ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2016 року № 813/2783/16
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
при секретарі Зубач С.А.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому з асіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Львівського комунального підприємства Центральне про стягнення коштів, -
Встановив:
Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з адміністративним позовом до Львівського комунального підприємства Центральне про стягнення коштів.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до Актів ГУ Держпраці у Львівській області ЛКП «Центральне» (надалі Відповідач) не виконується норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2014 та 2015 роки. Згідно із актом перевірки проведеної за 2014 рік, середньооблікова кількість штатних працівників Відповідача у 2014 році становила 39 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для Відповідача становив 2 особи. Отже, Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2014 рік у Відповідача становила 20 389,74 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 40 779,48 грн. Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій є 15 квітня 2015 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2015 по 25.07.2016р. (467 днів) складає 9 522,13 грн. Оскільки, Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2014 рік становить 50 301,61 грн.: у тому числі адміністративно-господарські санкцій 40 779,48 грн., пеня 9 522,13 грн. Відповідно до акту перевірки за 2015 рік, середньооблікова кількість штатних працівників Відповідача у 2015 році становила 41 особа, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 1 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для Відповідача становив 2 особи. Отже, Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 рік у Відповідача становила 24 760,98 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 24 760,98 грн. Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій є 15 квітня 2016 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2016 по 25.07.2016р. (101 день) складає 1250,38 грн. Оскільки Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2015 рік становить 26 011,36 грн.: у тому числі адміністративно-господарські санкцій 24 760,98 грн., пеня 1 250,38 грн. Загальна заборгованість перед відділенням Фонду становить 76 312,97 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та надав їм правову оцінку.
Відповідно до статті 18 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з статтею 18-1 цього Закону державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно: - розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів; - здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій інвалідів, фізичною особою, яка використовує найману працю, інвалідів, для яких це місце роботи є основним.
Статтею 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що підприємства, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з частиною 2 статті 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
З матеріалів справи судом встановлено, що Головним управлінням Держпраці у Львівській області проведено перевірку додержання ЛКП «Центральне» законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування, зокрема, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та складено відповідний акт.
Відповідно до Актів ГУ Держпраці у Львівській області ЛКП «Центральне» (надалі Відповідач) не виконується норматив робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2014 та 2015 роки.
Згідно із актом перевірки проведеної за 2014 рік, середньооблікова кількість штатних працівників Відповідача у 2014 році становила 39 осіб, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 0 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для Відповідача становив 2 особи. Отже, Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 осіб. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2014 рік у Відповідача становила 20 389,74 грн.
Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 40 779,48 грн.
Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій є 15 квітня 2015 року.
Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2015 по 25.07.2016р. (467 днів) складає 9 522,13 грн.
Оскільки, Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2014 рік становить 50 301,61 грн.: у тому числі адміністративно-господарські санкцій 40 779,48 грн., пеня 9 522,13 грн.
Відповідно до акту перевірки за 2015 рік, середньооблікова кількість штатних працівників Відповідача у 2015 році становила 41 особа, з них середньооблікова чисельність фактично працюючих інвалідів 1 осіб. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2014 році для Відповідача становив 2 особи. Отже, Відповідачем не виконано норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 1 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника за 2015 рік у Відповідача становила 24 760,98 грн. Сума адміністративно-господарських санкцій, що підлягає сплаті 24 760,98 грн.
Останнім днем сплати адміністративно-господарських санкцій є 15 квітня 2016 року. Сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій за період з 16.04.2016 по 25.07.2016р. (101 день) складає 1250,38 грн.
Оскільки, Відповідач у встановлений термін не сплатив вищезазначені суми, загальна заборгованість перед відділенням Фонду за 2015 рік становить 26 011,36 грн.: у тому числі адміністративно-господарські санкцій 24 760,98 грн., пеня 1 250,38 грн.
Загальна заборгованість перед відділенням Фонду становить 76 312,97 грн.
Згідно з позицією Верховного Суду України (Постанови № 21-60а11 від 20.06.2011 року; № 21-105а12 від 26.06.2012 року; № 21-95а13 від 02.04.2013 року) обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатися пошуком інвалідів для працевлаштування, за умови, що підприємство вжило усіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. При цьому такими заходами є подання підприємством до центру зайнятості звітів по формі 3-ПН про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів, тобто факт повідомлення компетентного держаного органу про виділення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Окрім того, у постанові Верховного Суду України від 19.11.2013 року у справі № 21-397а13 висловлено позицію, що звіти до центру зайнятості форми 3-ПН підприємством повинні подаватися щомісячно.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 94 КАС України судові витрати з сторін не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 70, 71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
Постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Львівського комунального підприємства Центральне на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість в сумі 76 312 (сімдесят шість тисяч триста дванадцять) грн. 97 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Брильовський Р.М.