Постанова № 62057977, 17.10.2016, Зміївський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
17.10.2016
Номер справи
621/1981/16-а
Номер документу
62057977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 621/1981/16-а Пр. № 2-а/621/63/16

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2016 року м. Зміїв

Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

03.10.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області (далі УПФУ у Зміївському районі) про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, в якому зазначив, що 13.06.2016 року він, як військовослужбовець,який безпосередньо брав участь у бойових діях, звернувся до УПФУу Зміївському районі із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування». Рішенням відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії УПФУ у Зміївському районі Харківської області від 22.06.2016 року № 4976-02/09 позивачу було відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком. З вказаним вище рішенням ОСОБА_1 не погоджується, оскільки був призваний під час мобілізації на військову службу на особливий період і набув нового юридичного статусу - військовослужбовця. Відповідно до наданих до Управління посвідчення та довідок, він, як військовослужбовець та учасник бойових дій, має пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». До заяви про призначення пенсії позивачем було надано довідку від 24.11.2015 року № 4/3846, видану ТВО командира військової частини польова пошта В6250 про те, що він дійсно в період з 24.09.2014 року по 29.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

14.07.2015 року начальником управління персоналу заступником начальника штабу військової частини А1314 ОСОБА_2 було видано посвідчення серії АА № 139808, яким підтверджено, що «предявник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій». Даними військового квитка серії НУ № 8634902 від 11.05.1980 року підтверджено, що 06.08.2014 року в зв'язку з проведенням мобілізації, ОСОБА_1 було призвано на військову службу. Крім того, згідно Свідоцтва про хворобу № 810, виданого військово-лікарською комісією хірургічного профілю військової частини А 3306, за направленням ТВО командира військової частини польова пошта В6250 № 18/2773 від 17.09.2015 року для визначення ступеню придатності позивача до військової служби від 20.10.2015 року, під час виконання своїх обовязків, що повязані з проходженням служби по захисту Батьківщини, останній отримав ряд захворювань. 21.10.2015 року указом Президента України ОСОБА_1 було нагороджено медаллю «Захисник ОСОБА_3». А з копії трудової книжки, серії БТ-І № 3555420, вбачається, що позивач має страховий трудовий стаж близько 35 років, тобто понад 25 років, як того вимагає пенсійне законодавство.

Таким чином, ОСОБА_1 вважає, що він є військовослужбовцем, який проходив військову службу, має статус учасника бойових дій, оскільки у період з 24.09.2014 року по 29.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, має страховий трудовий страж близько 35 років, тобто понад 25 років, а, отже, згідно вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій на підставіабз. 6 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», адії відповідача з приводу відмови в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку є протиправними.

Крім того, ОСОБА_1 вказував на те, що строкова військова служба є лише різновидом військової служби, передбаченим Законом України «Про військовий обовязок та військову службу», та не визнається єдиною та виключною підставою для призначення особі пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Статтями 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначено перелік осіб та їх статус, що мають право на призначення пенсії у відповідності до цього Закону, проте, позивач просить призначити йому пенсію на підставі іншого Закону, а саме: абз. 6 п. 3 розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування».

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просив визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області від 22.06.2016 року № 4976-02/09 про відмову в призначенні йому дострокової пенсії за віком; Зобовязати відповідача призначити йому дострокову пенсію за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», абз. 6 п. 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з моменту звернення, а саме з 13.06.2016 року, а також провести з вказаної дати відповідні виплати.

Ухвалою судді Зміївського районного суду Харківської області від 05.10.2016 року по справі відкрито скорочене провадження та запропоновано відповідачу подати заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

На виконання вказаної ухвали представник відповідача начальник управління Пенсійного Фонду України в Зміївському районі Харківської області ОСОБА_4 подала до канцелярії суду письмове заперечення проти позову, в якому зазначено, що 13.06.2016 року ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі про призначення дострокової пенсії за віком (учасник бойових дій) відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», як особа, яка призвана під час мобілізації на військову службу на особливий період. До заяви про призначення пенсії ОСОБА_1 надав: - військовий квиток, серії НУ № 8634902 проходження військової служби з 11.05.1980 року по 12.06.1982 року та з 06.08.2014 року по 30.10.2015 року; - посвідчення учасника бойових дій, серії АА № 139808, видане 14.07.2015 року; - довідку від 24.11.2015 року № 4/3846, видану Міністерством оборони України військова частина - польова пошта В6250 про те, що ОСОБА_1 дійсно безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей в період з 24.09.2014 року по 29.09.2015 року. Враховуючи положення абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» УПФУ у Зміївському районі стверджує, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію. За таких умов ОСОБА_1 не має права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Рішенням відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій від 21.06.2016 року ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» було відмовлено. Листом від 22.06.2016 року вих. № 4976-02/09 позивача повідомлено про прийняте рішення. Таким чином, УПФУ у Зміївському районі Харківської області при здійсненні призначення пенсії діє на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, передбачений діючим законодавством України. На підставі викладеного представник відповідача ОСОБА_4 просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності та оцінивши повідомлені сторонами обставини, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку скороченого провадження та вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що позивач ОСОБА_1 в період з 24.09.2014 року по 29.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою ТВО командира військової частини польова пошта В6250 полковника ОСОБА_5 від 24.11.2015 року № 4/3846 /а.с. 11/.

