ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2016 року м. Київ К/800/53765/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Олексієнка М.М., Рецебуринського Ю.Й., Штульман І.В.,
здійснивши в касаційному порядку попередній розгляд справи за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Оперативного командування «Захід» (далі - ОК «Захід») про визнання протиправною бездіяльності по не розгляду рапорту за касаційною скаргою представника відповідача на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року,
в с т а н о в и л а :
У червні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому просив:
визнати протиправною бездіяльність ОК «Захід», допущену при розгляді рапорту від 17 листопада 2014 року, в якому ставилося питання про переведення його для подальшого проходження служби в іншу військову частину або направлення на відповідні курси для отримання офіцерського звання у зв'язку з насильством застосованим заступником командира військової частини;
зобов'язати відповідача організувати належний розгляд рапорту та надати обґрунтовану відповідь на порушені питання.
Посилався на те, що його звернення не розглянуто належним чином.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 липня 2015 року в задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що прохання позивача про переведення до іншої військової частини задоволено, тобто вимоги, викладені в рапорті, виконані.
Львівський апеляційний адміністративний суд рішенням від 24 листопада 2015 року постанову окружного суду скасував та ухвалив нову про задоволення позову, з посиланням на те, що відповідачем не вирішені всі вимоги, зазначені в рапорті, зокрема не вирішено питання про можливість присвоєння військового офіцерського звання.
У касаційній скарзі представник відповідача, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені апеляційним судом, просить рішення цього суду скасувати і ухвалити нове про відмову в позові. Вказує на те, що рапорт ОСОБА_4 не відповідав вимогам чинного законодавства, судом до спірних правовідносин застосовано не той закон, окрім того, в рапорті заявлялося клопотання про порушення перед вищестоящим командуванням питання про направлення його на відповідні курси перекваліфікації (переатестації) з метою отримання офіцерського військового звання, а не про присвоєння офіцерського звання.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги з урахуванням наступного.
Верховний Суд України в постанові від 6 липня 2016 року (справа №21-1640а16) вказав, що під бездіяльністю суб'єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визначення бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливим є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані.
Як вірно зазначено судом апеляційної інстанції, порядок проходження громадянами України військової служби, їх права та обов'язки визначаються Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ, іншими законами та нормативно-правовими актами.
При цьому порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, у командуваннях видів Збройних Сил України, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) та порядок контролю за його дотриманням визначається Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 3 грудня 2.12.2005 року №722 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.12.2005 року за №1512/11792 (далі Інструкція).
Відповідно до положень, викладених у підпункті 2.2 цього нормативного акту, письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця.
Розділом 3 Інструкції передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні. а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі поставлені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення та вжито потрібних заходів щодо його виконання і заявника повідомлено про результати перевірки звернення і прийняте рішення (пункту 3.6 Інструкції).
Як установлено судами попередніх інстанцій, що відповідає фактичним обставинам справи, ОСОБА_5 під час проходження військової служби у військовій частині ВО 116 на посаді діловода штабу 17 листопада 2014 року подав рапорт на ім.`я начальника штабу - першого заступника командира військової частини, в якому повідомив про застосування до нього з боку заступника командира військової частини фізичного насилля та просив перевести для подальшого проходження служби в іншу військову частину на посаду помічника командира з правових питань чи іншу посаду, яка потребує спеціальних знань в галузі юриспруденції, а також порушити перед вищестоящим командуванням питання про направлення його на відповідні курси перекваліфікації (переатестації) з метою отримання офіцерського військового звання. Наказом Командувача військ оперативного командування «Північ» від 31 грудня 2014 року № 141-РС позивача увільнено з посади діловода штабу 1 батальйону територіальної оборони та призначено водієм відділення забезпечення Ківерцівського районного військового комісаріату Волинської області. По іншим вимогам, зазначеним в рапорті, рішення не приймалося.
З урахуванням наведених обставин та норм права, суд апеляційної інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позову, оскільки відповідачем допущену протиправну бездіяльність, яка виразилася в неприйнятті рішення з питань про направлення на відповідні курси перекваліфікації (переатестації) з метою отримання офіцерського військового звання.
Доводи, наведені в касаційній скарзі, висновок суду не спростовують і не дають підстав вважати судове рішення таким, що ухвалено з порушенням норм матеріального чи процесуального права.
Виходячи з положень, зазначених у підпунктах 1.1. 1.2., пункту 1 Інструкції, нею встановлюється порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах центрального апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, у командуваннях видів Збройних Сил України, об'єднаннях, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - органи військового управління) та визначаться порядок контролю за його дотриманням.
Інструкцію розроблено відповідно до вимог Конституції України, Законів України "Про звернення громадян", "Про Збройні Сили України", Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Указу Президента України від 7 лютого 2008 року N 109 "Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування", постанов Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року N 348 "Про затвердження Інструкції з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації", від 17 жовтня 1997 року N 1153 "Про затвердження Примірної інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади", від 24 червня 2009 року N 630 "Про затвердження Методики оцінювання рівня організації роботи із зверненнями громадян в органах виконавчої влади".
У випадку, коли рапорт ОСОБА_4 не відповідав вимогам чинного законодавства відповідач мав право вирішити питання про його повернення, чого зроблено не було, він був розглянутий, проте не вирішено всі вимоги, викладені в ньому.
Суд апеляційної інстанції зобов'язав відповідача належним чином розглянути рапорт ОСОБА_4 з наданням обґрунтованої відповіді.
З урахуванням наведеного, керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу представника Оперативного командування «Захід» відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 24 листопада 2015 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: М.М. Олексієнко
Ю.Й. Рецебуринський
І.В. Штульман