ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"17" жовтня 2016 р. Справа № 809/691/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі Пиріг Х.І.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1, представника третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції Івано-Франківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний №3101841 від 12.06.2013 та свідоцтва про право власності індексний НОМЕР_1 від 16.09.2015, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції Івано-Франківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний №3101841 від 12.06.2013 та свідоцтва про право власності індексний НОМЕР_1 від 16.09.2015.
У судовому засіданні на обговорення судом поставлено питання щодо наявності підстав для закриття провадження по справі згідно пункту 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представники позивача та третьої особи при вирішенні питання поклалися на розсуд суду.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи відповідач повідомлявся належним чином.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши думку представників позивача та третьої особи, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до Реєстру внесено запис № 10671110012016471 про припинення юридичної особи - Державної реєстраційної служби України.
Слід зазначити, що Калуське міськрайонне управління юстиції Івано-Франківської області було віднесене до переліку територіальних органів Міністерства юстиції, що ліквідуються (додаток до постанови Кабінету міністрів України від 11.02.2016 №99).
Частиною 4 статті 91 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з статтею 609 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняється ліквідацією юридичної особи (боржника або кредитора), крім випадків, коли законом або іншими нормативно-правовими актами виконання зобов'язання ліквідованої юридичної особи покладається на іншу юридичну особу, зокрема за зобов'язаннями про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю.
Частиною 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Судом не встановлено наявності правонаступників Державної реєстраційної служби України, однак встановлено, що вирішення питань з приводу заявлених вимог до Калуського міськрайонного управління юстиції Івано-Франківської області відноситься до компетенції виконавчого комітету Калуської міської ради, з приводу чого суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 3 статті 140 Конституції України та частини 2 статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та області ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
У відповідності, до частин 1 та 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Отже, виконавчий комітет міської ради є її підконтрольним і підзвітним виконавчим органом, що входить до системи місцевого самоврядування.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Разом з тим, згідно з пунктом 1 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
У зв'язку з вищевикладеним, заміна первинного відповідача - Калуське міськрайонне управління юстиції Івано-Франківської області на орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача, зокрема орган місцевого самоврядування, приведе до непідсудності даної справи Івано-Франківському окружному адміністративному суду, а - місцевому загальному суду як адміністративному, з урахуванням правил територіальної підсудності.
Зокрема, пунктом 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.
Таким чином, оскільки Державну реєстраційну службу України припинено без правонаступництва, також Калуське міськрайонне управління юстиції Івано-Франківської області, структурним підрозділом якого є відповідач по справі, - ліквідовано, а залучення іншого відповідача потягне за собою зміну підсудності даної адміністративної справи, враховуючи вимоги частини 1 статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі пункту 5 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справі слід закрити.
Керуючись пунктом 5 частини 1 статті 157, статтями 52, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження у справі № 809/691/16 за позовом ОСОБА_3 до Реєстраційної служби Калуського міськрайонного управління юстиції Івано-Франківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_4 про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний №3101841 від 12.06.2013 та свідоцтва про право власності індексний НОМЕР_1 від 16.09.2015 - закрити.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено із застосуванням правил частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Григорук О.Б.
Ухвала складена в повному обсязі 19.10.2016.