Ухвала суду № 62028784, 18.10.2016, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
18.10.2016
Номер справи
645/4197/16-ц
Номер документу
62028784
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 645/4197/16-ц

Провадження № 2/645/2377/16

У Х В А Л А

іменем України

18 жовтня 2016 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Шевченко Г.С., розглянувши клопотання комунального підприємства «Харківводоканал» про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви комунального підприємства «Харківводоканал» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення,

в с т а н о в и в :

КП «Харківводоканал» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1М, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення в розмірі 5 512 грн. 83 коп.

Відповідно до ч. 5 ст. 119 ЦПК України до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

Одночасно, позивач подав клопотання про відстрочення сплати судового збору, мотивуючи його тим, що підприємство знаходиться в тяжкому фінансовому становищі та не має можливості сплатити судовий збір. Також зазначив, що КП «Харківводоканал» є єдиним підприємством, яке здійснює водопостачання та водовідведення у м. Харкові, іншої альтернативи водопостачання та водовідведення в місті немає. На даний час підприємство знаходиться у дуже скрутному фінансовому становищі, яке склалося не з вини підприємства, а внаслідок певних обєктивних обставин та прогалин в законодавстві: одна з головних таких обставин є невідповідність тарифів на послуги водопостачання та водовідведення дійсним витратам.

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Указу Президента України від 23.11.2011 № 1073 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. Однак тарифи на послуги, що надаються підприємством населенню (як раніше, так і нині діючі), не відповідають фактичним витратам підприємства та компенсують їх відповідно тільки на 55,8% і 46,8%. В зв'язку з цим сума різниці в тарифах, яка повинна бути компенсована Державою підприємству, відповідно до частини 2 статті 97 Бюджетного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року за № 375 Про затвердження Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у звязку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, становила 255 млн.грн., доказом наявності заборгованості державного бюджету перед КП «Харківводоканал» є витяги з протоколу № 5 від 17.07.2015. № 4 від 23.10.2015 року, № 5 від 24.11.2015 року.

Збитки КП Харківводоканал на 30.06.2016 року склали 15 млн. грн. заборгованості з оплати праці (1630 код рядку) та заборгованість перед бюджетом 61,6 млн. грн. (1620 код рядку).

Посилаючись на викладені обставини, позивач просив відстрочити сплату судового збору за подання вищевказаного позову до ухвалення судового рішення у справі.

Дослідивши позовну заяву, а також клопотання про відстрочення сплати судового бору та додані до них документи, приходжу до наступних висновків.

З поданого позову вбачається, що позивач заявляє вимоги майнового характеру (стягнення заборгованості).

Порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 14.07.2011 року № 3674-VI.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотку ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати (на момент подання позовної заяви становить не менше 1378 грн.).

Законом України "Про Державний бюджет України" встановлено розмір мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2016 року 1378 грн. 00 коп.

За приписами статті 8 Закону України «Про судовий збір» та ч. 1 ст. 82 ЦПК України, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно роз'яснень, наданих Пленумом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у п. 29 постанови від 17 жовтня 2014 року №10 «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», відповідно до статті 8 Закону «Про судовий збір» та статті 82 ЦПК України єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 10 ЦПК повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

За змістом статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Єдиною підставою для вчинення судом зазначених у статті 82 ЦПК України дій є врахування ним майнового стану сторони. Обґрунтування повязаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, згідно зі статями 10, 60 ЦПК покладається на заінтересовану сторону.

Враховуючи вищевикладене, приходжу до висновку, що доводи позивача про незадовільний майновий стан підтверджені (баланс станом на 30.06.2016 р., витяги з протоколів засідань комісій з узгодження обсягу заборгованості з різниці в тарифах), тому вважаю за необхідне задовольнити клопотання про відстрочення сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 82 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.

Наведена норма кореспондується зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір», згідно якої, враховуючи майновий стан сторони, суд своєю ухвалою може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

З наведених положень Закону вбачається, що їх застосування підлягає до осіб, рівень статків яких обмежений, для усунення для таких осіб перешкод фінансового характеру для доступу до правосуддя. Інших (ніж незадовільний майновий стан особи) підстав для відстрочення від сплати судових витрат законодавством не визначено.

Таким чином, клопотання підлягає задоволенню, у звязку з чим, вважаю за можливе відстрочити Комунальному підприємству «Харківводоканал» сплату судового збору до ухвалення судового рішення.

Керуючись ст. 129 Конституції України, Законом України «Про судовий збір», ст.ст. 79, 82, 293 ЦПК України, суддя

у х в а л и в :

Клопотання комунального підприємства «Харківводоканал» про відстрочення сплати судового збору задовольнити.

Відстрочити Комунальному підприємству «Харківводоканал» сплату судового збору до ухвалення судового рішення по цивільній справі за позовом Комунального підприємства «Харківводоканал» до ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення,

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду Харківської області протягом п'яти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Г. С. Шевченко