Постанова № 62002160, 11.10.2016, Ружинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.10.2016
Номер справи
291/931/16-а
Номер документу
62002160
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ружинський районний суд Житомирської області

Справа № 291/931/16-а

2-а/291/39/16

Україна

Ружинський районний суд Житомирської області

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

11 жовтня 2016 року

Ружинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Грека М.М.,

за участю секретаря Кащук Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області справу за адміністративним позовом

ОСОБА_1

до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області щодо перерахунку розміру пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та сум індексації заробітної плати.

в с т а н о в и в:

У вересні 2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та суми індексації заробітної плати, на які справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 27.04.2012 року з урахуванням у складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та сум індексації заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірі 80 % від суми заробітної плати за останні 24 місяці роботи.

В суд позивачка не зявилася надіслала заяву справу слухати у її відсутність позовні вимоги задовільнити .

В суд представник відповідача не зявилася надіслала заяву справу слухати у її відсутність за наявними у справі доказами проти задоволення позову заперечує.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

07.09. 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області із заявою про врахування під час перерахунку пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та індексації заробітної плати , надавши довідку Управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області від 22.08.2016 року за № 18/369.

ОСОБА_2 об"днаного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області від 09.09.2016р. за № 1300/02-03 позивачці було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії відповідно до вищевказаної довідки у зв'язку з тим, що така виплата, як матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачена як складова заробітної плати державного службовця, а тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ( в редакції, що діяла на час призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно частини 2 статті 33 Закону України " Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частина 7 статті 33 цього Закону встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Постановою Уряду від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно частини 2 ст.37-1 вказаного вище Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Отже, матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини 1 статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених вище норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено судом та вбачається з довідки від 22.08.2016 року за № 18/369 про складові заробітної плати за період з 01. 04.2010 р. по 31.03. 2012 р. на всі виплати, включені в довідки, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально- побутових питань та сум індексації заробітної плати, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне страхування, а згодом - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З врахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач має нараховувати позивачці пенсію з урахуванням у складі заробітної плати вказаних вище сум виплат.

Дану правову позицією підтримує Верховний Суд України своєю постановою від 20.02.2012 року у справі 21-430а11. Так, за правилами частини 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для усіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Згідно ст.45 Закону № 1058-ІV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З питанням перерахунку пенсії позивач звернувся до пенсійного органу 07.09.2016 року.

Враховуючи вищенаведене, право на перерахунок пенсії ОСОБА_1 набула 01.09.2016 р., а тому саме з цього моменту підлягають задоволенню її позовні вимоги.

Керуючись ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці", ст.ст.33,37 Закону України "Про державну службу", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. ст. 158163, 167, 254 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління ОСОБА_2 об"днаного пенсійного фонду України у Житомирської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально- побутових питань та сум індексації заробітної плати.

Зобов'язати управління ОСОБА_2 об"днаного пенсійного фонду України у Житомирської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 вересня 2016 року з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати, які зазначені згідно довідки № 18/369 від 22.08.2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

З постановою в повному обсязі сторони можуть ознайомитися 17.10. 2016 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга подається через Ружинський районний суд до апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а особою, яка не брала участь у справі, протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя: ОСОБА_3