12.10.16
У Х В А Л А Справа № 200/17577/16-к
Ім'ям України Провадження № 1-кс/200/9614/16
12 жовтня 2016 року м. Дніпропетровськ
Слідчий суддя Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська Литвиненко І.Ю.,
за участю прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення прокуратури Дніпропетровської області молодшого радника юстиції Лавровича А.І.,
розглянувши у судовому засіданні у приміщенні суду у м. Дніпропетровську клопотання прокурора по кримінальному провадженню № 42016040000000844 від 28.09.2016 року про проведення перевірки, -
В С Т А Н О В И В:
12 жовтня 2016 року прокурор відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення прокуратури Дніпропетровської області молодший радник юстиції Лаврович А.І. звернувся до суду із клопотанням, про надання дозволу на проведення позапланової перевірки з питань дотримання ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час здійснення господарської діяльності за адресами: м. Дніпро, вул. Генерала Пушкіна, 42-Б; м. Кам'янське, просп. Аношкіна, 65-А; м. Кам'янське, вул. Михайла Грушевського, 219; м. Павлоград, вул. Харківська, 7Д; м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 66-Д.
Необхідність проведення позапланової з дотримання вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці слідчий обґрунтував тим, що ним здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016040000000844 від 28.09.2016 рок, за ознакою складу злочинів, передбачених ч. 3 ст. 197-1, ч. 1 ст. 272, ч. 1 ст. 241 КК України
Згідно з матеріалами наданого прокурорм клопотання, встаговлено, що Прокуратурою області 28.09.2016 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості за № 42016040000000844 за фактом вчинення службовими особами ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915), ТОВ «Трейд Коммодіті» (ЄДРПОУ 30536344), ТОВ «Август Пром» (ЄДРПОУ 39176765), ТОВ «Капітал ХХІ сторіччя» (ЄДРПОУ 40191996), ТОВ «Нафта Кепітал груп» (ЄДРПОУ 38812640), ТОВ «Скайторг» (ЄДРПОУ 38954216) кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 197-1, ч. 1 ст. 272, ч. 1 ст. 241 КК України, а саме самовільне будівництво будівель та споруд на самовільно зайнятій земельній ділянці; порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків; забруднення або інша зміна природних властивостей атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров'я людей або для довкілля речовинами або іншими матеріалами промислового або іншого виробництва внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для життя, здоров'я людей та для довкілля.
Зокрема, до прокуратури області надійшла інформацію управління СБУ в Дніпропетровській області № 55/6/2-5796 від 13.09.2016 щодо порушення вимог законодавства України у діях службових осіб ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915) під час реалізації бензину, дизельного палива та скрапленого газу на автозаправних станціях «SKY» за адресами: м. Дніпро, вул. Генерала Пушкіна, 42-Б; м. Кам'янське, просп. Аношкіна, 65-А; м. Кам'янське, вул. Михайла Грушевського, 219; м. Павлоград, вул. Харківська, 7Д; м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 66-Д.
Так, зазначені АЗК знаходяться у місцях значного скупчення людей (переважно у районах розташування ринків та торгівельних центрів), становлять підвищену небезпеку для населення та екології регіону.
Встановлено, що жоден з об'єктів, які експлуатує ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915), не має дозволу на викиди в атмосферу (відповідно до екологічного законодавства являється підставою для заборони діяльності об'єкта), не всі земельні ділянки під об'єктами виділені у користування та використовуються за призначенням, відсутні дозвола ГУ Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що створює ризик виникнення надзвичайних подій у вигляді техногенних аварій та катастроф, що може спричинити людські жертви, забруднення навколишнього природного середовища і нанесення матеріальної шкоди державним інтересам.
Крім цього, відповідно до інформації департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Дніпропетровській області № 1004-9/1922 від 12.08.2016, згідно з даними єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутні відомості стосовно дозвільних документів від замовника ТОВ «Мета Оіл».
