Постанова № 62080554, 17.10.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
645/4596/16-а
Номер документу
62080554
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 645/4596/16-а

Провадження № 2-а/645/237/16

Постанова

іменем України

17 жовтня 2016 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Федорова О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1

до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова

про визнання дій органу державної влади неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

в с т а н о в и в:

27.09.2016 року до Фрунзенського районного суду м. Харкова звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова, в якому просить суд:

- визнати неправомірним рішення Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати Пенсійний фонд України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 19.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" на підставі довідки управління Державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№18) про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям від 31.08.2016 року № 73 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її призначення у розмірі 90 %.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказує, що з січня 2006 року одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка призначена позивачу в розмірі 90% від заробітної плати. 07.09.2016 року вона звернулась до відповідача з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 73 від 31.08.2016 року, виданою Холодногірською виправною колонією ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 18). Рішенням ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова № 487 від 07.09.2016 року відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії. Вважаючи рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії протиправним звернулась з даним адміністративним позовом до суду.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 29.09.2016 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова про визнання дій органу державної влади неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, а відповідачу запропоновано у десятиденний строк з дня одержання ухвали та копій документів подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

11.10.2016 року від відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова через канцелярію суду надійшли письмові заперечення проти позову (вх. № 23617), в яких відповідач вказує, що ст. 37-1 ЗУ "Про державну службу", що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України, а саме п. 4 постанови визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії". Однак п. 4 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року виключено на підставі постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів". Відповідач зазначає, що на сьогодні не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям. Відповідно до розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про ОСОБА_3 України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідач вважає, що оскільки з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються, то і перерахунок пенсії не передбачено. Стосовно вимоги про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року, відповідач вважає, що оскільки позивач звернувся до ОСОБА_2 ПФУ в Фрунзенському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії 07.09.2016 року, то право на перерахунок пенсії в неї виникло саме з цієї дати.

Суд розглянув справу у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та письмові пояснення сторін, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 2006 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 90 % від заробітної плати.

07.09.2016 року позивач звернулась до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова з відповідною заявою про перерахунок призначеної пенсії на підставі постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та долучила до заяви довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 73 від 31.08.2016 року, виданою Холодногірською виправною колонією ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 18).

Відповідно до вказаної довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 73 від 31.08.2016 року, виданою Холодногірською виправною колонією ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 18) ОСОБА_1, яка працювала в Холодногірській виправній колонії (№18) на посаді спеціаліста відділу з контролю за виконанням судових рішень, з якої призначено пенсію, для її перерахунку з 01.12.2015 року становить: надбавка за ранг (__ ранг) або кваліфікаційні класи (__ клас), або класний чин (__ чин), або спеціальні звання (__ звання), або дипломатичний ранг (___ ранг) - 55,00 грн.; надбавка за вислугу років (__ 40%) (за стаж державної служби ___ років) - 711,20 грн.; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (__%) - ; надбавка за почесне звання "заслужений" (__ %) - ; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (__ %) - ; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (__%) - ; надбавка за високі стягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи (__ 40%) - 995,68 грн.; премія (__%) - 990,00 грн.; премія (1/12 від середнього розміру цієї премії) - 330,00 грн., а всього 4804,88 грн.

07.09.2016 року ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова прийнято рішення № 487 про відмову в перерахунку пенсії з тих підстав, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення особам, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому призначені державним службовцям пенсії не перераховуються.

Юридично значимою обставиною для вирішення даного спору є наявність у позивача права, а у відповідача відповідного обов'язку на перерахунок раніше призначеної пенсії.

У відповідності до ст. 22, п. 1 ст. 92 Конституції України, визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .

Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 року зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Оскільки Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії (ст. 8).

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_3 банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Проте, вказані зміни законодавства поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку, а тому до спірних правовідносини не застосовуються. Тобто не містять заборони на перерахунок раніше призначеної пенсії.

Між тим, пенсія позивачу була призначена ще у 2006 році, тобто до внесення змін до Закону України «Про державну службу».

Згідно зі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, 09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013, яка набрала чинності з дня опублікування та застосовується з 01 грудня 2015 року.

Згідно з п. 3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25%.

Також, відповідно до вищевказаної постанови виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - постанова КМУ № 865), згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 № 432-ІУ «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається у такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».

Враховуючи, що пенсія ОСОБА_1 була призначена у 2006 році, приписи п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» до даних правовідносин не застосовуються.

Таким чином, доводи пенсійного органу про те, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, є необґрунтованими.

Слід зазначити, що судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.

Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.08.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 73 від 31.08.2016 року, виданою Холодногірською виправною колонією ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 18), слід зазначити наступне.

Згідно з частиною 4 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:

1) у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

2) у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Отже, враховуючи те, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 07 вересня 2016 року, такий перерахунок підлягає проведенню починаючи з 01 вересня 2016 року.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 159, ч.1 п.2 ст.183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 01.09.2016 року у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 73 від 31.08.2016 року, виданою Холодногірською виправною колонією ОСОБА_2 державної пенітенціарної служби України в Харківській області (№ 18) із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2006 році в розмірі 90%.

Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Фрунзенському районі Харківської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Фрунзенський районний суд м. Харкова шляхом подачі скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справ апеляційним судом.

Суддя Федорова О.В.