Постанова № 62096416, 19.10.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
19.10.2016
Номер справи
345/3002/16-а
Номер документу
62096416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/3002/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19.10.2016 року м. Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Якимів Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом посилаючись на те, що являється ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, перебуває на обліку в Калуському об'єднаному УПФУ та має на право на пільги та компенсації, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

ОСОБА_1 15.08.2016 року звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 14 %, за понаднормовий стаж.

Однак відповідач відмовив йому у проведенні відповідного перерахунку, посилаючись на те, що пенсія позивачу призначена на загальних умовах згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування пенсії за віком, зобов'язати здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 14 % за понаднормований стаж, починаючи з 08.02.2016 року. В подальшому представник позивача ОСОБА_2 у відзиві на заперечення відповідача уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'язати Калуське об'єднане УПФУ здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії, збільшивши її на один процент заробітку понад стаж, встановлений ч. 2 ст. 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також виплатити позивачу недораховані суми пенсії, починаючи з 15.02.2016 року.

Представник позивач подав заяву, в якій просить розгляд справи проводити в його відсутності, просив позов задоволити із наведених у ньому підстав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, однак подав заперечення проти позовних вимог, зазначивши, що позов не визнають та просять відмовити в його задоволенні. Справу просять розглядати без участі їх представника.

Як вказано в запереченні на позов, позивачу з 26.06.1997 року призначено пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Згідно ч. 3 ст. 55 даного Закону призначення та виплата пенсій названим категоріям повадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону. Таким чином розмір пенсії ОСОБА_1 визначено відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до абзацу 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із подальшими змінами за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% мінімального розміру пенсії за віком, який встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

У позивача відсутнє право на перерахунок пенсії згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з тих підстав, що норми даного Закону в частині розрахунку розміру пенсійної виплати не можуть поширюватися на виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З огляду на це, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити за безпідставністю позовних вимог.

Суд, перевіривши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 призначено пенсію по віку на пільгових умовах по Списку № 1.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами адміністративної справи, ОСОБА_1 15 серпня 2016 року звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 6-8).

З копії повідомлення від 26 серпня 2016 року № 353/П-15, наданого Калуським об'єднаним управлінням ПФУ Івано-Франківської області у відповідь на заяву позивача, встановлено, що останнім в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також зазначили, що виходячи з норм ст. 28 ЗУ «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія позивачу обчислена, виходячи з необхідних для чоловіків 25 років страхового стажу, оскільки пенсія призначена до 01.10.2011 року. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 34 роки, а тому доплата за понаднормовий стаж обчислена в розмірі 9% від розміру його пенсії (а.с. 9-10).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 23 січня 1992 року Івано-Франківською обласною державною адміністрацією видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2, серія НОМЕР_1 (а.с. 5).

З копії розпорядження № 123730 від 08.08.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 зараховано загальний стаж, який становить 34 роки 9 місяців 15 днів (а.с. 11).

Таким чином, ОСОБА_1 як учасник ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 2 категорії, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до вимог ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

З пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Згідно ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов до висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи вищезазначене, суд вважає протиправною відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в перерахунку позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає надуманим твердження відповідача, що застосування до ОСОБА_1 положень частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призведе до подвійного нарахування збільшення до пенсії на понаднормований стаж, оскільки при наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому суд відзначає, що правильність нарахування пенсій, уникнення помилок, подвійних виплат відповідно до затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 Положення про Пенсійний фонд України, Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є обов'язком саме відповідача.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як учасник ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин, суд задовольняє вимоги позивача в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, визнає відмову Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області у перерахунку пенсії позивачу із збільшенням пенсії на 1 % за понаднормований стаж протиправною та зобов'язує відповідача здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, що становить 14 років, та провести її виплату.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду за захистом своїх прав 01.09.2016 року, а перерахунок пенсії просить здійснити з 15.02.2016 року. З урахуванням вимог ст. 99 КАС України суд приходить до висновку, що слід зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу перерахованої пенсії з 01.03.2016 року.

Також суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку та виплати пенсії за період з 15.02.2016 року по 29.02.2016 року слід залишити без розгляду.

На підставі викладеного, ст.15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст.49, 55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 та ч.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальобов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.71, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_4 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи.

Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_4 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 01.03.2016 року, та провести її виплату.

Позовні вимоги в частині перерахунку та виплати ОСОБА_4 пенсії за період з 15.02.2016 року по 29.02.2016 року - залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний термін з моменту отримання її копії.

СУДДЯ