Справа № 551/985/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2016 року Шишацький районний суд Полтавської області в особі головуючого - судді Колоса Ю.А., при секретарі - Кирда Н.М., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великобагачанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії.
У позовній заяві вказав, що з 06.03.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в Шишацькому районі Полтавської області йому призначена пенсія державного службовця у розмірі 80% від заробітку.
12.09.2016 року позивач подав Великобагачанському обєднаному управлінню Пенсійного фонду України Полтавської області заяву про перерахунок пенсії у розмірі 80% державного службовця з 01.05.2016 року згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням підвищення заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям відповідно до довідки Шишацької районної державної адміністрації №11 від 08.09.2016 року.
Рішенням колегіального органу з призначення пенсій Великобагачанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 14.09.2016 року №729/05-25 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії.
У звязку з цим, позивач 26.09.2016 року звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та просив зобовязати відповідача здійснити з 01.05.2016 року перерахунок його пенсії на підставі довідки Шишацької районної державної адміністрації №11 від 08.09.2016 року у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням фактично виплачених сум.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
12.10.2016 року відповідач електронною поштою надіслав до суду заперечення проти позову, в якому просить відмовити в його задоволенні, з тих підстав, що згідно ст.37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII (чинною до 01.05.2016 року) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначалися Кабінетом Міністрів України.
Пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким передбачається умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державним службовцям, виключено на підставі Постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
З 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців, зокрема ст.37-1
Таким чином, з 01.05.2016р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Крім того, відповідач зазначив, що постановою Правління Пенсійного фонду України №15-2 від 04.07.2016 року «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1» виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Таким чином, на думку відповідача, довідка Шишацької районної державної адміністрації №11 від 08.09.2016 року видана позивачу безпідставно.
Суд, дослідивши матеріали справи, в порядку скороченого провадження, оцінивши докази, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Судом встановлено, що позивач з 06.03.2014 року отримує пенсію державного службовця за віком. 12.09.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно з довідкою Шишацької районної державної адміністрації №11 від 08.09.2016 року у звязку з підвищенням заробітної плати державним службовцям згідно Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішенням колегіального органу з призначення пенсій Великобагачанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області від 14.09.2016 року №729/05-25 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії, оскільки Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року виключено пункт 4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889- VIII не передбачено проведення перерахунку пенсії.
Згідно з ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, підвищуються на 25%.
Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно іншої частини позовних вимог суд дійшов висновку, що позовні вимоги не ґрунтуються на законі і не підлягають задоволенню з таких підстав.
У позовній заяві позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.05.2016 року.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Таким чином, враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12.09.2016 року, перерахунок мав бути проведений, починаючи з 01 вересня 2016 року.
З урахуванняи вищевикладеного позов підлягає частковому задоволенню, а саме: відповідачу необхідно провести перерахунок пенсії позивача з 01.09.2016р., а за період з 01.05.2016 р. по 31.08.2016 р. включно у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 18, 71, 94, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186 КАС України, ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст.22, ч.1 ст.58 Конституції України, ст.37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великобагачанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.
Дії Великобагачанського обєднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2016 року - визнати незаконними.
Зобовязати Великобагачанське обєднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з 01.09.2016 року, у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки від 08.09.2016 року №11 із збереженням відсотку нарахування пенсії на момент її початкового призначення в розмірі 80% заробітної плати державного службовця.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: (підпис)
З оригіналом згідно.
Суддя Шишацького районного суду
Полтавської області ОСОБА_2