Постанова № 62077829, 13.10.2016, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
13.10.2016
Номер справи
263/6979/16-а
Номер документу
62077829
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№263/6979/16-а

№2-а/263/171/2016

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2016 року місто Маріуполь

Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:

головуючого судді Ковтуненка В.О.,

при секретарі Чертовій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» до Маріупольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення,

В С Т А Н О В И В:

ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» звернулось до суду з позовом посилаючись на наступні обставини.

Рішенням Маріупольської міської ради від 30.10.2014 р. № 6/42-4855 позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,6123 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівель лікеро-горілчаного заводу) по вул. Енгельса, 28 в м. Маріуполі. Відповідно до п. 2 вказаного рішення, воно втрачає силу через 12 місяців з дня його прийняття.

07.04.2015 р. між ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» та ТОВ «Проектно-експертна фірма «Землі Приазов'я» був укладений договір № 40 на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по вул. Енгельса, 28 в м. Маріуполі. Така проектна документація була розроблена ТОВ «Проектно-експертна фірма «Землі Приазов'я» до липня 2015 р. та передана замовнику - ТОВ «МЛГЗ» для узгодження меж землекористування із суміжними землекористувачами. Але у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території м. Маріуполь, велика кількість жителів міста виїхала за межі міста, тому знайти частину суміжних землекористувачів для встановлення та узгодження меж землекористування вчасно не виявилось можливим. На цей час проект землеустрою в більшості погоджений із суміжниками, але двох з восьми суміжних землекористувачів на дату подання нової заяви знайти не вдалось.

Саме тому 28.10.2015 р. на сесію Маріупольської міської ради була повторно подана заява про видачу рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд ТОВ «Маріупольського лікеро-горілчаного заводу» за адресою м. Маріуполь, вул. Енгельса, 28 для передачі її в оренду.

Листом № 031-321/1 від 16.11.2015 р. начальник управління земельних відносин Маріупольської міської ради повідомив позивача про те, що на підставі наданих позивачем документів управлінням земельних відносин підготовлено та розміщено на офіційному ВЕБ-сайті міської ради проект рішення. Відповідно до розміщеного на ВЕБ-сайті Маріупольської міської ради проекту рішення, останній передбачав дозволити ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,6123 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівель лікеро-горілчаного заводу) по вул. Енгельса, 28 в Жовтневому районі міста.

Але, не дивлячись на наявність позитивного проекту на ВЕБ-сайті, 03.03.2016 р. на сесії Маріупольської міської ради було прийняте рішення № 7/5-145 «Про повторний розгляд звернення товариства з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Костянтинівській, 28 в Центральному районі міста». Відповідно до вказаного рішення ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,6123 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівель лікеро-горілчаного заводу) по вул. Костянтинівській, 28 в Центральному районі міста.

Вважає рішення Маріупольської міської ради від 03.03.2016 р. № 7/5-145 «Про повторний розгляд звернення товариства з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Костянтинівській, 28 в Центральному районі міста» незаконним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» позов підтримав.

Представник Маріупольської міської ради позов не визнав.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

На земельній ділянці у м. Маріуполі по вул. Костянтинівській (Енгельса), 28 розташований цілісний майновий комплекс державного підприємства «Маріупольський лікеро-горілчаний завод». Вказаний цілісний майновий комплекс переданий в оренду ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» згідно з договором оренди №951/2002 від 23.05.2002 р. Відповідно до додаткової угоди № 3 від 15.08.2008 р. до договору оренди №951/2002 від 23.05.2002 р. строк дії договору оренди з 23.05.2002 р. по 23.05.2033 р.

Вищевказана земельна ділянка знаходилась в оренді у позивача до 23.05.2012 р. відповідно до рішення виконкому Маріупольської міської ради від 15.09.2004 №373/1 та договору оренди земельної ділянки від 25.06.2005 р. Відповідно до умов вказаного договору в оренду позивачу передана земельна ділянка площею 1,0457 га для експлуатації виробничого комплексу по вул. Енгельса, 28 в м. Маріуполі строком до 23.05.2012 р.