14.07.2015 року начальником управління персоналу заступником начальника штабу військової частини А1314 ОСОБА_2 було видано ОСОБА_1 посвідчення серії АА № 139808, яким підтверджено, що «предявник цього посвідчення має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій» /а.с. 9/.

Даними військового квитка, серії НУ № 8634902, від 11.05.1980 року підтверджено, що 06.08.2014 року ОСОБА_1 було зараховано до ВЧ В6250 в порядку мобілізації до ЗСУ для проходження військової служби. З 30.10.2015 року ОСОБА_1 демобілізовано /а.с. 10/.

Згідно копії Свідоцтва про хворобу № 810, виданого військово-лікарською комісією хірургічного профілю військової частини А 3306, за направленням ТВО командира військової частини польова пошта В6250 № 18/2773 від 17.09.2015 року для визначення ступеню придатності позивача до військової служби від 28.10.2015 року, під час виконання своїх обовязків, що повязані з проходженням служби по захисту Батьківщини, останній отримав ряд захворювань /а.с. 14, 15-16/.

21.10.2015 року указом Президента України ОСОБА_1 було нагороджено медаллю «Захисник ОСОБА_3» /а.с. 17/.

Позивач ОСОБА_1 має страховий трудовий стаж більше 25 років, що підтверджується відомостями про його роботу в копії трудової книжки, серії БТ-І № 3555420, виданій 24.03.1980 року /а.с. 12-13/.

Листом УПФУ у Зміївському районі від 22.06.2016 року вих. № 4976-02/09 ОСОБА_1 було повідомлено, що Рішенням відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії УПФУ у Зміївському районі Харківської області позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком на підставі абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з посиланням на те, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію /а.с. 18/.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейські, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обовязків військової служби (службових обовязків), або внаслідок захворювання, повязаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обовязку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обовязків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обовязків військової служби (службових обовязків), захворювання, повязаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обовязку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV).

Абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту ОСОБА_3 здійснює Закон України «Про військовий обовязок та військову службу» № 2232-ХІІ.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 цього Закону щодо військового обов'язку громадяни України поділяються, зокрема, на такі категорії: військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Закон України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту ОСОБА_3 та регулює відносини у цій галузі, поширюється також на військовозобов'язаних та резервістів, призваних на військову службу.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави дійти висновку, що громадяни із числа військовозобовязаних, які призвані та проходять військову службу, у цей період вважаються такими, що користуються гарантіями держави на рівні із іншими військовослужбовцями.

Згідно з п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, - при призначенні пенсії згідно з абзацом шостим пункту 3 розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», - до заяви про призначення пенсії за віком, серед іншого, має бути додане посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.

Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб, визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.

Відповідно до абз. 1 п. 2 зазначеного Порядку - статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення анти терористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзвязку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в анти терористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Позивач ОСОБА_1 є військовослужбовцем, що проходив військову службу, має статус учасника бойових дій, у період з 24.09.2014 року по 29.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Відповідно до трудової книжки позивач ОСОБА_1 має страховий трудовий стаж понад 25 років, як того вимагає пенсійне законодавство.

Отже, позивач ОСОБА_1 згідно вимог ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» набув право на призначення та отримання пенсії за віком, як учасник бойових дій на підставі абз. 6 п. 3 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а дії відповідача з приводу відмови в призначенні йому пенсії зі зменшенням пенсійного віку носять протиправний характер.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до приписів КАС України, суд для повного та всебічного захисту порушеного права та інтересу вправі прийняти постанову, якою покласти обов'язок відновити порушене право та інтерес, суд також вправі визначити такий спосіб відновлення.

За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Враховуючи, що позивач звернувся за призначенням пенсії 13.06.2016 року, суддійшов висновку про необхідність відновлення його порушеного права, шляхом зобовязання відповідача призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», абз. 6 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а саме з 13.06.2016 року.

В зв'язку із задоволенням адміністративного позову позивача, якого звільнено від сплати судових витрат, судові витрати по справі слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 7, 11, 18, 69-71, 98, 158-163, 183-2 КАС України,

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Зміївському районі Харківської області від 22 червня 2016 року № 4976-02/09 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Зміївському районі Харківської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення», абз. 6 п. 3 Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» з моменту його звернення, а саме з 13 червня 2016 року та провести з вказаної дати 13 червня 2016 року відповідні виплати.

Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.

Постанова є остаточною, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зміївський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: