Рішення № 6208169, 07.07.2009, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.07.2009
Номер справи
4/752-16/73-30/84
Номер документу
6208169
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 4/752-16/73-30/8407.07.09 За позовом Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Київської міської ради

До Приватного підприємства «Дік-плюс»

Про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя Ващенко Т.М.

Представники:

Від прокуратури Суходольський С.М. - посвідчення № 57 від 19.02.07.

Від позивача не зявився

Від відповідача Ковальчук В.М. представник за довіреністю № б/н від 24.09.08.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Київської міської ради до Приватного підприємства «Дік-плюс»про зобовязання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 70 кв. м., розташовану у м. Києві по вул. Бучми, 6-а, Київській міській раді, привівши її у придатний для використання стан, звільнивши від капітальної споруди кафе.

Рішенням Господарського суду міста Києва у справі № 4/752 від 02.02.06. у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 23.05.06. рішення Господарського суду міста Києва від 02.02.06. у справі № 4/752 залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 15.01.08. постанову Київського апеляційного господарського суду від 23.05.06. та рішення Господарського суду міста Києва від 02.02.06. у справі № 4/752 скасовано, справу направлено на новий розгляд.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.01.08. справі присвоєно номер 4/752-16/73.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 03.06.08. у справі № 4/752-16/73 в позові Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Київської міської ради було відмовлено повністю.

Постановою Київського апеляційного господарського суду від 22.09.08. у справі № 4/752-16/73 рішення Господарського суду міста Києва від 03.06.08. у справі № 4/752-16/73 було залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України від 20.01.09. у справі № 4/752-16/73 постанову Київського апеляційного господарського суду від 22.09.08. та рішення Господарського суду міста Києва від 03.06.08. у справі № 4/752-16/73 було скасовано, а справу передано на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.

За резолюцією Голови Господарського суду міста Києва від 05.02.09. справу № 4/752-16/73 було передано на новий розгляд судді Ващенко Т.М.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.02.09. суддею Ващенко Т.М. було прийнято до свого провадження справу № 4/752-16/73, присвоєно їй № 4/752-16/73-30/84 та призначено до розгляду на 03.03.09. о 12-45.

Однак, засідання суду призначене на 03.03.09. не відбулось, оскільки не погоджуючись з прийнятою постановою Вищого господарського суду України відповідач звернувся до Верховного Суду України з касаційною скаргою.

Ухвалою Верховного суду України від 19.03.09. було відмовлено у порушенні касаційного провадження з перегляду постанови Вищого господарського суду України від 20.01.09. у справі № 4/752-16/73.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.04.09. розгляд справи № 4/752-16/73-30/84 було призначено на 26.05.09. о 15-20.

Представник позивача Київської міської ради в призначене судове засідання 26.05.09. не зявився, заяв, клопотань не подав та не надіслав, поважних причин неявки суд не повідомив.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.05.09. на підставі ст. 77 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи № 4/752-16/73-30/84 було відкладено на 16.06.09. о 14-30.

Судове засідання, призначене на 16.06.09., не відбулось з технічних причин.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.06.09. розгляд справи № 4/752-16/73-30/84 було призначено на 07.07.09. о 12-00.

В судовому засіданні 07.07.09. представником прокуратури подано письмові пояснення, в яких прокуратура просить позовні вимоги задовольнити повністю.

Представник позивача в судове засідання 07.07.09. не зявився, про поважні причини неявки суд не повідомив, про час і місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином.

Відповідачем 22.06.09. до канцелярії суду було подано письмові пояснення, відповідно до яких відповідач вважає позовні вимоги щодо звільнення земельної ділянки необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню з підстав викладених у поясненнях.

25.05.09. відповідачем було подано клопотання про зупинення провадження у справі № 4/752-16/73-30/84 до розгляду позовної заяви ПП «Дік плюс»щодо визнання права власності на обєкт нерухомого майна (споруду по вул. А.Бучми, 6-А в м. Києві) та реєстрацію права власності.

Розглянувши клопотання суд відзначає наступне

Відповідно до ст. 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення повязаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.

Враховуючи те, що доказів порушення провадження у справі за вищезгаданим позовом заявником не подано, у господарського суду відсутні підстави для зупинення провадження у справі, а тому клопотання відповідача задоволенню не підлягає.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури та відповідача, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України юридичні громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Статтею 9 Земельного кодексу України встановлено, що розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування відноситься до повноважень Київської міської ради.

