Постанова № 62075941, 12.10.2016, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2016
Номер справи
814/1712/16
Номер документу
62075941
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв

12 жовтня 2016 року Справа № 814/1712/16

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марича Є.В. за участю секретаря судового засідання Мирко О.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1

доМиколаївської обласної державної адміністрації, вул. Адміральська, 22,м.Миколаїв,54001

провизнання протиправними дії скасування розпорядження від 21.05.2016р. № 197-р, ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернулась до суду з позовом до Миколаївської обласної державної адміністрації (далі-відповідач) з наступними позовними вимогами:

- визнати протиправною дію голови Миколаївської обласної державної адміністрації щодо винесення розпорядження за №197-р від 21 травня 2016 року в частині перейменування АДРЕСА_1 до вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".

- скасувати частково розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації за №197-р від 21 травня 2016 року в частині перейменування АДРЕСА_1 до вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідачем протиправно винесено розпорядження №197-р від 21.05.2016 р. в частині перейменування АДРЕСА_1, оскільки при його прийнятті не враховано волевиявлення мешканців вулиці щодо інших варіантів назв даних вулиць.

Відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими з підстав викладених в письмових запереченнях.

Вступна та резолютивна чистини постанови оголошено судом у судовому засіданні 12.10.2016 року.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Законом України «Про засудження комуністичного та націонал- соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» засуджено комуністичний та націонал- соціалістичний (нацистський) тоталітарні режими в Україні та визначено правові основи заборони пропаганди їх символіки і встановлено порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.

Строки та повноваження органів і посадових осіб місцевого самоврядування, місцевих державних адміністрацій щодо здійснення в установленому порядку демонтажу пам'ятників, пам'ятних знаків, присвячених особам, причетним до організації та здійснення Голодомору 1932 - 1933 років в Україні, політичних репресій, особам, які обіймали керівні посади у комуністичній партії, вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім осіб, діяльність яких була значною мірою пов'язана з розвитком української науки та культури), працівникам радянських органів державної безпеки, подіям, пов'язаним з діяльністю комуністичної партії, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, а також в установленому порядку перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топоніміки населених пунктів, а також інших географічних об'єктів, назви яких містять символіку комуністичного тоталітарного режиму встановлено пунктом 6 статті 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

При цьому, у разі не прийняття органами чи посадовими особами місцевого самоврядування у встановлені строки рішень про демонтаж пам'ятників, пам'ятних знаків, визначених Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та про перейменування районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів чи інших об'єктів топоніміки населених пунктів, назви яких містять символіку комуністичного

З метою виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» головою облдержадміністрації видано доручення від 10.02.2016 № 527/0/05-60/3-16, відповідно до якого головам райдержадміністрацій, міським (міст обласного значення) головам (за узгодженням) доручено вжити до 21 лютого 2016 року заходів щодо перейменування відповідних об'єктів топоніміки на території району (міста) та демонтажу пам'ятників, пам'ятних знаків на території району (міста), а також, вищевказані посадові особи мали надати до 24 лютого 2016 року до управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації в паперовому та електронному вигляді інформацію щодо об'єктів топоніміки, юридичних осіб та об'єктів права комунальної власності на території району, які підлягають перейменуванню за формами, що додавались.

Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації, вищевказаним дорученням, визначено відповідальним за узагальнення інформації та підготовку відповідного проекту розпорядження голови облдержадміністрації.

Відповідно до наданої райдержадміністраціями інформації управлінням було сформовано перелік об'єктів топоніміки, які пропонувалось перейменувати.

Від Казанківської райдержадміністрації надійшли пропозиції щодо перейменування вулиць листом від 23.02.2016 № 01-12/12/0194.

У сформованому за пропозиціями райдержадміністрацій та запропонованому громадськості списку були наявні АДРЕСА_1

В своїй мотивації необхідності перейменування цих об'єктів топоніміки Казанківська райдержадміністрація вказувала, що термін «третій вирішальний» походить від назви місцевого колгоспу «Третій вирішальний», який в свою чергу названий на честь третього вирішального року першої п'ятирічки. Також райдержадміністрація надіслала скан-копію статті з місцевої газети «Червоний прапор» від 29 серпня 1985 року, яка розповідає про історію створення на Казанківщині колгоспу «Третій вирішальний».

Також відповідач зазначив, що ним було враховано роз'яснення Українського інституту національної пам'яті при вирішенні питання перейменування АДРЕСА_1

Так, Український інститут національної пам'яті у виданні «Декомунізація: що і чому перейменовувати й демонтувати. Збірник матеріалів, рекомендацій і документів щодо виконання вимог Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» (розміщений на офіційному сайті установи) чітко вказав, що перейменуванню підлягають усі об'єкти топоніміки, пов'язані з «п'ятирічками», як такими, назва яких пов'язана з діяльністю комуністичної партії та плановою економікою СРСР. Окремо також згадано в рекомендаціях і необхідність перейменування топонімів, пов'язаних з колгоспами як сільськогосподарськими підприємствами на території колишнього СРСР, повністю підконтрольними компартійній владі, символами рабської експлуатації селян і Голодомору 1932-1933 рр.

Також, згідно пояснень відповідача, безпосередній зв'язок назв « 3-й Вирішальний», « 3-я Вирішальна» з п'ятирічкою підтверджується постановами ЦВК та РНК. Так, Центральним Виконавчим Комітетом та Радою Народних Комісарів 21 лютого 1930 року було видано постанову «О государственном займе «Пятилетка в четыре года», а 09 червня 1931 року постанову «О втором вьіпуске государственного внутреннего займа «Пятилетка в четыре года («Випуск третьего решающего года пятилетки»).

21 травня 2016 року Миколаївською обласною державною адміністрацією було прийнято розпорядження №197-р «Про перейменування об'єктів топоніміки та демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків», яким окрім іншого перейменовано АДРЕСА_1

З огляду на вимоги Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», на думку суду, правомірно визначено, що вулиця та провулок підпадає під декомунізацію.

При цьому, судом встановлено, що у листі Казанківської райдержадміністрації від 23.02.2016 № 01-12/12/0194, містилась інформація, що мешканці вулиці заперечували проти перейменування вулиці та АДРЕСА_2

У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваного розпорядження повинен був врахувати АДРЕСА_1

Згідно до ч, 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірність своїх дій при прийнятті розпорядження за №197-р від 21 травня 2016 року в частині перейменування АДРЕСА_1 у АДРЕСА_1, а відтак підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 17, 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Визнати протиправною дію голови Миколаївської обласної державної адміністрації щодо винесення розпорядження за №197-р від 21 травня 2016 року в частині перейменування АДРЕСА_1 до вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".

3.Скасувати частково розпорядження голови Миколаївської обласної державної адміністрації за №197-р від 21 травня 2016 року в частині перейменування АДРЕСА_1 до вимог Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки".

4. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Миколаївської обласної державної адміністрації сплачений судовий збір в сумі 551,20 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.

Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.

Суддя Є.В. Марич