Паливо, яке реалізують вищезазначені АЗК, закуповується ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915) у виробників ТОВ «Трейд Коммодіті» (ЄДРПОУ 30536344), ТОВ «Август Пром» (ЄДРПОУ 39176765), ТОВ «Капітал ХХІ сторіччя» (ЄДРПОУ 40191996), ТОВ «Нафта Кепітал груп» (ЄДРПОУ 38812640), ТОВ «Скайторг» (ЄДРПОУ 38954216) та має негативні характеристики під час його використання та низьку якість, що може вказувати на порушення технологічного процесу та умов безпосереднього виробництва вказаної групи підакцизних товарів, а також на відсутність повного пакету дозвільної документації на здійснення вищевказаної діяльності.
Всі вищевказані юридичні особи пов'язані фактичними власниками, організаторами, керівниками а також спільним фактичним місцезнаходженням здійснення господарської діяльності.
Таким чином, для з'ясування обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки з питань додержання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення, розташованих на території Петриківської селищної ради Петриківського району Дніпропетровської області.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав у повному обсязі та прохала задовольнити. Надав пояснення аналогічні його тексту.
Відповідно до чч. 8, 9, 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється. Зареєстрована декларація про готовність об'єкта до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об'єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії, включення даних про такий об'єкт до державної статистичної звітності та оформлення права власності на нього. Підключення закінченого будівництвом об'єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію. Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про готовність об'єкта до експлуатації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації або сертифіката.
Статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право: безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, зокрема будівельних норм, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації; проводити перевірку відповідності будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об'єктів, вимогам державних стандартів, норм і правил згідно із законодавством; одержувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; забороняти за вмотивованим письмовим рішенням експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію;
З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об'єктами нагляду; витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об'єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право: видавати обов'язкові до виконання об'єктами нагляду приписи про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; притягати посадових осіб об'єктів нагляду до відповідальності за вчинені правопорушення відповідно до закону; ініціювати притягнення посадових осіб об'єктів нагляду до дисциплінарної відповідальності; вносити подання про звільнення посадової особи об'єкта нагляду до органу, який здійснив його призначення; вносити подання про позбавлення права виконувати певні види робіт посадової особи об'єкта нагляду до органу, яким таке право надавалося; скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об'єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Постановою Кабінету Міністрів України № 698 від 19.08.2016 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду (далі - нагляд).
Згідно п. 1, 2 Постанови КМУ «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Розглянувши клопотання, вислухавши пояснення прокурора, дослідивши надані до нього додатки, приходжу до висновку про те, що воно підлягає задоволенню з наведених у ньому підстав, оскільки наданими матеріалами достатньо повно обґрунтовується факт вчинення кримінального правопорушення, який можна довести шляхом проведення позапланової перевірки з питань дотримання ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915) вимог законодавства у сфері будівництва та експлуатації об'єктів, розташованих за адресами: м. Дніпро, вул. Генерала Пушкіна, 42-Б; м. Кам'янське, просп. Аношкіна, 65-А; м. Кам'янське, вул. Михайла Грушевського, 219; м. Павлоград, вул. Харківська, 7Д; м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 66-Д.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 93, 104, 110, 159-166, 309, 369, 371-372 КПК України, -
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання державного обвинувачення прокуратури Дніпропетровської області молодшого радника юстиції Лавровича А.І.- задовольнити.
Надати дозвіл на проведення, в межах кримінального провадження № 42016040000000844 від 28.09.2016 року, порушеного за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1, ч. 1 ст. 272, ч. 1 ст. 241 КК України, позапланової перевірки з питань дотримання ТОВ «Мета Оіл» (ЄДРПОУ 39847915) вимог законодавства у сфері будівництва та експлуатації об'єктів, розташованих за адресами: м. Дніпро, вул. Генерала Пушкіна, 42-Б; м. Кам'янське, просп. Аношкіна, 65-А; м. Кам'янське, вул. Михайла Грушевського, 219; м. Павлоград, вул. Харківська, 7Д; м. Новомосковськ, вул. Сучкова, 66-Д.
Проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудування, будівельних норм, стандартів і правил при проведенні будівельних робіт та введенні в експлуатацію об'єктів містобудування доручити співробітникам департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Дніпропетровській області, розташованого за адресою: м. Дніпро, вул. Набережна Січеславська, 29а.
Визначити термін проведення позапланової перевірки у 10 робочих днів - з 18 по 31 жовтня 2016 року включно, без урахування вихідних та святкових днів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.Ю. Литвиненко