КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/27863/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 жовтня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретаря судового засідання Тищенко Н.В., за участі позивача ОСОБА_2, представника відповідача Жукової О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року у справі № 826/27863/15 за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання протиправними дії відповідача щодо неналежного розрахунку та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи; зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу, одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи у розмірі 48-місячного грошового забезпечення виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що нарахування одноразової грошової допомоги повинно бути проведене на підстав норм постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07 листопада 2007 року №1294.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року у задоволені позову відмовлено.
Позивач, не погоджуючись з таким судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова скасуванню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 проходив внутрішню службу в МНС України на посаді головного фахівця відділу медико-біологічного захисту та медицини катастроф медичного управління апарату Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та має звання підполковника служби цивільного захисту.
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0079215 позивачу встановлена ІІІ група інвалідності строком до 01 квітня 2016 року.
З витягу протоколу засідань Центральної лікарсько-експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 16 червня 2014 №1124 вбачається, що травма та її наслідки ОСОБА_2 пов'язані з виконання службових обов'язків, а захворювання, які визначені в довідці від 14 грудня 2005 №152, виданим ЦЛЕК МНС України, пов'язані з проходженням служби.
16.05.2014 року позивач звернувся до ДСНС України із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з настанням ІІІ групи інвалідності, додавши до заяви необхідний пакет документів.
На підставі протоколу засідання комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії травми або каліцтва) чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного від 16 червня 2014 року №6, позивачу встановлено виплатити одноразову грошову допомогу в сумі 82 992,00 грн., як інваліду ІІІ групи.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивач звільнений зі служби цивільного захисту, то при розрахунку суми його одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням ІІІ групи інвалідності необхідно керуватись пунктом 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитися з огляду на наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що наказом МНС України (по особовому складу) від 20.12.2005 № 394 ОСОБА_2 звільнено зі служби (через обмежений стан здоров'я) за підпунктом «в» пункту 64 Положення про порядок проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.
Відповідно до довідки № 152 огляду у лікарсько-експертній комісії МНС України 14.12.2005 року ОСОБА_2 встановлено причинний зв'язок захворювання внаслідок захворювання, яке пов'язане з проходженням військової служби. (а.с. 10)
Згідно витягу з протоколу засідань Центральної лікарсько-експертної комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 1124 від 16 червня 2014 року, травма та її наслідки ОСОБА_2 у вигляді астено-вегетативного синдрому пов'язані з виконанням службових обов'язків, а захворювання «виразкова хвороба цибулини 12-ти палої кишки, в фазі нестійкої ремісії. Рубцева деформація цибулини 12-ти палої кишки. Хронічний гастро дуоденіт, в фазі нестійкої ремісії», пов'язані з проходженням військової служби, які визначені в довідці від 14 грудня 2005 року № 152, виданий ЛЕК МНС України. (а.с.11)
На підставі рішення комісії з призначення одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу органів та підрозділів цивільного захисту, оформленого протоколом № 6 від 16.06.2014, згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 909, позивачу призначено одноразову грошову допомогу як інваліду ІІІ групи у сумі 82992,00 грн. (а.с.12)
Відповідно до довідки МНС України про розмір грошового забезпечення позивача, для виплати одноразової грошової допомоги, сума позивачу визначена виходячи з розміру грошового забезпечення до якого включено посадовий оклад, оклад за спеціальне звання та надбавка за вислугу років за останньою посадою, яку займав позивач на день встановлення інвалідності.
Відповідно до Довідки від 01.06.2012 року № 20/1-685, ОСОБА_2, крім посадового окладу, окладу за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, було встановлено ще й інші щомісячні додаткові види грошового забезпечення, одноразові додаткові види грошового забезпечення (надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (10%), премії тощо), які не були враховані відповідачем при розрахунку грошового забезпечення для обчислення одноразової грошової допомоги, що підлягає до виплати позивачу.
Відповідно до частини 2 статті 118 Кодексу цивільного захисту України, у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 3 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальних) званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Кодекс цивільного захисту України, Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанова Кабінету Міністрів України №1294 по іншому визначають елементи грошового забезпечення, ніж Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, який звужує перелік виплат, які складають грошове забезпечення.
Отже, виходячи із визначених в частині четвертій статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення складових грошового забезпечення щодо виплати одноразової грошової допомоги слід застосовувати норми статті 118 Кодексу цивільного захисту України та Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які мають вищу юридичну силу, та обчислювати одноразову грошову допомогу виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
При прийнятті даного рішення судом апеляційної інстанції враховувались правові позиції Вищого адміністративного суду України висловлені в ухвалі від 19.04.2016р. при розгляді справи № 819/3267/15.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні постанови порушено норми матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Повний текст постанови виготовлено 17.10.2016 р.
Керуючись ст. ст. 196,198, 202, 207, 212, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року, задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 липня 2016 року у справі № 826/27863/15 за позовом ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної служби України з надзвичайних ситуацій щодо неналежного розрахунку та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як інваліду ІІІ групи.
Зобов'язати Державну службу України з надзвичайних ситуацій нарахувати та виплатити позивачу, одноразову грошову допомогу, як інваліду ІІІ групи у розмірі 48-місячного грошового забезпечення виходячи із посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення із врахуванням проведених виплат.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Кобаль М.І.
Епель О.В.