"12" жовтня 2016 р. Справа № 363/3726/16-п
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2016 року суддя Вишгородського районного суду Київської області ЧірковГ.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Вишгородського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області щодо
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого в ІНФОРМАЦІЯ_2, прос. Шевченка, 5, кв. 183,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП,
в с т а н о в и в:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 12 вересня 2016 року близько 23 год. 15 хв. в Київській області, Вишгородському районі, в. с. Нові Петрівці, керував транспортним засобом автомобілем НОМЕР_1, будучи в стані алкогольного спяніння, чим порушив п. 2.9 Правил дорожнього руху України.
На обґрунтування своєї невинуватості ОСОБА_1 в суді ствердив, що алкогольних напоїв не вживав, з результатом огляду за допомогою приладу «Драгер» не погодився, автомобілем керував в вечері 12 вересня 2016 року, а протокол за керування транспортним засобом в стані алкогольного спяніння складено на наступний день, вранці 13 вересня 2016 року. Під час складання протоколу пояснення щодо цих обставин від нього не відбиралися і не перевірялися.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення згідно ст. 251 КУпАП є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно п. 2, 6 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого спяніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоровя України 09.11.2015 №1452/735, огляд на стан алкогольного спяніння водія транспортного засобу здійснюється поліцейськими, які мають спеціальні звання.
Огляд на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.
Відповідно до п. 9-10 розділу ІІ Інструкції результати огляду на стан спяніння водія транспортного засобу, проведеного поліцейським, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного спяніння з використанням спеціальних технічних засобів. У випадку установлення стану спяніння результати огляду, проведеного поліцейським, зазначаються у протоколі про адміністративне правопорушення, до якого долучається акт огляду.
Акт огляду складається у двох примірниках, один з яких вручається водію, а другий залишається у поліцейського та/або долучається до протоколу про адміністративне правопорушення у разі встановлення стану спяніння.
З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоровя, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоровя не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
За змістом останньої норми слід дійти висновку, що огляд на стан спяніння на місці зупинки транспортного засобу з використанням технічних засобів в усякому разі не може бути проведений пізніше 2-х годин з моменту виникнення відповідних підстав, оскільки у разі незгоди водія з його результатами той обовязково доставляється до найближчого закладу охорони здоровя в межах згаданого часу.
Такий порядок огляду регламентовано і встановлено також ст. 266 КУпАП.
Зокрема, в ній передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоровя.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відтак недотримання вказаного порядку має наслідком недійсність здобутих доказів, що прямо передбачено Законом.
У той же час як вбачається зі складеного протоколу ОСОБА_1 керував автомобілем в стані алкогольного спяніння 12 вересня 2016 року о 23 год. 15 хв. і саме з цього моменту у працівників поліції виникли підстави для проведення огляду водія на стан алкогольного спяніння.
Однак огляд ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного спяніння проведено лише о 03 год. 38 хв. 13 вересня 2016 року, тобто після спливу двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення, а саме через 4 год. 23 хв.
Крім того в порушення вказаних вимог законодавства акт огляду на стан алкогольного спяніння ОСОБА_1 до матеріалів протоколу не долучено.
Разом з тим, пояснення свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про ці обставини містяться на бланку із заздалегідь викладеними обставинами події, не є вільними, а тому викликають сумнів за своїм змістом та формою.
Водночас пояснення ОСОБА_1 під час складання протоколу не відбиралися та не перевірялися, причини цьому всупереч вимог ст. 256 КУпАП в протоколі не зазначені.
За таких умов з матеріалів справи не можна встановити, що протокол складено з дотриманням вказаних вимог законодавства, а огляд ОСОБА_1 проведено відповідно до вимог вказаної Інструкції.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки встановлений законом порядок зясування обставин даного правопорушення не дотримано, протокол достатніх доказів на підтвердження зазначеного не містить, вказані в ньому дані не можуть бути підставою для безсумнівного притягнення особи до адміністративної відповідальності і накладення на неї стягнення.
Вказані в протоколі посилання на виявлення у водія ОСОБА_1 ознак алкогольного спяніння доказами здобутими в установленому законом порядку не підтверджуються.
В рішенні «ОСОБА_4 проти України» ЄСПЛ констатував, що процесуальні норми створюються для забезпечення належного здійснення правосуддя та дотримання принципу правової визначеності. Причому люди вправі очікувати дії процедурних гарантій.
За таких обставин висновок про перебування особи в стані алкогольного спяніння є необгурнтованим, який ґрунтується на доказах отриманих з порушенням вимог Закону, а тому в основу судового рішення покладені бути не можуть в силу вимог ст. 62 Конституції України.
За змістом вимог ст. 62 Конституції України в Україні діє презумпція невинуватості, коли особа вважається невинуватою у вчиненні будь-якого правопорушення, доки її вину не буде доведено в установленому Законом порядку.
Відтак твердження ОСОБА_1 про інші обставини пригоди в суді не спростовані, докази на підтвердження його винуватості в необхідному обсязі суду не представлено.
Відтак, справа підлягає закриттю за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП.
На підставі викладеного та керуючись ст. 9 та 247 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
провадження в справі щодо ОСОБА_1, про адміністративне правопорушення, передбачене за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду Київської області шляхом подачі апеляції через Вишгородський районний суд протягом 10 днів.
Суддя