Справа № 815/4560/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2016 року м. ОдесаОдеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гусева О.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання скласти висновок про повернення коштів у розмірі 65416, 78 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за результатом якого позивач (з урахуванням уточнення позовних вимог) просить: визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС, щодо підготування висновку про повернення надміру сплачених ФОП ОСОБА_1, до Державного бюджету платежів на загальну суму 65 416, 78 грн.; зобовязання підготувати висновок про повернення надміру сплачених ФОП ОСОБА_1, до Державного бюджету платежів на загальну суму 65 416, 78 грн. та подання його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Позивач просить задовольнити заявлені позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові. Від позивача за вх. №ЕП/2700/16 від 04.10.2016 року надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання зявився. Заявлені позовні вимоги не визнав в задоволенні їх просив відмовити, з підстав викладених в письмових запереченнях.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відтак, згідно ч.6 ст.128 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
22.06.2016 року позивач звернувся до Одеської митниці ДФС із заявою № 138/2 в якій просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи в частині повернення на користь ФОП ОСОБА_1 сум надмірно сплаченого: ввізного мита в розмірі 13311, 56 грн.; імпортного збору в розмірі 9508, 25 грн.; ПДВ в розмірі 42596, 97 грн.; всього 65146, 78 грн.
Разом з заявою позивач надав: ВМД №500060001/2015/016059 від 28.08.2015 року, аркуш коригування до ВМД 500060001/2015/016059 від 28.08.2015 р., Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2016 року по справі №815/6772/15.
Підставою для звернення ФОП ОСОБА_1 з відповідною заявою до Одеської митниці ДФС стали наступні судові рішення: постанова Одеського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2016 року по справі № 815/6772/15, що набрала законної сили 16.05.2016 року, якою визнано протиправними дії Одеської митниці ДФС щодо відмови у застосуванні митної вартості, заявленої ФОП ОСОБА_1, за першим методом митної оцінки - за ціною договору щодо товарів, які імпортуються; скасовано картку відмови у прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №500060001/2015/00264; визнано протиправним та скасовано рішення про коригування митної вартості від 28.08.2015 року № 500060001/2015/610138/2.
Одеською митницею ДФС листом №2616/10/15-70-19-01 від 25.07.2016 року надала відповідь на заяву ФОП ОСОБА_1 від 22.06.2016 року №138/2. В зазначеному листі Митницею було повідомлено позивача про те, що митниця виконала постанову Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2016 року у справі 815/6772/15, шляхом проставляння відповідних відміток про скасування зазначених рішень про коригування митної вартості в АСМО „Інспектор. Також зазначено, що митниця звернулась до міністерства фінансів України за розясненнями щодо порядку виконання Постанови суду про скасування рішень про коригування митної вартості.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд дійшов висновку, що слід визнати бездіяльність відповідача протиправною та зобовязати вчинити дії, передбачені ст.43 Податкового кодексу України, а саме скласти на підставі заяви позивача від 22.06.2016 року № 138/2 та судових рішень у справі № 815/6772/15, що набрали законної сили, висновок про повернення з державного бюджету коштів у сумі 65416, 78 грн. та подати його до Головного управління ДКСУ в Одеській області, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Свій висновок суд вмотивовує наступним чином.
Відповідно до ч.1 ст.301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Згідно з ч.3 ст.301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до ч.4 ст.301 Митного кодексу України якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Стаття 43 Податкового кодексу України визначає умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Відповідно до п.43.3 ст.43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Згідно з п.43.4 ст.43 Податкового кодексу України платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобовязань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів; на підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Згідно з п.43.6 ст.43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618, визначає процедуру повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі у випадках, зазначених у статті 264, частині четвертій статті 284 Митного кодексу України та в міжнародних договорах України.
