Справа № 537/4545/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.10.2016 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі головуючого судді Сьоря С.І., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до субєкта владних повноважень Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити постанову, якою визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №255 від 19.09.2016 року щодо відмови їй в перерахунку пенсії, зобовязати Кременчуцьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити їй на підставі ст..50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (в редакції що діяла на день призначення пенсії) перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, згідно довідки про заробітну плату прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-150/вих..16, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження її максимального (граничного) розміру та здійснювати відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Свої вимоги мотивувала тим, що вона з лютого 1985 року по квітень 2012 року працювала на різних посадах в прокуратурі Полтавської області.
В 2005 році Управлінням Пенсійного фонду Автозаводського району їй призначена пенсія за вислугою років, відповідно до ст.. 50-1 ОСОБА_2 України «Про Прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії, виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури України.
У звязку з прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів " відповідній категорії працівників - керівникам структурних підрозділів (начальникам відділів) апарату прокуратури Полтавської області підвищені розміри заробітної плати.
14.09.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі ст.. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (в редакції закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, що діяла на час призначення пенсії), відповідно до довідки прокуратури Полтавської області №18-150/вих..16 від 11.04.2016 року, у звязку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури на теперішній час.
Рішенням від 19.09.2016 року за вих..№255 відповідачем відмовлено їй в перерахунку пенсії відповідно до ст.. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Приймаючи таке рішення, відповідач послався на пункт 5 розділу III Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 яким передбачено у разі неприйняття до 1 червня 2015 року ОСОБА_2 щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про дипломатичну службу», податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, «Про Кабінет Міністрів України», «Про статус народного депутата України», «Про службу в органах місцевого самоврядування».
У рішенні управління зазначено, що починаючи з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає дане рішення незаконним та необґрунтованим, оскільки закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, а при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому вона змушена звернутися до суду з даним позовом.
Представник відповідача - Кременчуцького об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області надіслав до суду письмові заперечення проти позову, в яких в задоволенні позову просить відмовити у звязку з його безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч.2ст.6 Конституції Україниоргани законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцієюмежах і відповідно до законів України.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються ОСОБА_2 України «Про пенсійне забезпечення», ОСОБА_2 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовими актами.
Як вбачається з матеріалів справи та зокрема підтверджується пенсійним посвідченням серії ААЖ №856101, яке видане Пенсійним фондом України 30.05.2012 року, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області з 2005 року та отримує пенсію за вислугу років, яка їй призначена відповідно до ст.. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Відповідно до п.3 ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затвердженопостановою Кабінету міністрів України від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Згідно довідки Прокуратури Полтавської області №18 150/вих16 від 11.04.2016 року ОСОБА_1 працювала на посаді заступника прокурора м.Кременчука Полтавської області та заробітна плата для нарахування пенсії станом на 01.12.2015 року складає 12736 грн. 91 коп.
14.09.2016 року ОСОБА_1 звернулася до Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області з заявою про проведення їй перерахунку пенсії на підставі ст..50 1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в ред.. ОСОБА_2 від 12.07.2001 року, що діяла на час призначення пенсії, відповідно до довідки Прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-150/вих..16, у зв»язку з підвищенням заробітної плати працівників прокуратури, з застосуванням нових посадових окладів, які отримують на відповідній посаді працівники органів прокуратури на теперішній час.
Рішенням Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №255 від 19.09.2016 року ОСОБА_1 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.
В обґрунтування відмови зазначено, що на підставі п.5 Прикінцевих положень від 02.03.2015 року № 213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 року ОСОБА_2 щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування» , «Про дипломатичну службу», податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (1789 ХІІ від 05.11.1991 року), щодо перерахунку пенсії не діє.
Відповідно до ст..86 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в ред.. від 14.10.2014 року, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Порядок не визначено.
У зв»язку з викладеним, з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії, в порядку та на умовах, визначених вище зазначеними Законами, не перераховуються.
Статтею 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень у тому числі органів державної влади.
Відповідно до статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, виходячи з якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. ОСОБА_2 та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Згідно з нормами ч.ч.1-3 ст.50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», у редакції, чинній на дату призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Як встановлено судом, на час призначення пенсії позивачу, остання мала стаж роботи (вислугу років) в органах прокуратури 20 років, а тому набула право на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 90 % заробітної плати на займаній посаді.
Згідно ч. 18 ст. 50-1ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ , що діяв на час призначення пенсії позивачці, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Пунктом 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. При цьому Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно доОСОБА_2 України"Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду№ 4-рп/2016 від 08.06.2016 року.
Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; внесені ОСОБА_2 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» зміни до статті 50 -1 ОСОБА_2 «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ, щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим в разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18статті 50-1ОСОБА_2 України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Отже, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень ОСОБА_2України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Суд вважає, що скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення нормОСОБА_2 України "Про прокуратуру".
Згідно з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 15.12.2015 року у справі №161/18933/14-а, при визначені часу, з якого підлягає перерахунку та виплата пенсії, слід керуватися спеціальними нормамиОСОБА_2 України №1789-XIIв редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Так, у частині вісімнадцятійстатті 50-1 цього ОСОБА_2передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Отже, застосуванню підлягає частина вісімнадцятастатті 50-1 ОСОБА_2 № 1789-ХІІ, оскільки у справі, що розглядається, право позивача на перерахунок пенсії відповідач не визнав, що і стало підставою звернення до суду.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позивачу неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати із врахуванням довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-150/вих16, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсію, а тому, оскаржуване рішення відповідача необхідно визнати протиправним і скасувати, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з урахування вищезазначеної довідки, починаючи з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури на відповідній посаді та зобовязати здійснити відповідні виплати з урахуванням проведених виплат.
Керуючись ст.ст. 6-14, 71,159-163, 167, 257 КАС України, ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області №255 від 19.09.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії.
Зобовязати Кременчуцьке обєднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1на підставі ст.50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (в редакції, що діяла на день призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) заробітної плати працівника прокуратури на відповідній посаді згідно довідки прокуратури Полтавської області від 11.04.2016 року №18-150/вих16, у звязку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження її граничного розміру та здійснити відповідні виплати з урахуванням проведених виплат.
Стягнути а рахунок бюджетних асигнувань Кременчуцького обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. сплаченого судового збору
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя