ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2016 року м. ПолтаваСправа № 816/1333/16
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Бойко С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Долина-Центр" до Головного управління Державної Фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу,
В С Т А Н О В И В:
19 серпня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Долина-Центр" (надалі по тексту - ТОВ "Долина-Центр", позивач) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної Фіскальної служби у Полтавській області (надалі по тексту - ГУ ДФС у Полтавській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 18 серпня 2016 року № 1019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274)".
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оспорюваний наказ оформлений з порушенням вимог пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України, щодо визначення строку перевірки, а тому має бути скасований.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності /а.с. 52/.
Відповідач у судове засідання не з'явився, хоча у матеріалах справи наявні докази про те, що він належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника ГУ ДФС у Полтавській області, також надав до суду заперечення в яких просив відмовити в задоволенні позову посилаючись на те, що наказом ГУ ДФС у Полтавській області від 28 серпня 2016 року № 1057, стан суб'єктивних прав та обов'язків позивача відновлено до первісного, який існував до прийняття спірного наказу від 18 серпня 2016 року № 1019, а тому на даний час відсутні порушення прав позивача, які підлягають судовому захисту.
Відповідно до положень частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи достатність наданих сторонами доказів, а також, беручи до уваги відсутність потреби у допиті свідка чи експерта, суд, в судовому засіданні 03 жовтня 2016 року, перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Зважаючи на неявку в судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі, відповідно до приписів частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Судом встановлено, що 18 серпня 2016 року ГУ ДФС у Полтавській області прийнято наказ від 18 серпня 2016 року № 1019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274)" /а.с. 7/.
Згідно пункту 1 вказаного наказу наказано провести документальну планову перевірку з 01 вересня 2016 року тривалістю 20 робочих днів ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274)" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2013 року по 30 червня 2016 року, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2016 року.
ТОВ "Долина-Центр" не погодилося з наказом від 18 серпня 2016 року № 1019 та оскаржило його в судовому порядку.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваному наказу від 18 серпня 2016 року № 1019, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно з пунктом 75.1. статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу передбачено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Пунктом 77.1 статті 77 Податкового кодексу України визначено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
Про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки (пункт 77.4. статті 77 Податкового кодексу України).
На виконання вищевказаного ГУ ДФС у Полтавській області направлено на адресу позивача наказ від 18 серпня 2016 року № 1019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 липня 2013 року по 30 червня 2016 року, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2016 року, тривалістю 20 робочих днів з 01 вересня 2016 року /а.с. 46/. Вказаний наказ отриманий ТОВ "Долина-Центр" 18 серпня 2016 року, що не заперечується позивачем.
Відповідно до пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України тривалість перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, не повинна перевищувати 30 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - 10 робочих днів, інших платників податків - 20 робочих днів.
Продовження строків проведення перевірок, визначених у статті 77 цього Кодексу, можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більш як на 15 робочих днів для великих платників податків, щодо суб'єктів малого підприємництва - не більш як на 5 робочих днів, інших платників податків - не більш як на 10 робочих днів.
Розрахунок середньооблікової кількості всіх працівників визначається Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 285, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 30 листопада 2005 року за № 1442/11722.
Судом встановлено, що відповідно до методики розрахунку, середня кількість працівників на підприємстві за 2015 рік становить 48 осіб.
За ознаками статті 55 розділу II Господарського кодексу України, яка застосовується при розподілі платників на категорії при формуванні плану - графіка (суб'єкти великою підприємництва, суб'єкти середнього підприємництва, суб'єкти малого підприємництва) ТОВ "Долина-Центр" відноситься до категорії суб'єктів малого підприємництва, тривалість перевірки згідно пункту 82.1 статті 82 Податкового кодексу України не повинна перевищувати 10 робочих днів.
Враховуючи зазначене, наказом ГУ ДФС у Полтавській області від 26 серпня 2016 року № 1057 внесено зміни до наказу від 18 серпня 2016 року № 1019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274) яким встановлено термін проведення перевірки 10 робочих днів /а.с. 47/.
Копію наказу ГУ ДФС у Полтавській області від 26 серпня 2016 року № 1067 вручено під розписку головному бухгалтеру ТОВ "Долина-Центр" ОСОБА_1 29 серпня 2016 року.
Отже, на час розгляду справи пункт 1 наказу від 18 серпня 2016 року № 1019 викладено в новій редакції. Згідно якої термін проведення перевірки визначено у 10 робочих днів.
З огляду на викладене, відсутній предмет спору, оскільки вимоги, викладені позивачем в адміністративному позові, про визнання протиправним та скасування наказу, виконані відповідачем.
За таких обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги ТОВ "Долина-Центр" про визнання протиправним та скасування наказу від 18 серпня 2016 року № 1019 "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Долина-Центр" (податковий номер 37287274)", задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Долина-Центр" до Головного управління Державної Фіскальної служби у Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяС.С. Бойко