Відповідно до п.2 Розділу ІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого Наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 року № 618, для повернення цих коштів платником податків подається до митного органу заява довільної форми, підписана керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Згідно з п.п.3-6 Розділу ІІ зазначеного Порядку № 618 керівник (заступник керівника) митного органу розглядає заяву, зареєстровану в загальному відділі митного органу, і дає доручення керівнику (заступнику керівника) відділу митних платежів митного органу щодо подальшого розгляду заяви. Відділ упродовж 10 днів: перевіряє наявність коштів на відповідному рахунку шляхом вивчення відповідності заявлених до повернення платником податків сум коштів наявним даним у Картці - особовому рахунку платника податків, форма якої наведена в додатку 1 до Порядку обліку; складає акт про звірення залишків сум коштів передоплати на відповідному рахунку митного органу за формою, наведеною в додатку 12 до Порядку обліку; готує висновок про повернення платнику податків коштів передоплати, що обліковуються на відповідному рахунку митного органу, за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку. Оригінал заяви, Висновок про повернення коштів передоплати, підписаний керівником (заступником керівника) Відділу, Акт звірення разом зі службовою запискою, підписаною керівником (заступником керівника) Відділу, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення. Протягом трьох робочих днів керівник (заступник керівника) митного органу повинен прийняти рішення про повернення коштів передоплати шляхом накладення резолюції «До повернення» на службовій записці та підписати Висновок про повернення коштів передоплати. У разі прийняття керівником (заступником керівника) митного органу рішення про повернення коштів передоплати, Висновок про повернення коштів передоплати реєструється посадовою особою Відділу в журналі реєстрації висновків про повернення платнику податків коштів передоплати, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу, форма якого наведена в додатку 2 до цього Порядку. Пакет документів передається до Загального відділу для реєстрації службової записки та передачі її разом з оригіналом Висновку про повернення коштів передоплати до Служби фінансів, бухгалтерського обліку та звітності митного органу для повернення коштів. Копії службової записки та Висновку про повернення коштів передоплати разом з оригіналами Акта звірення і заяви платника податків залишаються у Відділі. У Картці - особовому рахунку платника податків коригується сума коштів, у межах якої можна здійснювати сплату платежів при митному оформленні товарів (зменшується на суму, яка підлягає поверненню платнику податків), та зазначаються реквізити Висновку про повернення коштів передоплати, на підставі якого таке корегування проведено.
Відповідно до п.п.7-9 Розділу ІІ зазначеного Порядку № 618 повернення платникам податків коштів здійснюється Службою впродовж п'яти робочих днів з дня реєстрації Висновку про повернення коштів передоплати згідно з Порядком розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України та Державної митної служби України від 24.01.2006 N 25/44, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.01.2006 за N 64/11938. На підставі виписки з депозитного рахунку митного органу, отриманої від органу Державного казначейства, або оригіналу прибуткового касового ордера Відділом уносяться відповідні зміни до Картки - особового рахунку платника податків і Журналу обліку. Якщо сума, яка зазначена в заяві, перевищує ту, що зазначена в Акті звірення, то готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відмова.
На підставі зазначеного суд встановив, що позивач виконав всі передбачені законом вимоги з метою повернені надміру сплачених коштів.
При цьому, відповідач у своїй відповіді не зазначив жодного недоліку до поданої позивачем заяви та будь-яких правових обґрунтувань, які свідчили б про відмову в поверненні коштів.
Тобто, суд встановив, що відповідач наділений відповідними повноваженнями та у нього були всі законні підстави для складення висновку про повернення коштів позивачу.
Таким чином, з урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та належать до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 7, 8, 9, 11, 27, 69-71, 86, 94, 122, 128, 159-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити у повному обсязі адміністративний позов позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Одеської митниці Державної фіскальної служби про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання скласти висновок про повернення коштів у розмірі 65416, 78 грн.
Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці ДФС, щодо підготування висновку про повернення надміру сплачених ФОП ОСОБА_1, до Державного бюджету платежів на загальну суму 65416, 78 грн. та подання його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Зобовязати Одеську митницю ДФС підготувати висновок про повернення надміру сплачених ФОП ОСОБА_1. до Державного бюджету платежів на загальну суму 65 416 (шістдесят пять тисяч чотириста шістнадцять) гривень 78 (сімдесят вісім) копійок та подати його до виконання Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.
Стягнути з Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1) суму сплаченого судового збору в розмірі 2032 (одна тисяча девятсот сорок вісім) гривень 17 (сорок сім) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.Г. Гусев