Справа № 263/10903/16-а
Провадження № 2-а/263/313/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12.10.2016 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: головуючого суддіСкрипниченко Т.І., при секретаріТаушан О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Маріуполі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач вимоги обґрунтовує тим, що з 23.01.2002 року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі міста Донецька та отримував пенсію за вислугу років, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05 листопада 1991 року, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 90% від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури. У звязку із проведенням АТО у вересні 2014 року виїхав до Центрального району м.Маріуполя Донецької області. 11.07.2016 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, долучивши довідку прокуратури Донецької області №18-57-1490 від 22.06.2016 року. 26.07.2016 року відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії у звязку з відсутністю правових підстав, про що повідомив листом за №103/Г-17-01-02 від 26.007.2016 року. Позивач вважає, що до спірних правовідносин має бути застосована правова норма, яка діяла на час призначення пенсії, тому у позові просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області не правомірними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, скасувати рішення відповідача №103/Г-17-01-02 від 26.07.2016 року, щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у відповідності до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1490 від 22.06.2016 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, надав заяву про розгляд справи у його відсутність
Представником відповідача надано заперечення до позову, де просить у позові відмовити, виходячи з наступного. 01.11.2014 року пенсійна справа ОСОБА_1 була прийнята на облік з в Управління ПФУ в жовтневому районі м.Маріуполя як отримувача пенсії відповідно до Закону України «про прокуратуру» Загальний процент розрахунку пенсії від окладу складає 80%. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону №1789-ХІІ редакція якої змінювалась. З 01.06.2015 року норми Закону України «Про прокуратуру» в тому числі ті, що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсії прокурорським працівникам, скасовано на підставі Закону №213-ІІІ, у звязку з чим підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії позивачу відсутні. До того ж у період з 01.01.2016 по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які
мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Судом, врахувавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач з 03.08.1981 року працював в органах прокуратури, 10.01.2002 року був звільнений з посади заступника прокурора Петровського району м.Донецька прокуратури Донецької області за власним бажанням у звязку із виходом на пенсію за вислугою років. З 23 січня 2002 року перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ворошиловському районі м. Донецька Донецької області. На даний час перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області як отримувач пенсії за вислугою років, яка була призначена на підставіст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-XII від 05 листопада 1991 року.
Судом з'ясовано, що в 2002 році позивач на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» звільнився з органів прокуратури у зв'язку із виходом на пенсію. 11.07.2016 р. позивач звернувся до відповідача про проведення перерахунку пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області №18-57-1490 від 22.06.2016 про заробітну плату станом на 01.12.2015 р. Заступника прокурора.
Проте відповідач у своєму листі від 26.07.2016 №103/Г-17-01-02 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з посиланням на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №213 від 2.03.2015р.
Позивач вважає, що вказана відмова відповідача в проведенні перерахунку пенсії є незаконною та необґрунтованою, такою, що грубо порушує його права, законні інтереси та норми Конституції України.
Як вбачається із ч. 1,2,3 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 р., чинної на час призначення пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 р., у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 р., мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 р. на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 р., чинної на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
При цьому, при перерахунку позивачу пенсії відповідачем було застосовано ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 02.03.2015 р., згідно якої пенсія призначається та не перевищує розміру 60% від суми місячної заробітної плати.
Суд вважає, що внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру» від 02.03.2015 р. повинні застосовуватись до працівників при виході на пенсію після прийняття і вступу в законну силу вищевказаних змін.
Згідно з ч. 17 ст. 50-1 цього Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001 р., чинної на час призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 міс. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до відповідача, позивач просив зробити перерахунок пенсії, а тому, відповідач повинен був провести перерахунок, керуючись ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в чинній редакції Закону станом на день виходу позивачем на пенсію).
Вимогами ст. 22 та 92 ч. 1 Конституції України визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються Законами України.
Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд вважає, що посилання відповідача на норми п.5 розділу ІІІ «;Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» №213 від 2.03.2015р. є необґрунтованими тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Таким чином суд приходить до висновку, що відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Донецької області №18-57-1490 від 22.06.2016., відповідно до положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12.07.2001 р. з розрахунку 90% середнього заробітку без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком, оскільки при здійсненні перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не зазнали.
У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
У відповідності до вимог ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню частково Задоволенню не підлягає вимога позивача щодо скасування рішення відповідача №103/Г-17-01-02 від 26.07.2016 року щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскілки відмова у перерахунку пенсії викладена не у формі рішення, а у зазначеному листі.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. 8-14, 69,71,94, 159-164, 167 КАС України, суд-
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію у відповідності до довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1490 від 22.06.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням вже виплачених сум пенсії без обмеження її максимального розміру.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп.
В решті позову - відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя