Постанова № 61994771, 03.10.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.10.2016
Номер справи
823/1219/16
Номер документу
61994771
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 жовтня 2016 року справа № 823/1219/16

м. Черкаси

10 год. 30 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Орленко В.І.,

за участю секретаря Дудки Г.О.,

представника позивача ОСОБА_1 за довіреністю,

представника відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до приватного підприємства Шанс про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернулося Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, в якому просить: застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та приміщень приватного підприємства Шанс, розташованого за адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Костромська, буд. 1, у спосіб, визначений Інструкцією про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 №130, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері будівель приватного підприємства Шанс, розташованого за адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Костромська, буд. 1; заборонити приватному підприємству Шанс використання будівель та приміщень за цільовим призначенням; покласти обовязок щодо забезпечення виконання даної постанови на Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, обґрунтовуючи їх тим, що з 15.08.2016 по 16.08.2016 посадовою особою Жашківського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ПП «Шанс» за адресою: Черкаська область, Жашківскьий район, с. Скибин, вул. Костромська, 1. За результатами перевірки скадено акт від 16.08.2016 №63, в якому встановлено порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417.

З огляду на те, що виявлені порушення правил техногенної і пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоровю людей, на підставі ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, позивач просить застосувати заходи реагування до ПП «Шанс» у вигляді відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощитки та вхідні двері будівель приватного підприємства Шанс.

Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що приватне підприємство «Шанс» не є власником та користувачем нерухомого майна, що зазначено в акті перевірки від 16.08.2016 №63, та знаходиться в с.Скибин Жашківського району Черкаської області. Власником нерухомого майна за адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Костромська, 1, є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «А.Ф. Злагода», згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що приватне підприємство Шанс зареєстроване як субєкт господарювання 01.06.2004.

На підставі наказу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаськй області від 09.08.2016 №238, з 15 по 16 серпня 2016 року посадовою особою Жашківського районного сектору Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області проведено позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки ПП «Шанс» за адресою: Черкаська область, Жашківскьий район, с. Скибин, вул. Костромська, 1, з метою перевірки виконання субєктом господарювання виявлених під час проведення планової перевірки недоліків, які зазначені в приписі від 06 липня 2016 року №39.

За результатами перевірки складено акт від 16.08.2016 №63, в якому встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417, а саме:

-приміщення зерноскладів, майстерні, гаражі, адміністративну будівлю не обладнано системою протипожежного захисту (розділ V п.1.2. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-деревяні конструкції горищних приміщень будівель господарства не оброблено вогнезахисним розчином (розділ III п.2.5. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-обєкт не забезпечений первинними засобами пожежогасіння згідно Типових норм належності вогнегасників (розділ V п.3.6. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-не забезпечено укомплектування пожежного щита згідно норм: вогнегасники 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2 м - 1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт. (розділ V п.3.11. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-не подано і не зареєстровано декларацію відповідності матеріально-технічної бази субєкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (Постанова КМУ від 5 червня 2013 р. № 440; стаття 57 Кодексу цивільного захисту України);

-з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння на підприємстві не створено добровільну пожежну дружину (команду) (розділ II п.12. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-не виконано замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання (розділ IV п.1.20. ППБ в Україні від 05.03.2015);

-не виконано захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (розділ IV п.1.21 ППБ в Україні від 05.03.2015);

-не забезпечено визначення категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки складських приміщень (розділ III п.2.9. ППБ в Україні від 05.03.2015).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон №877) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Згідно частини 6 статті 7 Закону №877, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт.

Згідно частини 7 статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України ОСОБА_2 питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 16 січня 2013 року № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України, одним з основних завдань якого є здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, що забезпечується безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Відповідно до пунктів 1, 11, 12, 14, 18 частини 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, крім іншого:

- здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у ст.65 Кодексу;

- складання актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень;

- звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей;

- складення протоколів про притягнення до адміністративної відповідальності та притягнення до адміністративної відповідальності посадових осіб і громадян, винних у порушенні законів та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту;

- застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог законодавства з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

Частиною 1 статті 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

Відповідно до частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно статті 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, крім іншого, є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.

Таким чином, позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі повноваженнями застосування до суб'єктів господарювання певних заходів реагування.

Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України).

Положеннями частини 2 статті 51 та частини 5 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Під час судового розгляду справи встановлено, що власником нерухомого майна (адміністративної будівлі, будинку сторожів контори) за адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Костромська, 1, є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальнітю «А.Ф. Злагода» (код ЄДРПОУ 33003862), що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.12.2014 №30260345 та витягом з Держваного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №30260700 від 01.12.2014.

Таким чином, враховуючи те, що станом на момент проведення перевірки власником майна, розташованого за адресою: Черкаська область, Жашківський район, с. Скибин, вул. Костромська, 1, є сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальнітю «А.Ф. Злагода», а не відповідач, суд приходить до висновку, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до приватного підприємства Шанс про застосування заходів реагування - задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя В.І. Орленко

Повний текст постанови виготовлений 10.10.2016.