Номер документу
62108617
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/235/77/16

Справа № 235/1939/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

13 жовтня 2016 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі головуючої судді Величко О.В.,

при секретарі Долгопольської А.В.

за участю позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красноармійську

адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що вона знаходиться на обліку в Красноармійському об'єднаному управління пенсійного фонду України та отримує пенсію у відповідності до Закону України « Про державну службу» з 13.06.2002 року. Пенсія їй була призначена за віком відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати, що підтверджено розпорядженням УПФУ № 154563 від 08.08.2007 року. Останній перерахунок її пенсії був зроблений в лютому 2013 році згідно рішення Красноармійського міськрайонного суду, розпорядження УПФУ № 154563 від 25.03.2014 року. 09.12.2015 року КМУ прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», відповідно до якої у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками до постанови КМУ від 09.03.2006 року № 268 « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Постановою КМУ від 06.04.2016 року № 292 « Про деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році» затверджені схеми посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці згідно з додатком 2, перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці, згідно з додатком 3.

Вона звернулась до відповідача із заявою про надання їй довідки про заробітну плату, що подається до перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.

Листом № 15804/Г\05-12-11 від 19.08.2016 року в наданні довідки їй було відмовлено на підставі того, що порядок та підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-Х11 «Про державну службу» до 01.12.2015 року було визначено пунктами 4 та 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 « Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», тобто відсутні правові підстави для видачі довідок д, затвердженої постанови правління Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії від 04.09.2013 року № 15-1. Позивачка просить визнати протиправним відмову Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області в наданні Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», зобов'язати відповідача надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, з урахуванням Постанови КМУ від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з урахуванням вимог Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році», та стягнути понесені судові витрати.

В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги, наполягала на їх задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив справу слухати без участі представника. В наданих суду запереченнях зазначив, що з 01.12.2015 року підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону, та відповідно, видачі довідок непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено пенсію, форми яких затверджено постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 відсутні.. Просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Відповідно до п. 4 ч. 1ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Пунктом 1 частини 2 цієї статті також передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Згідно з ч. 1 ст. 22 КАС України позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.

Чинним законодавством встановлено складові грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсій. Ці складові вносяться у довідку, яка складається для подання до територіальних органів Пенсійного фонду України, відомості якої враховуються останніми при призначенні та перерахунку пенсії.

Отже, питання видачі довідки про складові грошового забезпечення є частиною процедури обчислення розміру пенсії.

У даній справі позивач звернувся у суд з метою захисту свого права на отримання пенсії у розмірі, який він вважає відповідним закону. При цьому, ним обрано спосіб захисту свого права у вигляді вимог до Красноармійської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, яке виконує певні функції у процедурі обчислення та перерахунку пенсій.

Таким чином, даний публічно-правовий спір підпадає під категорію справ, визначених пунктом 4 частини 1 ст. 18 КАС , які підсудні місцевим загальним судам, як адміністративним, адже пов'язаний із обчисленням пенсійних виплат.

Отже, дана адміністративна справи підсудна місцевому загальному як адміністративному суду, а не окружному адміністративному суду.

У ч. 1 ст. 1 Закону України « Про оплату праці» № 108/95-ВР від 24.03.1995 року (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою ст. 33 Закону « Про державну службу» № 3723-Х11 від 16.12.1993 року (далі - Закон № 3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України « Про державну службу» ( у редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно зі ст. 37-1 Закону ( що діяв на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України « Про оплату праці» передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Статтею 66 Закону « Про пенсійне забезпечення « № 1788-Х11 від 05.11.1991 року (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26.06.1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058-1У від 09.07.2003 року до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (у редакції з 31.12.2015, що діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова № 865) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією , не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це б суперечило ст.. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Частиною першою 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Як було зазначено вище, видача спірної довідки про заробітну плату, є частиною процесу обчислення розміру пенсії і як наслідок її виплати.

Згідно рішення Європейського Суду з прав людини по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Крім того, в силу ч. 4 ст. 8 КАС України , не може бути підставою для відмови у вирішенні справи відсутність законодавства, яке регулює спірні відносини, у тому числі і відсутність порядку розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії.

Враховуючи вищезазначені норми права, обставини справи, зокрема той факт, що питання видачі довідок про складові грошового забезпечення є частиною процедури обчислення пенсії, проте до функції державної об'єднаної податкової інспекції не входить питання призначення пенсії, видача довідок про складові грошового забезпечення відповідачем є лише підставою для можливості звернення громадянина до органів пенсійного забезпечення з відповідною заявою про перерахунок пенсії, та, в свою чергу, вирішення цього питання, а протиправність дій відповідача у вигляді відмови у видачі такої довідки знайшло своє підтвердження в судовому засіданні та розцінюється судом як обмеження права позивачки на звернення до органів ПФУ із відповідною заявою про перерахунок пенсії, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 33, 37 Закону України « Про Державну службу», ст. 66 Закону України « Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області щодо ненадання ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям зі всіма складовими заробітної плати, з якої призначено пенсію, для її перерахунку.

Зобов'язати Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Державної фіскальної служби в Донецькій області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, з урахуванням Постанови КМУ від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та з урахуванням вимог Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців в 2016 році».

Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби сплачений судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя: