Справа № 815/5343/16
УХВАЛА
17 жовтня 2016 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Левчук О.А., розглянувши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Промкомсклад» до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору – товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД», товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс», про визнання незаконним та скасування розпорядження від 16.01.2016 року, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Промкомсклад» до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору – товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД», товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс» про визнання незаконним та скасування розпорядження № 21/А-2016 від 16.01.2016 року Одеської обласної Державної адміністрації «Про надання земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД» в оренду на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів інженерно – транспортної інфраструктури морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)».
Відповідно до ч.1, 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Статтею 3 КАС України визначено, що справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Позивач звернувся з позовом до Одеської обласної державної адміністрації, та просить суд визнати незаконним та скасувати розпорядження № 21/А-2016 від 16.01.2016 року Одеської обласної Державної адміністрації «Про надання земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД» в оренду на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів інженерно – транспортної інфраструктури морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)».
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п. 7) ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею; суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади; об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно з ст. 5 Земельного кодексу України земельне законодавство базується на таких принципах: поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу і основного засобу виробництва; забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; забезпечення раціонального використання та охорони земель; забезпечення гарантій прав на землю; пріоритету вимог екологічної безпеки.
Стаття 80 Земельного кодексу України визначає, що суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Виходячи з вищевикладеного, при прийнятті розпорядження № 21/А-2016 від 16.01.2016 року, Одеська обласна державна адміністрація виступала суб’єктом земельних відносин. При цьому, у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
За таких обставин, оскільки предметом даного позову є перевірка правильності формування волі однієї із сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав на неї, він не може бути розглянутий за правилами, встановленими КАС України. Разом з тим, позивач має право на звернення до суду на загальних підставах в порядку господарського судочинстває.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Крім цього, слід зазначити, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа № 815/13/16 за адміністративним позовом Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Южненської філії державного підприємства “Адміністрація морських портів України” до Одеської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на боці позивача – Товариства з обмеженою відповідальністю “ПРОМКОМСКЛАД”, Товариства з обмеженою відповідальність “ОЛСІДЗ БЛЕК СІ”, третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці відповідача – Товариства з обмеженою відповідальністю “Енерго Продукт ЛТД” в якому позивач, з врахуванням уточнених позовних вимог, просить суд скасувати розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 13.11.2015 року №773/А-2015 “Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю “Енерго Продукт ЛТД” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту); скасувати розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 16.01.2016 року №21/А-2016 “Про надання земельної ділянки товариству з обмеженою відповідальністю “Енерго Продукт ЛТД” в оренду на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту). Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року в задоволенні даного позову відмовлено в повному обсязі.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016, апеляційну скаргу державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Южненської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” задовольно. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року скасувано; прийнято нову постанову, якою адміністративний позов Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” в особі Южненської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” задовольно в повному обсязі.
Ухвалою Вищого адміністративного суду від 28.07.2016 року постанови Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2016 року та Одеського апеляційного адміністративного суду від 01.06.2016 року скасовані, провадження у справі закрито та роз'яснено позивачу його право на звернення до суду з позовом в порядку господарського судочинства.
При цьому, у вересні 2016 року ТОВ «Промкомсклад» звернулось до Господарського суду Одеської області, відповідно до ухвали якого, 03.10.2016 року справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промкомсклад» до Одеської обласної державної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю „Енерго Продукт ЛТД” з вимогами про визнання незаконним та скасування розпорядження № 773/А-2015 від 13.11.2015 (зі змінами внесеними розпорядженням від 01.12.2015 № 818/А-2015) Одеської обласної Державної адміністрації „Про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю „ЕНЕРГО ПРОДУКТ ЛТД” на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)”; про визнання незаконним та скасування розпорядження № 21/А-2016 від 16.01.2016 Одеської обласної Державної адміністрації „Про надання земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю „ЕНЕРГО ПРОДУКТ ЛТД” в оренду на 49 років для будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту)”; про визнання недійсним на майбутнє договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер 5122755400:01:002:0129), розташованої на території Новобілярської селищної ради, Комінтернівського району Одеської області, загальною площею 4,4600 га, який 17.02.2016 укладено між Одеською обласною державною адміністрацією (65032, м. Одеса, пр-т Шевченка, 4, код ЄДРПОУ 00022585) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Енерго Продукт ЛТД” (67550, Одеська обл., Комінтернівський р-н, смт. Нові Біляри, Одесько-Миколаївське шосе, 34, код ЄДРПОУ 32497213) направлено до господарського суду міста Києва.
За таких обставин, у відкритті провадження по справі № 815/5343/16 за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промкомсклад» до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору – товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД», товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс», про визнання незаконним та скасування розпорядження від 16.01.2016 року слід відмовити, оскільки правовідносини які виникли між сторонами не підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 2 ч. 1 ст. 109, ст. ст. 160-165 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Промкомсклад» до Одеської обласної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору – товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго продукт ЛТД», товариство з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Трансінвестсервіс», про визнання незаконним та скасування розпорядження від 16.01.2016 року.
Роз’яснити, що вказані в позові вимоги підлягають розгляду у порядку господарського законодавства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.А. Левчук