Рішенням Маріупольської міської ради від 23.10.2007 р. № 5/15-2581 позивачу припинено право оренди на частину вказаної земельної ділянки площею 0,0599 га. Таким чином, у TOB «МЛГЗ» залишилось в оренді земельна ділянка площею 0,9858 га.

Рішенням Маріупольської міської ради від 23.12.2008 р. №5/26-4736 ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» припинено право оренди на частину земельної ділянки площею 0,3735 га та у позивача в оренді залишилась земельна ділянка площею 0,6123 га для експлуатації виробничого комплексу.

Рішенням Маріупольської міської ради від 30.10.2014 р. № 6/42-4855 позивачу було надано дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по вул. Енгельса, 28 в м. Маріуполі. Відповідно до п. 2 вказаного рішення, воно втрачає силу через 12 місяців з дня його прийняття.

07.04.2015 р. між ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» та ТОВ «Проектно-експертна фірма «Землі Приазов'я» був укладений договір № 40 на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по вул. Енгельса, 28 в м. Маріуполі. Проте проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблений та узгоджений у встановленому законом порядку не був.

28.10.2015 р. від ТОВ «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» до Маріупольської міської ради знову надійшла заява про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення вищезазначеної земельної ділянки для передачі її в оренду.

03.03.2016 р. Маріупольською міською радою прийняте рішення №7/5-145 про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,6123 га для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування будівель лікеро-горілчаного заводу) по вул. Костянтинівській (вул. Енгельса), 28 в Центральному районі міста товариству з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» (код ЄДРПОУ 31191021). Підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було врахування висновку Головного управління містобудування та архітектури Маріупольської міської ради від 07.07.2014 р. № 06-03-6/155-01.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами у відповідності до ст.74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно п.34 ст.26, ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Зокрема, підставами для визнання акта органу місцевого самоврядування недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.

Згідно п.п. «а», «в» ст.12 Земельного кодексу України до повноважень міських рад відноситься розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.

Згідно з ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено ст.123 Земельного кодексу України. Згідно з ч.1 цієї статті надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: - надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; - формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).

Згідно з ч.2 ст.123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). ОСОБА_1 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Суд зазначає, що висновок №06-03-6/155-01 від 07.07.2014 р. надавався Головним управлінням містобудування та архітектури Маріупольської міської ради під час узгодження документів для надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ухвалення відповідачем рішення № 6/42-4855, яким Маріупольською міською радою позивачу була надана згода на розробку проекту відведення земельної ділянки. Отже, даний висновок Головного управління містобудування та архітектури Маріупольської міської ради не містить підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки, а лише пропонує використовувати запитану земельну ділянку у відповідності до містобудівного регламенту. У звязку з цим посилання на цей висновок як на єдину підставу для відмови у наданні згоди на розробку проекту землеустрою є незаконним, а інші підстави для цього в оскаржуваному рішенні відповідачем не наведені.

Таким чином, сформульовані у спірному рішенні підстави для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки у користування носять формальний характер, оскільки не містять будь-якої мотивації, посилань на конкретні документи, що свідчіть про його незаконність та необґрунтованість.

Крім вищезазначеного, необхідно звернути увагу на те, що спірне рішення про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відводу земельної ділянки було прийнято відповідачем з грубим порушенням строків, встановлених законодавством для розгляду зазначеного питання.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.

Керуючись Земельним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» до Маріупольської міської ради про визнання незаконним та скасування рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки,- задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Маріупольської міської ради №7/5-145 від 03 березня 2016 року «Про повторний розгляд звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «Маріупольський лікеро-горілчаний завод» щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вулиця Костянтинівській, 28 в Центральному районі міста».

Постанову суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі,але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя В.О. Ковтуненко