Відповідно до ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоровя, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі обєкти, визначені відповідно до закону як обєкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Згідно з статтею 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», серед основних завдань державного контролю за використанням та охороною земель є забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»державний контроль за використанням та охороною земель здійснює спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до п. 1.1. Положення Про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради № 182/342 від 19.12.2002 Головне управління земельних ресурсів (Управління) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та виконує функції місцевого органу державної виконавчої влади з питань земельних ресурсів, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та безпосередньо підпорядковується Київському міському голові. Управління у межах своєї компетенції здійснює управління земельними ресурсами міста, забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону земель на території міста.

Відповідно до п. 4.3. Положення управління має право складати акти перевірок у сфері використання і охорони земель та подавати в установленому порядку матеріали перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради.

До повноважень державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель»(ст. 10) відносить, зокрема, можливість безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, складати акти перевірок.

Порядок проведення перевірок з питань використання земель та складання відповідних актів перевірок встановлюється Порядком планування та проведення перевірок з питань здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 12.12.03 № 312.

Відповідно до п. 4.2. цього Порядку при проведенні перевірки державний інспектор: установлює особу, яка є власником земельної ділянки чи землекористувачем; при встановленні факту зміни власника чи користувача об'єкта нерухомості уживає заходів для з'ясування особи фактичного власника чи користувача; установлює правомірність використання земельних ділянок іншими землекористувачами, яким вони не надані у власність чи користування; перевіряє наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування земельною ділянкою; перевіряє дотримання режиму використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення; уточнює відповідність місця розташування та меж земельної ділянки, мір ліній, визначених у документах, які посвідчують право користування земельною ділянкою, фактичним мірам ліній на місцевості.

Відповідно до п. 4.3. цього Порядку при виявленні порушення земельного законодавства державний інспектор: зясовує обставини та суть скоєного порушення земельного законодавства; установлює особу, яка здійснила порушення земельного законодавства; установлює, чи є в діях чи бездіяльності особи, яка вчинила порушення земельного законодавства, ознаки адміністративного правопорушення або склад злочину; обстежує земельну ділянку і встановлює, чи завдана юридичними чи фізичними особами шкода земельним ресурсам унаслідок їхньої господарської та іншої діяльності.

30.05.05. Головним управлінням земельних ресурсів КМДА проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, про що складений акт № 679/04, відповідно до якого встановлено, що земельна ділянка площею близько 70 кв. м. на вул. А. Бучми, 6-а в м. Києві використовується ПП «Дік-плюс»для розміщення капітальної споруди-кафе. ПП «Дік-плюс»розроблено технічний звіт по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки та містобудівне обґрунтування обєкту капітальної споруди кафе. Але документи на право користування земельної ділянки згідно вимог ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України відсутні.

Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку або право оренди земельної ділянки виникає: після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації; після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Згідно зі статтею 126 Земельного кодексу України, вказане право посвідчується державним актом встановленої форми або договором, який реєструється відповідно до закону.

Матеріалами справи підтверджується, що земельну ділянку площею 70 кв. м. на вул. А.Бучми, 6-а в м. Києві відповідач замає без відповідних документів. Використання землі без отримання документів, передбачених ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України кваліфікуються як самовільно зайняті.

Самовільним зайняттям земельної ділянки є (стаття 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель») будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно ст. 13 Конституції України визначено земля є обєктом права власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України.

Статтею 212 Земельного кодексу України встановлено, що самовільно зайнята земельна ділянка підлягає поверненню власнику землі або землекористувачу, без відшкодування затрат понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан. Включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.

Згідно ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 3 ст. 212 Земельного кодексу України повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Таким чином, відповідач не набувши у встановленому Земельним кодексом України порядку права користування земельною ділянкою площею 70 кв. м. на вул. А.Бучми, 6-а в м. Києві безпідставно та неправомірно користуються вказаною земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, не надав.

Зважаючи на вищевказане, позовні вимоги Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Київської міської ради є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Витрат по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобовязати Приватне підприємство «Дік-плюс»(м. Київ, вул. Березняківська, 22, код ЄДРПОУ 25587489) повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 70 кв. м., розташовану за адресою: м. Київ, вул. А.Бучми, 6-а Київській міській раді (м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883143), привівши її у придатний для використання стан, звільнивши від капітальної споруди кафе.

3. Стягнути з Приватного підприємства «Дік-плюс»(м. Київ, вул. Березняківська, 22, код ЄДРПОУ 25587489) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят пять) грн. 00 коп. витрат по сплаті держмита.

4. Стягнути з Приватного підприємства «Дік-плюс»(м. Київ, вул. Березняківська, 22, код ЄДРПОУ 25587489) 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу до спеціального фонду Державного бюджету по КЕКД 22050000 «Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах».

5. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

6. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 ГПК України.

СуддяВащенко Т.М. Дата підписання рішення 09.07.09.