Постанова № 61992283, 05.10.2016, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2016
Номер справи
802/1420/16-а
Номер документу
61992283
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

05 жовтня 2016 р. Справа № 802/1420/16-а

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Дмитришеної Р.М.,

Суддів: Альчука М.П.

Дончика В.В.

за участю:

секретаря судового засідання: Могиль Т.О.

позивача: ОСОБА_2

представника відповідача: Танчика А.Ю.

представника третьої особи: Олєксієнко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_2

до: Міністерства внутрішніх справи України; третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа на стороні відповідача, без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позову зазначав, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На думку позивача, йому чинним законодавством гарантовано право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом. Однак, оскільки відповідач не надіслав інформації про зміни у грошовому утриманні та довідки про її розмір до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, чим порушено право позивача для здійснення перерахунку пенсії, останній вважає, що Міністерство внутрішніх справ України допустило протиправну бездіяльність, що стало підставою для звернення до суду.

В судовому засіданні позивач та його представник пояснили, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015р. №988 збільшено розмір грошового забезпечення поліцейських, що надає позивачу право на перерахунок пенсії. Заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо заявлених позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що Постанова КМ України №988 від 11.11.2015року про встановлення грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України не може бути підставою для перерахунку пенсії позивачу, як пенсіонеру із числа колишніх працівників внутрішніх справ, так як вказана постанова прийнята до внесення змін до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно Закону України від 23.12.2015 р. N900-VIII.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 вказаного вище Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Проте, після 29.12.2015 Кабунетом Міністрів України будь-яких нормативно-правових актів якими б змінювались розміри чи вводились нові види грошового забезпечення поліцейських, прийнято не було. А відтак, оскільки закони та нормативно-правові акти не мають зворотньої дії в часі, підстави для перерахунку пенсії позивачу відсутні.

Представник третьої особи щодо заявлених вимог також заперечував та просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" призначена пенсія.

05.05.2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації щодо зміни грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р..

Листом від 07.06.2016 року відповідач відмовив ОСОБА_2 в направленні такої інформації, обґрунтувавши таку відмову тим, що факт прийняття Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. не породжує підстав для перерахунку пенсії Позивачу.

Разом із тим, позивач повторно звернувся до Міністерства внутрішніх справ України 08.07.2016 року із заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення згідно Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р., оскільки вважав, що попередня відмова відповідача є протиправною.

Проте, листом від 27.07.2016 року відповідач повторно відмовив ОСОБА_2 в направленні такої інформації.

Позивач не погоджуючись із діями відповідача звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання бездіяльності Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправною та зобов'язати відповідача надіслати таку інформацію для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016 року.

Визнаючись щодо заявлених позовних вимог колегія суддів виходить з наступного.

Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються правовими нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII), Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (надалі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.

Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 №730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ, без визначення правонаступників, а також утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 р. №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як зазначено в ст.102 Закону України "Про Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З урахуванням вищенаведених норм, ОСОБА_2, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988.

Колегія суддів вважав безпідставними доводи представника відповідача про те, що Закон України від 23.12.2015 р. №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988, а тому не має зворотної дії в часі. На думку суду, тлумачення відповідача "зворотна дія нормативно-правового акта у часі" - є помилковим.

Так, загальновідомо, що зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

За приписами п.2. Порядку №45 вказане рішення Кабінету Міністрів України зобов'язувало відповідача повідомити у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Аналогічно п. 24 Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 р. №3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку про наявність порушеного права позивача та вважає за можливе захистити його шляхом визнання протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо не надіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язавши надіслати таку інформацію про зміни у грошовому утриманні.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції. Та обставина, що постанова за датою передувала даті внесення змін до ст.63 Закону, правового значення не має, тому доводи представника відповідача, що для перерахунку пенсії повинні враховуватися тільки ті збільшення складових грошового забезпечення поліцейських, які будуть мати місце саме після внесення змін до ст.63 Закону, на думку суду, не є логічними. Як зазначено вище, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного таким правом.

Щодо направлення інформації про зміни у грошовому утриманні саме до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2, то суд зважає на таке.

Враховуючи, існування в Україні єдиної державної системи пенсійного забезпечення, перебування позивача на пенсійному обліку саме в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області, який, на підставі повідомлення від Пенсійного фонду України, складає відповідні списки та готує відповідні довідки, то на думку суду, інформація про зміни грошового забезпечення для перерахунку пенсії має направлятись відповідачем Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, суд у відповідності до статті 86 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням вищевикладеного, суд погоджується з доводами позивача, а відтак вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для стягнення їх з відповідача відсутні.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати інформацію про зміни у грошовому утриманні до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Головуючий Дмитришена Руслана Миколаївна Судді Альчук Максим Петрович Судді Дончик Віталій Володимирович